Atnrf-aC djC S'fr-lü.t'i ffwcC chdtdï dis, uosite Eversdijk als spits van de anti-kernenergie beweging? Niet de lankmoedigheid van de autochtone Zeeuw, niet hun geringe aantal, niet het koelwater, niet de nucleaire kennis van Dalebout, Tiktak en consorten, maar al deze factoren hebben er toe geleid dat Borssele nu bovenaan het lijstje van kandidaatvestigingsplaatsen voor een nieuwe centrale prijkt. De Tweede Kamer, die formeel nog over uitbreiding van het aantal kerncentrales moet beslissen -dat gebeurt dit voorjaar- zal pas in de loop van het najaar bekijken wat de meest geschikte plaatsen zijp. Dan is er ook meer zicht op het aantal en de grootte van de te kiezen centrales: twee kleintjes of desnoods wat grotere als het aan Winsemius (VVD, milieubeheer) ligt: drie grotere of vier kleintjes als het van Van Aardenne afhangt. En tussendoor is, zowel in de Kamer als in het kabinet, de diskussie al volop gaande over de plek waar straks al het kernsplijtings- en ander hoog radio- aktief afval van de 'oude' en nieuwe kerncentrales moet worden geborgen: 'Vlakbij de bestaande centrale. Dat is een prima mogelijkheid', zegt Lubbers; 'Erin, Dan maak je geen extra kosten', zegt Zijlstra (PvdA); 'Niet bij de bestaande centrales', zegt Van Aardenne. 'Want door alle nucleaire installaties bij elkaar te zetten plaatsje de betrokken gemeente in een uitzonderings positie'; En, heel verrassend: 'Niet in zeeland', zegt Eversdijk (CDA). 'Want Zeeuwen zijn ook volwaardige Nederlanders. Die moet je niet met alles opschepen.' Bezetting Dat Borssele er een kerncentrale bij krijgt, zal -als er van die dingen worden bijgebouwd- niet meer tegen te houden zijn. Daar helpt geen aktie of bezetting meer aan. Koelwater, de nabijheid van een grote afnemer (Péchiney) die je tegenwoordig niet meer hoort over terug-naar-Frankrijk, de onverholen aandrang van de Zeeuwse lobby - het zijn allemaal signalen die in Den Haag op hun waarde worden geschat. En als een deel van de Kamer al eens dwarslig^omdat nu blijkt dat in elk geval ook het afval van de bestaande centrale in Borssele door de Fransen na 1990 keurig wordt teruggestuurd, dan zegt Van Aar denne ijskoud dat dat hem niet bekend is maar dat hij ook niet van plan is ernaar te informeren. Want informeel weet hij allang dat waar het CDA op hoopt -dat de Fransen het Borsselse afval van de 'oude' centrale bij zich houden- niet meer dan ijdele hoop is. Leuk En zo kan het dit voorjaar in de Kamer toch nog leuk worden. De PvdA en de andere oppositiepartijen wijzen nieuwe kerncentrales categorisch af. De VVD begint liever vandaag dan morgen te bouwen. Maar is het (zie Winsemius/Van Aardenne) nog niet eens over het aantal en de grootte. En het CDA, dat 'harde' voorwaarden heeft gesteld met betrekking tot prijs afvalberging en inspraakprocedure, heeft per minister en per fractielid een eigen uitleg van deze voorwaarden. Met als uitersten energiespecialist Van der Linden, die op het VVD-standpunt zit en atoom- pacifiste Fraukje Laning, die elke vorm van kernsplijting als leven-bedreigend ziet. In de binnenring staat energiespecialist Lansink, die bovengrondse opslag van kernafval, zoals in Zweden toegepast, ook voor Nederland aanvaardbaar vindt. Enplaatsvervangend fractievoorzitter Eversdijk, die dat net niet genoeg vindt. En die -blijkens een recent Stem-interview-die zó zwaar laat wegen, dat zijn stem voor of tegen meer kerncentrales ervan afhangt. Eversdijk als spits van de Zeeuwse-anti- kernenergie-bewegingwie had ooit kunnen denken dat heel misschien deze rol nog eens voor de ex-dorpsonderwijzer uit Heinkenszand zou zijn weggelegd. Maar dan moet zijn standpunt wel houdbaarder blijken dan de Zeeuwse dijken nu 33 jaar geleden. Frans Boogaard 7

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 7