Hoe Tholen en Walcheren weer eens van geluk mochten spreken Steeds meer ongelukken op de Zeeuwse wateren 'Waarom gebeuren er de laatste tijd toch zoveel ongelukken op het Schelde-Rijnkanaal? Er waren dit jaar soms zeven aanvaringen per week', zo sprak een wat angstige burgemeester E. Baerends van Tholen half maart tijdens de gemeenteraadsvergadering. Het is een feit, dat het aantal aanvaringen en strandingen op het drukst bevaren en gevaarlijkste kanaal van Nederland sterk toeneemt. Maar daar niet alleen. In heel Zeeland stijgt het aantal ongelukken met schepen sinds 1981 van jaar tot jaar. En vaak gaat het om ongelukken, waarbij v zeer gevaarlijke stoffen in het spel zijn. In amper een maand tijd overweegt de burgemeester van St. Philipsland evacuatie van de bevolking, richt de burgemeester van Oostburg een crisis-centrum in en is Tholen in staat van alarm. In diezelfde periode ontkomt Westkapelle en omgeving aan de grootste ramp zonder dat de bevolking er weet van heeft. Harm Venekamp Tholen heeft tot nu toe geluk gehad....' Nieuw Zeeland informeert u over de verdonkeremaande bijna-ramp en pro beert uit te vinden hoe het mogelijk is dat ondanks alle studies, controle en begelei ding het aantal ongelukken op het water steeg van 32 in 1981 tot 58 in 1984. Om te beginnen het Schelde-Rijnkanaal. Over dat water varen per jaar circa 170.000 schepen. Dit jaar waren er op 15 maart al 21 ongelukken mee gebeurd. Hoe kan dat? W. de Meijer van Schuttevaer Zeeland: 'De meeste ongelukken gebeuren even ten zuiden van Tholen. Daar is een gevaarlijke kruising omdat schepen, die vanaf Wemel- dinge komen, daar het SRK (Schelde-Rijn kanaal) opdraaien. Veel schippers zijn er niet bekend met de situatie. Er staat daar ook vaak een dwars-stroom, waar ze geen rekening mee houden. Een sleepbootkapitein: 'Bij mistig weer barst het van de valse echo's op de radar. Want er staan daar hoogspanningsmasten, er liggen zandzuigers, boeien en schepen. Om de haverklap slaat daar een schip een boei te vroeg af. En dan vaart-ie zich vast. Harm Venekamp, het PvdA-statenlid, dat over de gevaarlijke situatie vragen heeft gesteld aan het provinciaal bestuur: 'Als er een schip vanaf de Oosterschelde bij de kruising van het Tholense Gat komt, vallen de gasboeien weg tegen de enorme feestver lichting van General Electric er vlak achter op de Brabantse wal. Burgemeester Baerends: 'Ik wil geen beschulding vooraf uiten, maar zijn die schippers vaak niet oververmoeid? Hoeveel uur draait zo'n bemanning achter elkaar door?' Vuurwerk Nu zijn aanvaringen en strandingen op zich vervelend, maar niet zo gevaarlijk voor de omgeving. Tenzij er aan boord van de schepen stoffen vrijkomen, die als een giftige damp over de omgeving walmen. En daar is grote kans op omdat er over het SRK ontstellend veel chemicaliën vervoerd worden. De schepen, die gevaarlijke stoffen vervoe ren zijn verplicht om blauwe kegels in de mast te voeren (1 kegel is het minst gevaarlijk, 3 kegels het meest). Op de sluizen van Volkerak en Kreekrak moet de schipper opgeven, wat hij aan gevaarlijks 5

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 5