foto Elsa Westland zoekend om zich heen kijkt in een (alweer) rose wereld. Het is een hommage aan z'n dochter, zoals hij ook een schilderij aan zijn zoon heeft opgedragen. Hij wil de titel verklaren omdat dat ook belangrijk is voor zijn dochter. 'Dat hondje blijkt ons eigen hondje te zijn. Ze is er erg op gesteld. Het schijnt in de kamer te mogen piesen. Ik mag dat beest niet buiten zetten, moet vragen of het asjeblieft niet ergens ander kan piesen, zö ongeveer. Dogscape wilde ik 't eerst noemen; dat vond ik niet goed genoeg, 'n Keer was ik met m'n dochter en de hond in een pub. Een man vraagt: 'Meneer wat is dat voor ras?' Anais is overgevoelig op het punt van honden. Ik denk: razendsnel 'n antwoord verzinnen, want het is 'n vuilnisbakkenraskan ik niet zeggen waar ze bij zit. 'Een Mexicaanse slangen- doder, uiterst zeldzame hond.' Goh meneer, nog nooit van gehoord, prachtig ras zo te zien. Kijk naar het schilderij: een lege woestijn, geen slang te bekennen.' Een van de drie grote doeken draagt de mooie titel: 'Nefertete and her diseased husband'. 'Dat kleine bruine dingetje doet me denken aan een Egyptische koningin, dat daar aan een vermolmde man: zo ontstond de titel. Ik weet niet waarom. Ik wil 't opschrijven, maar hoe schrijf je Nefertete? Ik zoek 't op in de encyclopedie en wat staat er? Echtgenote van Achnaton etc., en de enige Egyptische koningin, die zich wel eens liet afbeelden in huiselijke tafereeltjes. De titel van dat schilderij is 'Thinking of our great ancestors', denkend aan onze grote voorvaderen. 'Kijk er 'ns goed naar. Dat schilderij is gevaarlijk. Als mensen dat goed lezen, dan kunnen ze niet zómaar doorleven, dan zullen ze iets 1-an-g-e-r- moeten praten met hun eigen vrouw of partner, zónder al te gauw legitiem ruzie te gaan maken. Ze zullen iets méér moeten, op straffe van eeuwige verdoemenis.' Van drie grote doeken, die een hele wand in de galerie vullen, trekt het middelste de meeste aandacht. Twee figuren, die zich op enige afstand van elkaar bevinden, zijn in verhouding tot het doek heel klein. Toch vullen ze de enorme roze ruimte. Titel: Lesbian love is here to stay. 'Dat heb ik in twintig minuten geschil derd. 't Is verkocht, meteen, aan een mij onbekende. Dat vind ik prachtig. Heb je dat rose puntje gezien? Rosebud? Schitte rend hé? Mijn schilderijen zijn mooi, zeer beduidend. Maar ik ben met andere dingen bezig.' Zijn dochtertje, Anaïs (13), die net binnenkomt vult aan: 'met de kunst van het levenen het Overleven' 'Kijk', gaat hij onverstoorbaar verder, 'waar ik mee bezig ben, dat mag ik niet onthullen. Maar alle stukjes vallen als een legpuzzel in elkaar: dat ik nu een tentoonstelling heb, dat moet zo zijn. En dat jij hier komt, dat moet zo zijn. Het plaatje wordt duidelijker.' Als ik zeg, dat hij praat als een schilderij en 18 dat ik dat mythisch vindt: 'Dat is goed, jij moet het niet weten, de lezers moeten het eruit halen.' Hij herhaalt, dat hij soms als een dorpsgek wordt ervaren. Ik zeg, dat hij door een aantal mensen wel degelijk wordt geres pecteerd. 'Ja, dat is één laag, maar verder zijn ze afwerend, ze zijn bang voor me.' Hij begint te vertellen over een jongen, die hij in de Piek (jongerencentrum in Vlissingen) ontmoette. Jongen zat flink in de problemen, vooral door herrie met zijn ouders, vader slaat moeder, etc. Gustaaf kon hem niet zomaar aan z'n lot overlaten en slaat, aan de bar, zijn armen om hem heen en drukt zelfs zijn hoofd tegen de krullebol van de jongen. Dan zegt hij: we moeten er eens even over praten, draait zich om, loopt naar een tafeltje en gaat zitten. Vóór hij er erg in heeft, is de jongen op zijn rug gesprongen en begint deuken in zijn hoofd te slaan. Bril kapot, kunstgebit in splinters in bovenkaak, horloge kapot. Achteraf blijkt dat de jongen dacht met een homosexueel van doen te hebben. Gustaafs enige verweer is met zijn armen zijn hoofd te beschermen. Terugvechten kan en wil hij niet. Heeft moeite met die bekentenis. 'Ik kan niet echt boos worden, maar ik wèèt ook waarom mensen niet boos behóren te worden.' No Mexican snake in sight no more. Het is de titel van een merkwaardig schilderij, waarin een blauw hondje

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 18