Dorpscomité's schieten als paddestoelen uit de grond Hoe de burgemeester van Borsele de anti-kernenergiebeweging opstartte Zonder dat hij het zelf wist of wilde, is burgemeester Van den Heuvel van Borsele de man, die de stoot heeft gegeven voor het oprichten van een hele rij dorpscomité's tegen de tweede kerncentrale in zijn gemeente. 'Ja', zegt Jan Bruijns, in wiens huis het comité Ovezande ontstond, 'toen de burgemeester voor de televisie uitspraken ging doen alsof de hele bevolking van Borssele geen enkel probleem heeft met de kerncentrales, hebben we hier met een paar man tegen elkaar gezegd: dat kunnen we toch niet zomaar over ons heen laten gaan.... We zijn toen met een stel mensen om de tafel gaan zitten en we hebben besloten, dat we duidelijk moesten laten horen, dat er in Borsele mensen wonen, die wél ongerust zijn. Daarom hebben we dat comité opgericht en die brief gestuurd naar het gemeentebestuur en de provincie.' Na die spontane' start in Ovezande ontstond er in de Borselse dorpen een soort sneeuwbal-effekt. Binnen een paar weken schoten in allerlei dorpen comité's als paddestoelen uit de grond. Ellewoutsdijk was nummer twee, daarna volgde Nisse en even later Heinkenszand. Intussen zijn er ook al comité's in Oudelande, in 's Gravenpolder en in Nieuwdorp opgericht. In 's Heerenhoek volgt op 13 maart de start van het achtste comité, terwijl in drie andere dorpen de voorbereidingen worden getroffen. Handtekeningen Het eerste comité dat verder ging dan 8 vergaderen en informatie uitwisselen was dat van Ellewoutsdijk. Dat kleinste dorp van de Zak van Zuid-Beveland heeft een eigen dorpskrant. En daarin schreven een paar initiatiefnemers een artikel tegen de dreigende komst van de tweede kerncen trale. Meteen daarna gingen ze met z'n achten het dorp in om handtekeningen op te halen. Een van die acht is Petra Kerkhof. Ze vertelt: 'Er wonen in ons dorp 308 mensen en we hebben 163 handtekeningen opge haald. Als je dan bedenkt, dat er mensen zijn die niet thuis waren, dat er mensen waren die wel tegen zijn maar liever hun naam niet op zo'n lijst zetten, dan overdrijven we niet als we zeggen, dat een behoorlijke meerderheid hier onze onge rustheid deelt. En weet je, wat ons zo opviel, toen we langs de deur gingen? Dat juist de oudere mensen grif hun handteke ning zetten. Die hadden reakties in de sfeer van 'er is hier al rotzooi genoeg en al is het niet meer voor mezelf, het is belangrijk voor ons nageslacht'. Die mensen zijn inderdaad echt bezorgd.' Petra heeft voor het raam van haar huis een raam-krant gemaakt, waarop de dorps bewoners het nieuws over de strijd tegen de kerncentrale kunnen lezen. En dat gebeurt: regelmatig staat er iemand de krant te lezen voor haar raam. Wat er met de handtekeningen gaat gebeuren, is nog niet zeker. Petra: 'Voor ons was het een middel om er zeker van te zijn, dat we niet alleen staan in onze bezorgdheid. We weten nu, dat de meerderheid van het dorp net zo denkt als wijOf we nu al die namen en adressen aan de gemeente moeten gaan brengen, weet ik niet. Vooral omdat sommige mensen dat niet zo leuk vinden. En omdat het gemeentebestuur kennelijk heel graag wil weten wie er allemaal tegen is.' Brief terug Bij de gemeente Borsele zijn ze inderdaad een beetje geschrokken van al die comité's. Zo meende de gemeente-voorlichter dat het tot zijn taak behoorde om een van de leden van het comité Heinkenszand op te bellen om inlichtingen te vragen over de samenstelling én de grootte van het comité. Nóg spastischer deden B. en W. toen ze ontdekten, dat vragen van de PvdA over de uitlatingen van burgemeester Van den Heuvel gewoontegetrouw op het raadhuis gekopieerd waren en naar de pers gestuurd. Een ijlbode moest de brief met de -lastige- vragen terughalen bij de PTT. De man kwam inderdaad met enkele envelop pen terug, maar daarin bleek heel andere post te zitten.... Dat resulteerde dan weer tot de zotte aktie, dat een gemeente-bode zich de daarop volgende morgen op de stoep van de PZC posteerde om daar de postbode op te vangen om die alsnog de enveloppe met de gewraakte vragen afhandig te maken.... Desalniettemin kwamen de vragen natuur lijk toch in de krant. vervolg op pag. 18

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 8