inhoud: nieuw zeeland nummer 4 het volgend nummer: God Rectificatie kleur omslag: nummerbordblauw foto-omslag: elsa westland nummer 4, april 1985 uitgave: stichting nieuw zeeland postbus 276, 4330 AG Middelburg redactie en administratie: telefonisch bereikbaar op tel. 01180-26043, 01105-2478, 01182-2741. postgiro: 548 52 69 aan dit nummer werkten mee: bert gerestein, peter steutel, middelburg foto grafen kollektief, ad de jong, trudi warns, kees slager, andré van himme, bert altena, ko de jonge, theo raats, engel reinhoudt, elsa westland, jo jobse, silvis wielemaker, hein verwer, ton besselink. het volgend nummer van nieuw zeeland verschijnt op 1 mei. advertenties, ingezonden brieven en ande re bijdragen moeten uiterlijk vrijdag 19 april bij de redactie binnen zijn. Een waddenkust ontwikkelt zich voor de Zeeuwse en Zuidhollandse stranden, compleet met nieuwe eilanden. Nieuw Zeeland pag.3 Het aantal ongelukken steeg van 32 in 1981 tot 58 in 1984. Westkapelle bleef er onkundig van op één centimeter aan een ramp ontsnapt te zijn. De valse echo's en vluchtige dampen. Een onthutsende speurtocht over de Zeeuwse waterenpag. 5 De Zeeuwse zuinigheid. Een wetenschappelijke afrekening. 'Je moet de tering naar de nering zetten'. pag.8 Weinig bescherming tegen gevaarlijke stoffen, handig gebruik van sociale voorzieningen, een twijfelachtig personeelsbeleid en de rol van de heftruck. August de Meijer in Terneuzen doorgelicht. pag. 10 De Russische Revolutie wordt eerst doodgezwegen, maar zorgt later voor een opleving van De Baanbreker en De Toekomst. Voor even. De ondergang van de Socialistische Pers in Zeeland (slot) pag. 12 Van der Braak exposeert schilderwerk bij Galerie Marquis in Vlissingen. 'Als de mensen Rembrandt, en Chateau la Tour 1948 hadden begrepen, had de wereld er al lang veel beter uit gezien. Een portret. pag. 16 En ook nog: De demonstratie, Peter Steutel, Ko de Jonge, Sienkel, Raats, Kryptogram, brieven. alle vreugde, die van levensbelang is. Al spelen nu door mijn geest de woorden van Dit is een reaktie op het verhaal van Marianne in het maart-nummer, 'God was degene die altijd op de loer stond'. Ik ben kwaad om wat Marianne is aangedaan èn om wat God is aangedaan. De laatste zin: 'Ik vertrouw Hem niet met m'n kinderen. Mij kan-ie dan wel inpikken, want met mij wordt het toch niets meer, maar m'n kinderen, daar blijft die God af, heeft er voor gezorgd dat ik deze brief schrijf. Helaas proberen veel mensen de vrijheid die God ons geeft, te verdoezelen. Ze leggen in zijn naam anderen allerlei beperkingen op. Dat kunnen ze doen, omdat ze zich sterker, machtiger willen voelen. Daarbij ontnemen ze die anderen alle vreugde, die van levensbelang is. Al spelen nu door mijn geest de woorden van Jezus van Nazareth: 'Vader, vergeef het hun, want ze weten niet wat ze doen' dan word ik toch kwaad. Het is intens triest dat vooral kinderen het slachtoffer zijn/ge worden van dit verkeerde gebruik van macht. Zij zijn het meest weerloos. Na hun geboorte hebben zij nog geen stern-recht en zijn volkomen afhankelijk. Hen te dreigen met straffen hoort bij onmacht, het hoort niet bij God, die in zijn goedheid zijn mooie schepping aan ons toevertrouwt. Hij verlangt van ons dat we daarvan met anderen genieten èn dat we er zorgvuldig mee omgaan. Zelf ben ik zo gezegend, dat ik, net als Marianne, drie kinderen mocht baren. Ze zijn nu zelfstandig. Ik weet nog heel goed dat ik zowel hun geboorte als hun eerste aarzelende lachje als geschenken van God kreeg. Hij was erbij. We vierden vaak feest ter ere van alles en nog wat, waarbij Hij als 'eregast' de hoofdpersoon was. Als er verdriet was konden we bij Hem uithuilen, door alleen maar te zeggen wat er aan de hand was. We doen God groot onrecht als we (bewust) zijn aangeboden liefde, ontfer ming, trouw en vergevingsgezindheid negeren door bang voor Hem te zijn. Jezus, zijn menselijke vertegenwoordiger, zou voor niets geleefd hebben als we zijn woorden niet serieus nemen. De macht hebbers probeerden hem destijds ook klein te krijgen, maar dat ging gelukkig niet door, want hij stond op. Ik ben er heilig van overtuigd dat hij het meende toen hij zei dat we moeten worden als kinderen met vreugde als er plezier is, met woede als er iets slechts gebeurt, niet achterdochtig maar met vertrouwen, niet berekenend maar eenvoudig, maar onbe vooroordeeld naar de ander toegaan. Die kan echter niet komen in een wereld van ikke-ikke-en-de-rest-kan-stikken. Die toekomst wordt zichtbaar in een wereld van samen-delen-en-spelen. Doen we wat Hij zo graag wil dan zijn we, inplaats van angstige wegkruipers zijn vrienden èn die van elkaar. Met deze brief wil ik de goede naam van God en de geschenken die Hij ons geeft, in ere houden. Ik hoop dat Marianne er ook van leert genieten. Ze zijn haar van harte gegund. En ook alle bangmakers die het zo anders zien. Sonja Hemelaar-Kalmijn West-Souburg In het vorige nummer was de Socialis tische pers de tijd een maand vooruit. Bij het artikel stond (14) vermeld. De veertiende en laatste aflevering verschijnt echter deze maand. Er had vorige maand gewoon Socialistische Pers in Zeeland (13) behoren te staan. Niemand mist dus een aflevering. U krijgt wel onze excuses. 2

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 2