Het ziekmakend beleid bij August de Meijer Zonder masker in wolken p.v.c. Hoe beter het gaat met August de Meijer, hoe groter de risiko's, die het personeel er moet lopen. Zo zou je het gesprek kunnen samenvatten dat we hadden met enkele (om begrijpelijke rede nen anonieme) werknemers van het Terneuzense haven- en scheepvaartbedrijf. Dat De Meijer betrokken is bij de doorvoer van giftige en radioaktieve stoffen is al door de werkgroep Borodine Nee in de publiciteit gebracht. Zoals bekend doet dat zusterschip van Mont Louis regelmatig het bedrijf van De Meijer aan om er papier te lossen, terwijl het tevens uranium hexa- fluoride aan boord heeft. Het bedrijf maakt overigens deel uit van de Nedlloyd- groep en heeft daardoor ook belangen in de Franse rederij, die eigenaar is van de Borodine. Maar de toenemende haven-aktiviteiten hebben vooral te maken met de sinds 1982 toenemende overslag van stukgoed met als eindbestemming Iran. De lading van die bestemming bestaat grotendeels uit chemi caliën. Door die toenemende overslag van gevaarlijke produkten voelt een deel van de zeventig man vast personeel zich steeds meer bedreigd en onveilig. En dat niet ten onrechte. Als je ziet hoe bijvoorbeeld bij August de Meijer de polyvinylchloride (pvc) geladen en gelost wordt, kan je niet anders zeggen dan dat dat levensgevaarlijk is. De pvc is verpakt in papieren zakken, die zo kwetsbaar zijn, dat er regelmatig wolken pvc door de ruimen en over de kade vliegen. Indien men dan bedenkt, dat er gemiddeld tien dagen per maand pvc wordt overgeslagen, zou men toch enige veiligheidsmaatregelen mogen verwachten. Tot voor kort wist het personeel echter niet eens, hoe gevaarlijk het werken met pvc is. De eigen gezondheidsdienst had geen documentatie voor handen. Daarom heb ben enkele personeelsleden zich in verbin ding gesteld met de Rotterdamse bedrijfs gezondheidsdienst. Daar kreeg men het advies om in elk geval stofmaskers te dragen bij het werken in pvc. 'Papieren stofmaskertjes bieden onvol doende bescherming. Op z'n minst heb je rubberen maskers met verwisselbare filters nodig', zegt dr. Lucas Reijnders van Natuur en Milieu. Op het bedrijf zijn volgens onze zegslieden echter alleen papieren maskers aanwezig. Desgevraagd ontkent direkteur Van den Ban dat. Maar ja, volgens hem levert pvc ook vrijwel geen gevaar op voor de werknemers. Kennelijk is hij niet op de hoogte van een Duits onderzoek bij de pvc-fabriek Dyna miet Nobel, waar bleek dat vijftig werknemers door het inademen van vinylchloride-damp beschadigingen aan gewrichten, longen, lever, milt, bloedvaten en huid opliepen. Ook in de VS en Italië liep men tegen soortgelijke verschijnselen op. Dit gekoppeld aan de resultaten van een onderzoek met proefdieren, wettigt de conclusie dat vinylchloride, bij regelmatige blootstelling eraan, een zeldzame soort leverkanker en gewrichtsziekten kan ver oorzaken. Start Naast de vaste werknemers, maakt August de Meijer regelmatig gebruik van mensen, die via het uitzendbureau Start worden aangetrokken. Deze mensen worden ook ingezet bij het verladen van tolueen, een stof die huidaandoeningen kan opleveren, die inwerkt op het zenuwstelsel en bedwelmend kan werken. Volgens officiële veiligheidspublikaties is het aan te raden om geen huidkontakt met dit giftige goedje te hebben en dus gebruik te maken van voorschoot, laarzen en neopreen hand schoenen. Hoewel die spullen op het bedrijf aanwezig zijn, wordt de uitzend krachten niet op de risiko's van deze stoffen gewezen en wordt er behalve een voorschoot geen beschermende kleding aan hen verstrekt. Ook bij de verlading van pvc worden Starters ingeschakeld en ook daar wordt hen niet gewezen op de gezondheids- risiko's. Het verhaal van direkteur Van der Ban, dat er altijd een voorman van het bedrijf bij de Starters staat, die hen informatie geeft over de stoffen waar ze mee werken, klopt ook niet. Mevrouw E. Hamelink, werkzaam bij het Gewestelijk Arbeidsbureau (waar Start aan gekoppeld is) bevestigt, dat ook zij heeft gehoord, dat het regelmatig aan voorlichting ontbreekt bij August de Meijer. Ook is haar bekend, dat er verleden jaar vijf bedrijfsongevallen met Starters bij het verladingsbedrijf gebeurden. Ook de heer Plessen (hoofd buitendienst van de havenarbeidsinspectie te Rotter dam) bevestigt, dat er een opvallend hoog aantal uitzendkrachten betrokken is bij bedrijfsongevallen bij August de Meijer. Volgens hem komt dat door onervarenheid en onvoorzichtigheid van deze mensen. Bij de vaste personeelsleden van het bedrijf ergert men zich er vooral aan dat door de toevloed van losse uitzendkrachten (soms wel zestig per dag) er met de veiligheid wordt gesold. Immers, veel van die mensen weten nergens iets van af. Ze roken in de ruimen waar zich brandbare stoffen bevinden, ze dragen geen beschermende kleding, ze doen onverantwoorde dingen omdat ze niet geïnformeerd zijn. Hijskranen Naast onvoorzichtigheid door onwetend heid zijn er ook risiko's, die bewust groter worden gemaakt. Wat te denken bij het bedrijf in gebruik zijnde hijskranen, die maximaal 5 ton mogen hijsen, maar die op dat punt niet meer beveiligd zijn omdat men de weerstanden, die zorgen dat er niet boven het maximum gehesen wordt, zijn verwijderd Sinds 1 maart heeft de chef technische dienst er nu de extra funktie van 'veiligheidsfunctionaris' bij gekregen. Dat gebeurde nadat er in de ondernemingsraad op zo'n functionaris was aangedrongen. Maar deze benoeming stelt bitter weinig voor omdat deze man het al veel te druk met z'n eigenlijke job heeft en bovendien al meermalen heeft laten blijken geen sancties toe te passen als veiligheidsvoorschriften niet in acht worden genomen. Het is niet alleen met deze zaak dat de ondernemingsraadsleden het gevoel heb ben dat ze niet serieus worden genomen. Een ander voorbeeld heeft betrekking op het medisch en sociaal onderzoek, dat een jaar geleden door de bedrijfsgezondheids dienst werd gehouden onder het personeel. Op basis van de resultaten van het onderzoek zouden verbeteringen worden doorgevoerd, zo werd het personeel te kennen gegeven. Toen er in november j.l. nog steeds niets was veranderd, vroeg de ondernemingsraad om de uitkomsten van het onderzoek te mogen inzien. De BGD weigerde omdat het om geheime gegevens zou gaan en verwees de ondernemingsraad naar de direktie. De direktie liet weten niet op de hoogte te zijn van een onderzoek Binnen de ondernemingsraad bezint men zich op dit moment ernstig op de vraag of men het overleg met de direktie niet moet 10

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 10