Duidelijkheid over Zeeuwse zuinigheid Onderzoek 'En geen cent te vee, hoor', riep het Zeeuwse meisje jarenlang de Nederlandse kijker toe. Nu speelt een man voor dezelfde firma (het gaat allemaal over boter, die geen boter is, maar margarine): 'Want ons bin zunig, hè'. Kortom, de Zeeuwen zijn zuinig, kijken op een cent, letten op de kleintjes, dat beeld komt via de televisie de huiskamers binnen. Enkele Zeeuwen winden zich daar zo over op dat ze een klacht bij de Reclameraad hebben ingediend. 'Het wekt de indruk alsof we een vrekkig volkje zijn', schreef mevrouw Arends in de rubriek Ingezonden brieven van de provinciale krant. Hoe zit 't nu met de Zeeuwen. Nieuw Zeeland wil voor eens en altijd duidelijkheid over deze kwestie, via een wetenschappelijk verantwoorde enquête, verwerking van de gegevens per computer en publicatie van de uitslag in Nieuw Zeeland. Dan kan daar tenminste geen gemeier meer over ontstaan. 'Je moet de tering naar de nering kunnen zetten'. Een bloemlezing uit de reacties. De eerste vraag die de geënquêteerden voorgelegd kregen was: Vindt u zuinigheid een goede eigenschap? Over het algemeen beantwoordt iedere geënquêteerde deze vraag met ja. Er zijn natuurlijk uitzonderingen. 'Nee, alsjeblieft zeg', komt een Vlissinger. 'We leven maar één keer hoor, daar moet je van genieten'. Met deze reactie belanden we al direkt bij vraag 2: Waarom vindt u het een goede of slechte eigenschap? Uit de eenparige reacties op vraag 1 kan in elk geval worden geconcludeerd dat de Zeeuwen zuinig zijn. Alleen: Wat is zuinig? Iedere ondervraagde heeft daar een vrij genuanceerd idee over. Zuinigheid wordt als positief ervaren, mitsof alsenz. Verkwisting Enkele antwoorden op vraag 2 zullen de nuances duidelijk maken. 'Ik moet wel', zegt een inwoner van Brouwershaven. 'Het is toch normaal om zuinig te wezen', vindt een andere inwoner uit dat dorp. Iemand uit Middelburg noemt verkwisting een slechte zaak en een Arnemuidenaar ziet het zo: 'Je moet de tering naar de nering kunnen zetten, dat is tegenwoordig nodig.' En je hebt natuurlijk humeurige mensen, zoals deze Vlissinger: 'Net wat ik zeg. Als je ziet hoe vooral jonge mensen met hun spullen omgaan, da's toch verschrikkelijk. Dat smijt maar met de nieuwe fietsjes, geeft niet meer om wat van iemand anders is. En dan niet alleen, omdat het geld kost, maar vooral omdat het lijkt of alles vanzelf komt.' Douche Op vraag 3 'Vindt u Zeeuwen zuinig?' antwoorden mensen met ja, maar de meerderheid vindt toch van niet. Een inwoner van 's Gravenpolder verwoordt de mening van de meerderheid door te zeggen: 'Ze zijn niet zuiniger dan andere landgenoten. Wel behoudend, bereke nend. Ze letten goed op kwaliteit; dat gaat langer mee.' Een inwoner van Goes ('import'): 'Ik kom niet uit Zeeland, maar ik heb nog nooit een overdreven zuinigheid kunnen opmerken'. Een Vlissinger: 'Heb je wel eens een avond in een echt Brabants café meegemaakt? Nou, dan zie ik wel verschil hoor. Ik vind het met de jonge mensen hier nog wel meevallen, maar aan de andere kan ik niet zeggen dat ze vrijgevig zijn.' Een Axelaar ziet tegelijkertijd zuinigheid en vrijgevigheid optreden. 'De Zeeuw doet, als hij weggaat voor een feest, de waakvlam uit. Dan geeft hij vervolgens honderden guldens uit om een feestje te bouwen.' Een vrouw uit 's Heerenhoek: 'Ik ken een familie, daar gaan ze met z'n allen onder de douche, tegelijkertijd, da's toch zuinig, hè.' Na deze reacties van mensen die de Zeeuwen wel zuinig vinden, nog een algemene opmerking. Veel mensen beant woorden vraag 3 met nee om vervolgens te gaan verklaren waarom Zeeland de naam heeft zuinig te zijn. Vrouw Vraag 4 luidt: Kunt u enkele voorbeelden geven van uw eigen zuinigheid? De response op deze vraag was niet overdadig. Toch enkele reacties. Een dame uit Aardenburg is zuinig op haar kleren. 'Nogal 'n beetje', zegt ze. 'Ik ben ook zuinig op uitgaan. Dan wil ik weinig besteden.' Een inwoner uit Middelburg houdt de zaak goed in de gaten. 'Als het kan zal ik mijn eten bewaren. Ik zal ook altijd plantjes stekken in plaats van weggooien en nieuwe jj kopen, of droogbloemen maken va snijbloemen, want dan heb je er "langer plezier van. Opvallend is het aantal mensen dat zegt zuinig te zijn op vrouw en auto. Zuinig zijn op energie scoort ook hoog. Iemand uit Brouwershaven antwoord op deze vraag: 'Ik kan niet meer op vakantie, niet meer naar het buitenland. Ik moet in de buurt blijven.' In de Bevelanden worden opval lend veel babbelaars gebakken en dat ziet men merkwaardig genoeg als zuinigheid. Het zal duidelijk zijn dat vraag 3 niet statistisch te verwerken was. Daarvoor waren de antwoorden te uiteenlopend. Bandeplak Vraag 4 was eigenlijk meer gesteld af! tegenpool van vraag 5: Kent u voorbeelden van overdreven zuinigheid uit uw omgeving of kennissenkring? De vooronderstelling bij deze opzet van vraagstelling was dat mensen gemakkelijker praten over de zuinigheid van een ander dan over hun eigen zuinigheid. Welnu, het valt mee met de roddelzucht of er zijn weinig voorbeel den meer van extreem zuinige of gierige Zeeuwen. Een inwoner van Biervliet kent mensen die naar bed gaan om licht uit te sparen. 'Is dat zuinigheid of gierigheid?' vraagt hij zich wijsgerig af. Hij komt met meer voorbeel den. 'Ik ken mensen waar ik nog geen bakkie koffie krijg. Of in de buurt, als ik

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 8