Sexueel geweld en de oorzaken Themadag Een wandeling van tientallen jaren stroomsnelheid neemt belangrijk af. Minder snel dan voor de Grevelingen zullen daar banken ontstaan. Later zullen alle platen tot een langgerekte rij aangroeien, dat zal over ongeveer veertig jaar zijn, van Hoek van Holland tot Vrouwenpolder. Of ze blijvend boven water komen, kunnen we pas zeggen als het onderzoek gereed is. Gevolgen Volgens Kohsiek is dat nog niet eens het belangrijkste. 'Het gaat erom wat er tussen de platen of eilanden, dat maakt voor het achterliggende gebied niet uit) en het vasteland gebeurt. Daar zijn veel ecolo gische veranderingen te verwachten. Het wordt rustig en daardoor verandert er veel in de bodemdierensamenstelling. Achter de Hinder plaat voor Voorne, die ligt er het langst, kun je al veel kokkels vinden. Tien jaar geleden waren die er niet. Dat betekent dat je kunt overwegen of je hier niet, net als in de Oosterschelde, schelpdierencultures kunt opbouwen. Een ander belangrijk gevolg zou kunnen zijn dat in het rustige water achter de platen 'de kinderkamerfunctie' van de zeearmen, waarin de jonge vis altijd goed gedijde wordt overgenomen. Het nadeel van de afsluitingen wordt dan weer opgeheven. Voor de beroepsvisserij is dat een gunstig gevolg. Het zal ook duidelijk zijn dat de platen, naarmate ze hoger komen, een aanvullende bescherming bieden van de kust. Ze kunnen zelfs een uitbreiding van de kust betekenen, want de platen wandelen, met de zuidwestenwind mee naar het strand. Het is wel een wandeling die zich over tientallen jaren uitstrekt. Zeehonden Vogels fourageren nu al in grote aantallen op de platen en er zijn zelfs zeehonden aangetroffen. 'Het hele ecosysteem zal dus veranderen' zegt Kohsiek. 'Het lijkt allemaal erg op de manier, waarop Nederland is ontstaan.Als de piaten blijvend boven water komen, zullen er duinen gaan ontstaan. Met het planten van helm kan dat flink worden bespoedigd. Als 'zich nu een nieuwe duinenkust voor de duinenkust ont wikkelt, zou dat dan geen gevolgen hebben voor de waterstand in de Westerschelde? 'Nauwelijks', meent Kohsiek. 'Het zand, waarmee de platen worden opgehoogd, komt uit de zee zelf. Dat heeft dus geen invloed op de waterstand. Zelfs sluiting van de Oosterschelde zou misschien niet meer dan een centimeter verhoging in de Wester schelde geven. Ad de Jong 4 Een aantal Middelburgse vrouwen houdt zaterdag 27 april een themadag onder de titel: Vrouwen tegen hun wil, mannen tegen sexueel geweld. 'Het gaat eigenlijk iedereen aan', verduidelijkt Linda Boon de titel. 'Er is ook zoiets als sexueel geweld tegen homosexuele mannen. Wij wilden het breed opzetten.' Linda Boon is verbonden aan het Aksiehuis in Middelburg. Per jaar brengt het Aksiehuis drie tot vier knipselkranten uit, steeds over een ander onderwerp. De bedoeling was er ook een over sexueel geweld uit te brengen, waarbij dan meer groepen zouden worden betrokken. Daar uit kwam de themadag voort. VOS- groepen, Vrouwen bellen Vrouwen (de vrouwentelefoon), Tegen Haar Wil (een actiegroep die zich met oorzaken en gevolgen van verkrachting bezig houdt), de Stichting Emancipatie Zeeland en andere geïnteresseerde vrouwen werken mee aan de organisatie van de themadag. Behalve Linda Boon proberen Martine van der Waals en Carla Verschelling uit te leggen dat sexueel geweld te maken heeft met macht, machtsverhoudingen en, als gevolg daarvan, de vrouwen- en man nenrol in de samenleving. Linda bijvoor beeld: 'Ik heb het gevoel dat mannen er macht mee uitoefenen. Een verkrachting zou de man geen sexuele bevrediging geven.' Martine: 'Het is 'n uitingsvorm van iets anders. Het heeft kennelijk te maken met emoties, die mannen alleen met macht en sexualiteit kunnen uiten. Het lijkt wel uitgekauwd, de rollenpatronen, vrouwen tegen sexueel geweld, maar er zit veel meer achter.' Linda: 'Verkrachting is natuurlijk het uiterste. Daarvóór ligt ook nog een heel terrein: vernederingen, opmerkingen en noem maar op. Het probleem is in de media wel veel behandeld, maar het is nog lang niet opgelost, over.' Martine: 'Dat heeft met angst te maken. Het blijft bij het soort berichtgeving: vrouw verkracht. Een man heeft 't gedaan. Meer niet. Er zit veel meer achter. Door angst blijft 't te veel in de sensatie sfeer hangen. De mensen durven er niet op in te gaan.' Linda: 'Die angst is ook reëel. Je hebt vaker angst dan nodig is. Je kunt je sterker voelen als je erover praat, als je meer dingen regelt, als je op elkaar let op straat. De angst op straat aangerand te worden, is groter dan de kans dat 't echt gebeurt. Zo vaak vinden verkrachtingen nou niet plaats. De meeste verkrachtingen gebeuren ook niet op straat, maar in eigen kring: vrienden, kennissen en ook in 't huwe lijk. De sfeer, waarin mensen met elkaar omgaan, ligt er dan vaak al dichtbij. De man in de mannenrol, hij is de baas, en de vrouw is gehoorzaam.' Martine: 'Ik heb 't gevoel dat de mensen steeds verder van elkaar af komen staan. Het wordt steeds erger: het lijkt of er in de eerste plaats mannetjes en vrouwtjes zijn, dan pas mensen.' Wie er belang in stelt, kan zaterdag 27 april in 't Pand dieper op deze zaken ingaan. Programma Het programma ziet er zo uit: 13.30 uur opening van de themadag met diaverto ning Sexisme bij de dokter, gemaakt door de Kritische Filmers uit Breda, en de diaserie Lachen als er niets te lachen valt, over strijdbaarheid van vrouwen. Uit Breda komt een vrouw de eerste diaserie toelichten. De hele dag is er een tentoonstelling te zien die een beeld geeft van tien jaar Blijf van m'n Lijf in foto's, teksten en videofilms. 15.00 tot 16.00 uur discussie met de Bredase vrouw over het in de diaserie behandelde onderwerp. Het middagprogramma wordt afgesloten met muziek. De avond begint om 20.00 uur met een drie kwartier durende film over verkrchting verkrachting van Cinemien. De film rekent af met de mythe van de verkrachter als geestelijk gestoorde die op stille plekjes op zijn prooi loert en de vrouw die er wel om gevraagd zal hebben. De VARA zond de film eerder uit. Rond 21.00 uur houdt een psycholoog van Tegen Haar Wil een inleiding die tot discussie met de aanwezi gen moet leiden. Het programma vervolgt met een optreden van de Middelburgse theatergroep Walg die aan de hand van het thema een serie korte sketches laat zien. De themadag wordt uitgeluid met muziek, dans, kortom ontspanning. A.d.J.

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 4