Wetenschappelijke opzet en verantwoording Honderd mensen, verspreid over de hele provincie (behalve Tholen) en uit alle inkomensgroepen kregen 5 vragen voor- Vraag 1 (Vindt u zuinigheid een goede eigenschap?) en vraag 3 (Vindt u Zeeuwen zuinig?) werden statistisch verwerkt. De overige drie vragen dienen om stof te leveren voor een artikel. Van de honderd benaderde mensen antwoordden er negentig (90%zonder meer een hoge score. Op vraag 1 antwoordde 87% van de respondenten met ja. Daaruit menen wij de conclusie te mogen trekken dat Zeeuwen zuinigheid in het algemeen als positief waarderen. Merkwaardigerwijs antwoord 23% van de ondervraagden bevestigend op vraag 3 77% vindt de Zeeuwen niet zuinig. Uit de verklaringen die bij deze vraag werden gegeven, valt af te leiden dat het begrip 'zuinig' bij deze vraag door de meerderheid plotseling als een negatief begrip werd ervaren. Een wetenschappe lijke verklaring is hiervoor niet te geven. Er is wel een heel plausibele verklaring voor. Het duidt op het negatieve gevolg van de t.v.-reclame: Ons bin zuunig hé. De term is* ondanks zijn zuinige karak ter, een rijk leven gaan leiden als aanwij zer van krenterigheid. Zuinigheid is kortom in het algemeen wel goed, maar niet als het dichterbij komt en de term 'Zeeuw' valt. De uitslag kan nu als volgt worden samengevat: de Zeeuwen zijn zuinig, zolang je er niet naar vraagt. uitga en hij gaat mee, dan moet hij altijd mee in mijn auto. Is dat zuinigheid of gierigheid. Ik weet 't niet.' Een bewoner van Brouwershaven vertelt het volgende verhaal: 'Een vriend van me kreeg op Walcheren een lekke band. Na lang zoeken vond hij een huis waar hij wel wat bandeplak kon krijgen. Nou, niet krijgen, hij moest er een kwartje voor betalen' Hij voegt eraan toe dat vooral Walcheren zuinig is. 'Ik kom zelf uit Zuid- Beveland en ik heb het idee dat ze daar minder snel iets terug verwachten voor een dienst.' Boot In Oudelande ziet iemand het gebeuren dat mensen een hele week dezelfde groente eten, omdat het zonde is om weg te gooien. Een inwoner van Zierikzee: 'Er zijn er die kleren kopen van het Leger des Heils, terwijl ze net zo makkelijk een nieuwe broek kunnen betalen. Dat vind ik overdreven. Die mensen houden dus wel geld over en kunnen dus dingen doen die ik niet kan doen. Bijvoorbeeld een boot kopen of grote tochten in het buitenland maken. En misschien is dat dan toch niet zo overdreven, het is een kwestie van kiezen, hè.' Nogal wat mensen mopperen er over dat tekening Peter Steutel iedereen in de kroeg zijn eigen pilsje betaalt of als ze eens een rondje geven altijd iets terug willen hebben. Maar daarmee hebben we het wel gehad. En nu willen we er nooit meer iets over horen. Ad de Jong, Theo Raats, Hein Verwer

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 9