niet toetreden. Na deze eerste keer komen er regelmatig verzoeken om toetreding van organisaties die in Oostkapelie leden hebben: de Neutrale en de Christelijke Bouwarbeiders- en Metaalbewerkersbon den, de Christelijke Besturenbonden ter plaatse en de afdeling van Patrimonium. Afkeer van werken In 1920 blijkt er één voorstander in de raad te zijn voor toetreding, Cornelis Maas, ook wel bekend als 'baas Maas', tuinder en raadslid voor de CH: waar zij die buiten hun schuld werkloos zijn geworden de behulpzame hand wordt geboden.Onmid dellijk voeren twee van zijn fractie genoten tegenargumenten aan: 'Door uitkering van gelden uit werklozenkassen wordt afkeer voor het werken in de hand gewerkt.' Juist de hoge lonen die de bonden van ambachtslieden geïntrodu ceerd hebben, leidt tot werkloosheid in de winter. En hen dan ook nog een fraaie uiterking geven, na hun dikbetaalde zomers? Een van de AR-leden stemt in: 'Het gevaar dat het goede wordt voorbijgestreefd, is geenszins denkbeeldig.' Waarop Maas opmerkt dat wel terdege onderzocht wordt of werkloosheid noodgedwongen is, voor men tot steun overgaat. Tevergeefs. Hij blijft de enige voorstander. Dat blijft hij ook gedurende de jaren '20: maar liefst acht keer besluit de raad, om de verzoeken naast zich neer te leggen. In maart 1931 is het geringe aantal werklozen nog steeds het argument van B&W tegen toetreding. Maar nu staat Maas niet langer alleen: de twee AR- raadsleden zijn van gedachten veranderd. De een wijst er op dat bijna alle gemeenten al toegetreden zijn, de ander verklaart dat hij het altijd een groot bezwaar gevonden had 'dat de belastingpenningen der zeer minvermogenden worden gebruikt voor de werklozenkassen. Nu door de fondsbelas ting aanslagen beneden f800,- (inkomen per jaar, JZ) onbelast blijven, geldt dit niet meer zozeer. Voor het eerst doet ook het SGP-raadslid van zich spreken. Hij is om principiële redenen tégen, zoals hij tegen alle verzekering is. Later herhaalt hij dit argument en voegt er aan toe dat hij tegen 'gedwongen organisatie' is. Dat is het officiële SGP-standpunt en deze man moet het betreurd hebben dat hij er eventueel mensen mee in hun bestaansmogelijkheid beknotte. Hij stond bekend als een menslievend persoon en in zaken als individuele verzoeken om steun en de hoogte van het loon in de werkverschaf fing stemt hij dan ook steeds voor de hoogste bedragen. Maar in een zaak die principes en partij-standpunten aanging zou geen enkele SGP-er anders handelen. In september '31 pleit ook burgemeester Van Teylingen voor aansluiting: de kans op werkloosheid, is zoveel groter ge worden! De CH'ers blijven echter tegen. Wethouder Janse herinnert aan de situa tie te Oostkapelie: 'hier trachten we zooveel mogelijk volk te houden.En omdat juist de minst-betaalden -de vele landarbeiders- hier nog ongeorganiseerd zijn, zou aanslui ting betekenen dat we een goede som geld besteden aan degenen die het bést tegen een stootje kunnen. In 1932, als er weer gediscussieerd wordt over '1917', is het tweede argument van Janse niet meer geldig: Oostkapelie heeft sinds 8 januari een afdeling van de Christelijke Landarbeidersbond. AR-raadslid Brand herinnert aan de hoogte van hun contributies: daar mogen ze wel wat voor terug krijgen. Maas vreest dat er binnenkort veel arbeiders uit KRYPTOGRAM 5 Bert Gerestein Oplossingen kunnen worden gestuurd naar Postbus 276, 4330 AG Middelburg. Onder de goede inzenders wordt weer een Nieuw Zeeland T-shirt verloot. De winnaar van kryptogram 3 is: Marjolein en Izaak Bergen op Zoom Oplossing kryptogram 4 Hor. 1. Kiwi, 3. Smaldeel, 8. Rijnmond, 9. Tegel (ge let), 10. (F)linkerd, 13. Node(n), 15. Sekte (steek), 17. Volant, 18. Aai, 19. Goot (toog), 21. Onheus, 22. Doffer, 24. Gort (trog), 26. Els, 27. Relais (is er al), 29. Las-so, 30. Type, 33. Vermaken, 36. (onder-)Onsje, 37. Bokbier, 38. Lamsoren, 39. Held. Vert. 1. Kortgene (getrokken k), 2. Was-goed, 4. Markiezaat(-smeer), 5. (gadver-)Damme, 6. (rol-)Lade, 7. Helft, 11. Kast, 12. Oesters (o, etsers), 14. Evident (die vent), 16. (ker)KRO(of), 19. Geflest (bottelen, sorry voor de zetfout in de opgave), 20. Los-geld, 23. Meliskerke (kermis leek), 25. Rus, 27. Room, 28. Verleerd, 31. Yerseke, 32. (Hans) Knoop, 34. Rebus (beurs), 35. Abel. Horizontaal: 1. 't Is erg, vent, maar waard om te tappen (6) 3. Beroerde regio (6) 6. Zo loopt menige zin in dit kryptogram ook (4) 7. Oneffenheidje wat 'r niet staat (4) 10. Een vreemde heer in onze Staten (3) 11. Je krijgt de hoogte als je de vergrendeling verdraait (3) 12. Hoe we stilletjes naar het meisje trekken (9) 13. Totaal! (3) 14. Pas om je nek! (3) 16. Arie en Berta vertonen een afwijking (9) 19. Om de mens verantwoord gekleed te laten.gaan (4) 20. Reisje van een oud-minister (4) 21. Van alle kanten een prins (7) 22. Toetjesgewas (4) 23. Ooit vreemd dier (4) 25. Zo kun je de eerste ook noemen (9) 27. Koud water (3) 28. Boom uit het hart van vijf (3) 29. Wil een heldere op leeftijd nog wel eens tot zich nemen (9) 32. De bond in de keuken? (3) 33. Het is beter erin af te dalen dan erin te trappen (3) 35. De grond niet helemaal overnemen (4) 36. want 't is van hem (4) 37. Elke SS'er is dat 's geweest (6) 38. Hoe een Afrikaan de betovering dicht (6) Vertikaal: 1. Wie 't heeft, laat 't hangen (5) 2. Het talent waarmee de drukker begint (6) 4. Menigeen grient om de gevolgen (6) 5. Schoeisel waarmee heel wat wordt aangevoeld (5) 6. Kleine moeder, meestal in de bijstand (6) 8. Bijna van de wereld door 't racen (6) 9. Een lekker randje wat Zeeuwsch-Vlaanderen biedt (15) 13. Het volksvoedsel wordt er andersom weinig gegeten (4) 15. Die verdraaide boom geeft licht! (4) 17. Om te beginnen een ras-boemelaar en een kollega van tien (7) 18. U dient er rekening mee te houden dat u zo in orde komt (7) 22. Voor het eten nog even een fiets slopen (4) 24. Is 't niet altijd in een schip! (4) 25. Kunt u straks nog even om; dan hebt u er genoeg gezien (6) 26. Hij prijst wat erin zit (6) 30. Bijna uitgestorven, maar de Russen en de Japanners zullen er geen traan om laten (6) 31. Kruik van formaat (6) 32. Vaak slaapverwekkende vent (5) 34. Inkomplete gezellige hoekjes op Zuid-Beveland (5) 20

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 20