De gemeente he: it maar een vraagsti Architect Ries van de Berg Deze maand beslissen b en w van Middelburg in een marathonvergade ring over de stedebouwkundige inrich ting van het Vitrite-terrein. Voor dit aan drie kanten door water omgeven stuk binnenstad heeft de gemeente een prijsvraag uitgeschre ven, om aan ideeën te komen. Er werd voor 50.000 gulden aan prijzen en premies uitgereikt, terwijl architecten en stedebouwkundigen voor anderhalf tot twee miljoen investeerden. Een eerste prijs werd niet uitgereikt. 'Voor een uiteindelijk stedebouwkun dig plan zou nu eigenlijk een nieuwe prijsvraag moeten worden uitgeschre ven', concludeert de Vlissingse archi tect Ries van de Berg in een interview. Een keus uit de tweede en derde prijs of uit de tien premieprijzen noemt hij een slechte keus. Kanttekeningen bij een ideeën prijs vraag. 6 Het Vitrite-terrein is zo groot als het hele abdijcomplex, kun je nagaan wat een ruimte en wat een mogelijkheden de gemeente heeft om er iets moois in de binnenstad bij te krijgen. Maar ik vraag me af of er via de procedure, die nu is gevolgd, het mooiste uit komt. Je kunt niet zeggen dat 't allemaal fout is, maar een andere opzet van de prijsvraag voor dat terrein had tot betere resultaten geleid. Vóórdat er sprake van was dat de gemeente een prijsvraag wilde uitschrijven, had ik gedacht: het is een mooi terrein voor een regionale prijsvraag. Middelburg is een belangrijke stad en de toekomstige stede- bouwkundige vorm van het terrein kun je van provinciaal belang noemen, niet van landelijk belang. De eerste prijs-winnaar had ook de uitvoering van het plan op zich moeten nemen. Daar is niet voor gekozen. Er is gekozen voor een opzet, waarbij inzenders de gemeente ideeën aan de hand doen voor _de stedebouwkundige invulling van het 12 terrein. Je kunt aan de inzendingen zien dat niet aan de bouw is gedacht. Het is een ideeénprijsvraag zonder verdere verplich tingen: hartelijk dank, de prijzen worden vergeven en iedereen kan naar huis. Het is een geldprijsvraag. Dat kun je ook aflezen uit de verschillende richtingen, waarin de prijzen zijn toege kend. De tweede en derde prijs zijn zo uiteenlopend: oud en nieuw. Het lijkt alsof er onenigheid in de jury was; er moest een keus worden gemaakt tussen oud en nieuw, dat is niet gelukt, dan maar een tweede en derde prijs vergeven. Bij 164 inzendingen! Daar móet toch 'n eerste prijs uitkomen. Een architectuurprijsvraag moet er op gericht zijn dat de eerste prijs-winnaar het plan, of in elk geval een deel daarvan, mag realiseren. Dan moet een jury kiezen, in elk geval. En niet, zoals nu, twee uitersten eruit halen. Dan wordt er niet gekozen en zo geeft de jury de gemeente ook geen handvat. Het grote gevaar bestaat dat de gemeente nu uit veel plannen iets haalt. Dat kan dan wel eens een grote moes worde'n, van alles wat, maar als geheel niet goed. Dat is zónde. Je hebt veel meer aan een plan met 'n kwaliteit dan aan tien met elk een aardige karakteristiek bij elkaar. De een heeft een leuk plein, de ander een aardige gevelwand, een derde legt een link met de binnenstad en weer een ander helemaal niet en dat kan ook aardig zijn. Middelburg heeft de binnenstad na de oorlog weer heel goed opgebouwd, maar die wederopbouwstijl hoef je niet persé vol te houden. Op het Vitrite-terrein, aan de rand van de stad, kan ook nieuw worden gebouwd. De huizen aan de Beenhouwers singel van Rothuizen 't Hooft zijn ook in het kader van een prijsvraag gebouwd. Daar zie je waar het toe leidt als je de huizen wil aanpassen aan de binnenstad en toch nieuw wilt bouwen. Het is vlees noch vis, zeg maar onduidelijk. Middelburg is een stad die in eeuwen is opgebouwd en allerlei karakteristieken en bouwstijlen lopen door elkaar heen. Als je de nieuwbouw aanpast aan die vormen, dan krijgt het geen eigen gezicht. Met deze prijsvraag krijg je dat ook: er is niet de durf iets nieuws te kiézen en dat zit ingebakken in de ideeënprijsvraag. Veel gebruikelijker is een werkelijke architectuurprijsvraag, waar kwalitatief het beste plan kan worden uitgevoerd. Door deze opzet heeft de jury plannen gekozen die een typisch kenmerk hadden. Die zijn niet direct realiseerbaar. Er zijn plannen bij die als geheel kwaliteit hebben, en als geheel kunnen worden uitgevoerd, terwijl de prijzen naar typische ideeën gingen. Het is ook merkwaardig dat de prijzen niet naar bekende architecten gingen. Dat vond ik een verrassing. Heel veel professionele namen vind je bij de inzenders. Velen zijn buiten de prijzen gevallen, omdat ze 'n afgewogen geheel hebben gemaakt. En die typische plannen, daar kun je niets mee doen. De gemeente moet nu kiezen uit appels, peren en ander fruit. Het heeft geen zin dat allemaal met elkaar te combineren, daarvoor is het terrein ook weer te klein. In het jury-rapport staat over de prijstoe- Ries van de Berg De maquette die de tweede prijs kreeg van de jury

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 12