In Memoriam opschorten. Heftruck De manier waarop August de Meijer omgaat met arbeidskrachten, die via Start binnekomen is, zacht gezegd ook nogal merkwaardig. Een voorbeeld: een man uit Othene werkte via Start bij het bedrijf, maar begin '84 werd hij in vaste dienst genomen, met een proeftijd van één jaar. Al die tijd reed hij op een heftruck, maar op de laatste dag van zijn proeftijd werd hij ontslagen omdat hij niet goed op een heftruck zou kunnen rijden. Intussen is die man weer via Start bij August de Meijer aan het werk alsheftruckchauffeur! De heftruck speelt overigens een grote rol bij het aannemen van vast personeel. De direktie beloofde -onder druk van de ondernemingsraad- verleden jaar om dertien man extra in vaste dienst te nemen. Eind maart was er één aangenomen. De rest -circa 20- zakte voor het examen heftruck-chauffeur, die het bedrijf zelf afneemt. Hoe dat toegaat, ondervond een inwoner van Sluiskil, die al eerder via Start als heftruckchauffeur bij het bedrijf had gewerkt. Hij mocht proefrijden maar kreeg te horen, dat hij te traag was. Daarop vroeg hij nogmaals een examen aan en die keer vond men, dat hij te snel reed. Zowaar er volgde een derde proef en toen was het eindoordeel, dat hij nu de juiste snelheid had, maar dat hij nog een rijpingsproces moest ondergaan alvorens geschikt te zijn om in vaste dienst te worden aangenomen. Leegloop Tot slot nóg één aktiviteit van August de Meijer waarbij men vraagtekens kan zetten. Voor een havenbedrijf is het mogelijk om wegens zogenaamde 'leeg loop' 40% van de loonkosten te declareren bij het Algemene Werkloosheidsfonds. Immers, in de havei\gebeurt het nogal eens dat er geen werk is op het moment, dat er geen schepen voor de kade liggen. August de Meijer maakt van deze regeling gretig 'gebruik' door schepen zo vlug mogelijk te laten lossen, de lading op de kade te laten staan en dan -als het schip vertrokken is -wegens leegloop 40% loonkosten te verhalen bij het fonds. Intussen is het personeel dan volop bezig met 'leegloop', dat wil zeggen, druk aan het werk om alle spullen, die nog op de kaai stonden in de loodsen te brengen. We hadden direkteur Van den Ban ook met deze aantijging willen confronteren, maar reeds lang voordat we daar aan toe waren in ons gesprek, had hij ons meegedeeld, dat hij met de pers niet in diskussie wenste te gaan over zaken, die met zijn bedrijf te maken hebben. André van Himme Anton Constandse is dood. 'Ik ben geen Zeeuw en nauwelijks een Nederlander. Ik zou een wereldburger willen wezen, een burger van Nergens- huizen', schreef hij in het allereerste nummer van Nieuw Zeeland. Toch was Anton een Zeeuw. Het huis, waarin hij in 1899 werd geboren, staat nog steeds aan de haven van Brouwershaven. Voor ons van Nieuw Zeeland was hij een inspiratiebron. Niet alleen omdat hij zo belangstellend was voor het wel en wee van ons blad. Hij was voor ons het voorbeeld van een Zeeuw, zoals we zouden wensen dat er veel meer waren. Iemand, die z'n hele lange leven schrijvend en sprekend heeft gestreden tegen autoritaire structuren, tegen kerk, kapitaal en koningshuis. In meer dan honderd boeken en brochures, in duizen den commentaren en redevoeringen in grote en kleine zalen, in kranten en krantjes, voor radio en t.v. Al in 1927 raakte hij in de gevangenis omdat hij schreef: 'Wekt de mariniers op tot muiterij, de arbeiders tot staking, alle mensen tot verzet. Oorlog tegen oorlog!' Natuurlijk hadden de Duitsers de pest aan hem. Het koste hem vier jaar in hun afschuwelijke kampen. Maar Constandse kwam er ongebroken uit. Zijn oorlog tegen de oorlog en vóór het anarchisme, waarin hij de grondgedachten vond voor een humane levens- en wereldbeschou wing. Tot vlak voor zijn plotselinge dood was hij strijdbaar. Strijdbaar op veel gebieden. Hij beschreef het zelf in Nieuw zeeland: 'Vóór radikale sociale hervor mingen, democratische omgangsvormen, een lustlievende en anti-sombere moraal, anti-militairisme en tégen autoritaire en godsdienstige taboes en opgedrongen gezag.' Anton is dood, maar z'n gedachten blijven levend. Voor ieder die wil lezen in zijn boeken en brochures. K.S. 11

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 11