ft geen oplossing op z'n bord rg over Vitrite-prijsvraag: ontwerp van ir. F. V. Colnot en ir. J.P. Nouwen. kenning: 'Nu beschikt de jury over voldoende informatie om tot het toekennen van prijzen en premies te kunnen overgaan. Hierbij heeft de jury gezocht naar een plan met een hoge realiteitswaarde en een grote stedebouwkundige kwaliteit. Aan dit cri terium voldeed geen der inzendingen. De eerste prijs werd daarom niet uitgereikt. Het staat er zo koel. Maar als je een ideeënprijsvraag uitschrijft, verminder je zowiezo de realiteitswaarde. Het levert de gemeente wel geweldig veel plannen op voor bijna niets. Per plan komen de kosten op tien- tot vijftiendui zend gulden. En er zijn 164 inzendingen. Er is dus meer dan anderhalf miljoen gulden besteed. Vijf jaar geleden was het aantal inzendingen lang niet zo groot geweest en al helemaal niet als men toen honderd gulden inschrijfgeld had moeten betalen. Vijfentwintig gulden stond er meestal voor. Maar architecten moeten aan de weg timmeren om aan werk te komen. Ik zet in het licht van de juryuitslag, een vraagteken bij de samenstelling van de jury, waarvan de voorzitter tevens be schermheer is van de Middelburgse weder- opbouwstijl; die combinatie lijkt geen totaal onafhankelijk oordeel te hebben gewaarborgd. De gemeente krijgt nu geen oplossing, maar een vraagstuk op zijn bord. Als ik politiek verantwoordelijk was voor de invulling van het Vitrite-terrein, zou ik benauwd wezen. Ik bedoel: ik zou 't nog niet weten. De keus tussen de tweede en derde prijs vind ik geen beste. De tweede is te neutraal om een goede keus te zijn. Het is De derde prijs, een ontwerp van ir. t.H. Klokke sr. en t.H. Klokke jr. ondergeschikt gemaakt. De huizen boven de parkeerkelder in het Geeregebied zijn ook zo. De nieuwe bibliotheek is, op een heel andere manier, ook niet geslaagd. Er is niet goed nagedacht tijdens het ontwerpen over de betekenis van een openbare bibliotheek, 't heeft geen eigen karakteristiek. Ik spreek altijd over bouwkunst en architectuur. Bouwkunst is dan: hoe vakkundig is het gebouw gemaakt en hoe interessant zijn de materialen samengevoegd en wat brengen ze teweeg aan uiterlijke kenmerken. Bouwkunstig wordt een gebouw als het geheel meer is dan de som der delen. Architectuur heeft te piaken met ruimtekunst en ruimtelijkheid, je zou kunnen zeggen: de emotionele indruk die een gebouw maakt. De nieuwe bibliotheek laat weinig bouwkunstigs zien. Het betovert niet. En met ruimtekunst heeft het niets te maken. Een bibliotheek is een belangrijk gebouw. Er wordt literatuur, cultuur in gekoesterd en er komen ontzettend veel mensen naar toe. Architectonisch gezien weerspiegelt het uiterlijk het innerlijk niet. Bouwkuns tig gebeurt er te weinig. Ook het water wordt niet gebruikt, een gemiste kans. Een muur plompverloren uit het water. Het gebouw is te weinig gedetailleerd. Velen zullen zeggen dat het komt, doordat er geen pannendaken op liggen, maar dat is natuurlijk onzin. Als iets goed is, moet er over elke lijn zijn nagedacht en dat is niet gebeurd. Het stijgt absoluut niet boven zichzelf uit. Ik heb er geen notie van wie het ontworpen heeft, schrijf dat maar op. Het zou fantastisch zijn geweest als er een prijsvraag voor dit gebouw zou zijn uitgeschreven. Het is jammer dat door de Middelburgse ideeënprijsvraag het hele prijsvraagwezen 'n negatieve klank krijgt, want op zich is 't goed. In andere landen gebeurt het veel vaker dan hier dat architecten zich zo moeten waarmaken. Voor een uiteindelijk stedebouwkundig plan voor het Vitrite-terrein zou nu eigenlijk een nieuwe prijsvraag moeten worden uitgeschreven. 5 niet koel, het is onderkoeld. Een buiten wijk. De derde prijs is qua vorm karakteristiek heel twijfelachtig om te verkiezen. Met die pannendakjes, geveltjes en straatjes zou het een leugenachtige keuze zijn. Het is een soort pseudohisto- rische decorbouw, want van binnen lijken ze natuurlijk helemaal niet op oude panden. Alleen de buitenkant suggereert dat ze uit vroeger tijden stammen. Suggereert, want met de huidige bouw methoden lukt 't helemaal niet om dat echt te laten lijken. Dus blijf je zitten met de premie-winnaars die om één bepaalde kwaliteit zijn verkozen. Als je die bij elkaar zet, kun je iets heel raars krijgen. De hemel beware me als tien mensen op tien verschillende plaatsen allemaal hun idee tjes gaan zitten waarmaken. Om te voorkomen dat het een gedesintegreerd plan wordt, zou je dus moeten vasthouden aan een totaalplan. De gemeente zal nog hard moeten werken. Het wordt nog een hele dobber om er iets goeds uit te slepen. Je kunt bijna zeggen dat prijsvraag en uitslag ze achteruit heeft geholpen. Als ik zeg dat waarschijnlijk voor het pseudo-historische plan wordt gekozen, schuif ik de gemeente misschien wel in die richting en dat wil ik niet. Het zou wel veel gegniffel in moderne architectenkringen teweegbrengen. Een soort Anton Pieck wijk in Middelburg. De gemeente moet groeien naar 't maken van steeds betere keuzen. Tot nu toe zit men nog te veel aan de wederopbouwstijl gebakken, nieuwbouw wordt daaraan Ad de Jong 13

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 13