nieuw zeeland nummer 3 het volgend nummer Inhoud Riooljournalistiek AKB en BMD nummer 3, maart 1985 kleur omslag: nummerbord-geel oplage: 2100 exemplaren uitgave: Stichting Nieuw Zeeland postbus 276, 4330 AG Middelburg telefonisch bereikbaar via tel. 01180- 27701, 01180-26043, 01105-2478 of 01182- 2741 postgiro: 54 85 269 aan dit nummer werkten mee: Marrit van der heijden, dick anbeek, elsa westland, ton besselink, silvia wielemaker, jo jobse, bert gerestein, frans van dixhoorn (dix), hein verwer, engel reinhoudt, theo raats, ko de jonge, joop dam, pierre vlamings, bert altena, frans boogaard, andré van himme, peter steutel, ad de jong, trudi warns, kees slager, jan zwemer, ma samarpan vanita, jan koole. het volgend nummer van nieuw zeeland verschijnt op 3 april. ingezonden brieven, advertenties en ande re bijdragen moeten uiterlijk donderdag 21 maart binnen zijn op postbus 276, 4330 AG Middelburg. Een stalen gevaarte donderde uit een kraan op een ammoniak-leiding bij de NSM. Een bijna-ramp. De NSM zwijgt erover, pagina 3. Nooit boos zijn, nooit genieten, altijd gehoorzamen, altijd schuld. Beschadigingen door een autoritair geloof, pagina 4. 'Geen radio-aktief afval in Zeeland' CDA-kamerlid Eversdijk als spits van de anti-kernenergiebeweging, pagina 7. Burgemeester Van den Heuvel meende voor de t.v. dat de inwoners van Borsele geen problemen hadden met kernenergie. Hij had 't ze niet gevraagd: in acht dorpen zijn al comité's tegen kernenergie, pagina 8. Noordzeevis ziek door gif. Wetenschappers zien het nu ook. pagina 9. Ook de Duitsers hadden 'Gott mit uns' op hun riem geschreven. Interview met pacifist jan Blanken, pagina 10. Kantinekunst. De keus van Otto Visser van het sporttheater: Le Grand Jump, pagina 12. 'Bezuinig op al wat ge wilt, maar zorg dat de partij in stand blijft.' De socialistische pers in Zeeland, pagina 14. 'De liefde zal verkoelen en het onrecht zal heersen.' Journalist Rudie Kagie interviewde jongeren, onder meer uit Middelburg. Een fragment uit zijn boek. pagina 17. De afvalverwerking door Kringloopwinkel Pudding en Gisteren in Goes. Het ideaal en de praktijk, pagina 19. En ook nog: Raats, Sienkel, Ko de Jonge, Kryptogram en eervolle vermeldingen. Dat kan er toch wel weer mee door voor maar f. 2,50. Ik heb me, en doe het nog, grenzeloos geërgerd aan uw benadering van de kernenergie i.v.m. een eventuele tweede kernenergiecentrale te Borssele. U schreeuwt alle nadelen van de daken zonder stil te staan bij de voordelen of vergelijkingen met bijvoorbeeld kolencen trales. Ik krijg de indruk dat u een stemming wenst te kweken door o.a. het oproepen van angstpsychoses zoals oorlog en het fraaie fantasieverhaal over 'Een ongelukje'. Ik vind dit riooljournalistiek. Ik begrijp niet dat u zulke artikelen opneemt. Nog minder begrijp ik dat de schrijvers hier in de regio willen wonen, werken en recreëren. Dit betekent dat zij door dit fraaie proza alleen anderen de schrik op het lijf willen jagen. Op de inhoud van uw blad kan ik in detail nog verder ingaarn, maar dat heeft toch geen nut. Nog een enkel punt. Vlissingen is een stad die in het verleden tijdens alle oorlogen altijd vele klappen te verduren heeft gekregen. Lees er de geschiedenis maar op na. Bij een volgende oorlog zal het weer gebeuren - ook als er één, twee, zes of geen kernenergiecentrales staan. De haven monding en havens waren, zijn en blijven het