POSTKOE€ Qnoeten uit.... Oh ja Vrom nï vroeger Ko de Jonge Wie zwijgt stemt toe wie leest wordt moe wie knipt zegt: doe Nieuwe abonnee Adres Postcode en plaats Dit abonnement betreft mijzelf/ wordt cadeau gegeven door: Naam Adres Postcode en woonplaats Ik wacht op uw accept-girokaart Handtekening Opsturen aan: Stichting Nieuw Zeeland, Postbus 276, 4330 AG Middelburg. Dat is noe toch ok wat. Ten êêste weet ik niks te schrieven en ten twidde is Leuntje d'r achter ekomme da'k ielke maend een stikje inlevere. Z'ei ze noe oal eleze. Dï deugden niks van. Veestevee ellende en polletiek. Dï mö'j de mensen nie mie vermoeie. Mooie verhaaltjes dï a de mensen echt wat an die mö'k schrieve. En ze wil ok nog d'r elt van m'n trektement. Nou over dat êêne ei ze wè een bitje gliek. 't Is dikkels kommer en kwel. Dat za'k verbetere. En dat leste, dat is modern zü me mè dienke. Ze zit ok op zö'n proatclubje. 't Goeie nieuws komt uut Zeeuws Vlaandere. 't Is ok een bitje slecht nieuws trouwens. Dï leure oalerlei Belse groepjes mie gedachten en pamfletten dï a in stit da Vlaandere wee êên mö weze. Vrom nï vroeger. Het erge is da ze in dat nieuwe land gin buutendiekers willen Van vreemde smetten vrij. Het goeie is dat er dan toch wee direkt mensen en zelfs gemêênten bin die a dï tegen in 't verweer komme. Je kan voe zokke diengen nie goed genoeg uutkieke. A ze mie zokke ideeën over de grens komme, zou j'n dichtmessele. Mè dan bin je net zö erg. Oe mö j' noe toch dat kwaad uutroeie zonder in dezelfde fouten te vervoalen. A ze dï noe's op zoue studere in plekke van op ruumte wapens, zou ze zeker wat kunne bedienke. Mè die stomme regeerders nie êêns het boereverstand om (Dï kom Leuntje). Toch krieg ik nog wè inspiratie van die belgen. Vrom nï vroeger. Terug nï de tied van de zeven provinciën. Toen betêêkenden Zêêland éél wat meer as noe. Leve Michiel de Ruyter. Ja, ja, ik weet het. Me richte een Michielslegioen op. Een leger dat a z'n eigen druk mikt om net zokke daden te verrichten as Machieltje toendertied. De Westerschelde open ouwe. Gin brugge, gin tunnel. Wè flienke schuten. Nï Engeland vaere om de mijnwerkers te bevrijden van het juk van Tetsjer. Gevaerlijke schepen tegenouwe en vrom stiere. Zö da ze nie mie vergif en are vuulte langs Tholen en Terneuzen vaere. Wig mie de riskante rotzoo. Tjoengen, wat is t'r een boel te doen. Wacht. Wat is 't er vee te doen. Wordt lid van 't Legioen. (Mooi bedocht ee!). Stort vuuventwintig gulden op de rekenienge van de redaktie. Dan krieg je gratis ons clubblad. Nieuw Zeeland noeme me dat. Of a me 't net ontdekt (Dï kom Leuntje wee). 't Is goed. Leuntje wil wè uniformen naaie. Mè dï vin ik niks an. Dat voal veestevee op. Ik dienke da'k mè voorstelle om gin wuuven op te nemen in 't bestuur. Dat was vroeger ok nie. En me proate ok zeeuws. Wat doe ze eigenlijk mie dat Van Dishoeck-uus in Vlissinge? Toch es kieke of a me dat nie kunne kriege voe clubgebouw. Hee, wacht es even. Op Domburg is t'r een waetertoren te kóóp in de dunen. Inlegge jongers. Aele me 1 april nog? Sienkel (en Leuntje)

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 24