God was degene die altijd op de loer stond' 'Die hele kerk beheerste het dorp... alleen al het feit, dat er zo'n joekel van een kerk in zo'n klein dorpje staat, dat zegt al zoveel....' Marianne is 33 jaar nu. Tot haar achttiende woonde ze in een klein dorp op een van de Zeeuwse eilanden. Haar ouders waren lid van de Hervormde kerk, maar dan wel de zware kant, de zogeheten 'gereformeerde bonders'. Nu woont ze in Utrecht, maar de trauma's die ze in haar jeugd in Zeeland opliep is ze nog altijd niet kwijt. Daarover gaat dit verhaal. God was degene die altijd op de loer stond. Want kijk, je had je leven dan gekregen, maar het was niet meer dan één voortdu rende test-case. Er stond een God om het hoekje te loeren en je wist nooit precies wanneer hij keek en wanneer niet. In elk geval had ik doorlopend het gevoel dat er iemand naar me zat te kijken, zo van.... wordt 't wat of wordt 't niks.... wordt 't de vuilnisbak of wordt 't de hemel. En die dreiging is er continu geweest, m'n hele jeugd. En in de kerk kreeg je steeds te horen: 'Pas op, kijk uit, want de Heer komt terug als een dief in de nacht en niemand zal weten wanneer Hij komt'. Dat maakte me zo bang, dat ik 's nachts niet meer sliep, maar bovenop mijn bed door het dakraam stond te kijken. Met het idee: heb het lef niet dat je komt, want ik ben wakker, ik zie Hem dus.... komt-ie lekker niet vannacht. Zo probeerde ik het oordeel tegen te houden. Want het was zó beangstigend dat Hij alles van je wist en als dan die Grote Afrekening zou komen.... Dat was een van de ergste dingen trouwens: het gevoel dat er geen plek was, waar je jezelf kon zijn, waar je je verschuilen kon. Je moest altijd en eeuwig gehoorzaam, vlijtig, vroom, plichtsge trouw, en ook heel erg verdrietig over al je zonden zijn. Ook al wist je zo gauw niet welke zonden dat waren, dat gaf niet, want je was zondig, gewoon per definitie totaal zondig. Ja, en als Hij dan zou komen voor de Grote Afrekening.... je wist dat er maar zo weinig uitverkoren waren. Dat werd er elke zondag ingehamerd:.... van die hele volle kerk.... misschien wel één van u. Nou, ik had niet de verbeelding dat ik die ene was. Maar die verhalen over de kleine schare van uitverkorenen maakte zo'n verschrik kelijk angstige indruk op me, dat ik nog goed weet dat ik met mijn zusje in één bed 5

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 5