doelwit. Daarnaast veronderstel ik dat andere reeds bestaande industriën in geval van oorlog niet zonder gevaar zullen zijn voor de regio. J.C.M. van Segeren Arnemuiden 2 In N.Z. nr. 2 (februari) stelt Toine Huysmans (voorzitter van de werkgroep Kernenergie Zws-Vl), dat de BMD de angel uit de anti-kernenergie beweging (AKB) heeft gehaald. Persoonlijk ben ik het daar niet zo mee eens. De BMD is effektief geweest, net omdat de angel er bij de AKB niet in zat. De AKB is verzwakt, omdat ze als geheel nooit in staat is geweest de strijd daar te leggen waar deze behoorde gevoerd te worden. Opnieuw moet er gemobiliseerd worden tegen de plannen van Lubbers en Co, die het Nederlandse kernenergiepark willen uitbreiden. De AKB zit nog op zijn gat en moet recht krabbelen, tegen het heersende defaitisme in. Dit defaitisme bij de Nederlandse bevolking is begrijpelijk. Ondanks alle verzet, demonstraties e.d. gaat de regering stijf door. De konklusie zou nu moeten zijn, dat de tot op heden gehanteerde aktievormen blijkbaar niet voldoende zijn geweest om de machthebbers te bewegen van hun plannen af te zien. Terug zomaar de oude AKB-weg bewandelen, zal de slagkracht van de AKB niet zodanig kunnen maken, dat het doel bereikt kan worden. Wat dan wel? Duizenden mensen zijn betrokken geweest bij de AKB-akties. Zij beseffen nog onvoldoende dat 'vragen alleen' de machthebbers niet zal bewegen om van hun plannen af te zien, maar ook beseffen zij nog onvoldoende, dat zij beschikken over de middelen om de bouw van kerncentrales onmogelijk te maken. In Den Haag kunnen ze veel bepalen, maar telkens is de medewerking vereist van duizenden. Onder deze duizenden bevin den er zich vele tegenstanders van kernenergie. Een dreiging van een boykot of zelfs een werkstaking zal de regering heel wat minder zelfverzekerd maken. De organisatie hiervan is echter vlugger gezegd dan gedaan om diverse redenen, die ieder wel bekend zijn. Een boykot of werkstaking moet kollektief gedragen worden, wat een sterke motivatie vereist voor de opzet en het verloop. Een aktieve en massale boykot werk staking heeft de meeste kans van slagen indien de vakbonden zich achter het initiatief stellen. De bondsleiding, hoewel deze zich uitsprak tegen de verdere bouw van kerncentrales, zal op dit ogenblik nog zover niet willen gaan. Hooguit zal de bondsleiding het individuele recht voorde werknemers in betrokken bedrijven op eisen, om het betreffende werk te weigeren. Deze houding maakt de strijd binnen de bedrijven (en daar zit dus het zwaartepunt) tot een morele, individuele en weinig effektieve strijd. Ondanks enkele lastige werkweigeraars zal alles doorgaan, de weigeraars worden de gebeten honden. De AKB krijgt dus de taak zich te gaan richten op zgn. 'bedrijvenwerk'. Er moet systematisch gaan gewerkt worden aan zoveel mogelijk (belangrijke) bedrijven. Dat vereist een langdurige en een inspan nende inzet. Het is veel eenvoudiger om demonstratieve optochten te organiseren dan de werk nemers van een bedrijf tot een werkstaking te bewegen. Het is dus zeker niet voldoende om als AKB enkel op te roepen tot staking of boykot! Sukses is enkel te verwachten na langdurig werk direkt onder de betrokken mensen in de bedrijven. Dus aan de poorten, kantines, vakbondsvergaderin gen, enz Luk Brusselaers Sekretaris werkgroep kernenergie Zws. VI.

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 2