Gnoeten uit Van dik 'out l)h7a Adres Postcode en woonplaats Ik wacht op uw accept-girokaart Handtekening Opsturen aan: Stichting Nieuw Zeeland, Postbus 276, 4330 AG Middelburg. 't is in de maand van mei 't bloed ruischt als een rei de pen vloeit gelijk bloed als u 't nu hieronder doet Nieuwe abonnee Adres Postcode en plaats Dit abonnement betreft mijzelf/ wordt cadeau gegeven door: Naam WtL tWi JtrmtÊtWJt «M* 9L «M mr 1 Sm Ko de Jonge Van dik 'out zaege ze planken en van Wester'out motte ze mè kachel'out zaege. Wan wat a dat ventje wil trok nergens op. Wï git het over? Over een nieuwe herin- dêêling van de provincie. In Middelburg telle ze d'r drie en um wilt 'r mè twêê. Zeeuws-Vlaandere en de rest. En dan stookt 'n de gemêênten op om het mie um êêns te wezen. Noe is 't a erg genoeg da me indertied onderuut ehaele bin. 'k Spreke op 1970. Wig kleine gemêênten, wig burgevoaders wig raeden. Dat ei vee zeer edae. Sinds dien oare me bie d'n groaten ööp. Vooruutgang voe weinigen en achteruut- gang voe de rest. Zie jie nog wè's een errebeier net voe alf twaalve z'n beklag gedoe bie de burgemèèster zelf. Of een boer die a even de burgemèèster anschiet om te vraegen of a het goed is dat 'n een nieuw klienkèt in z'n mendeure mag ange? En de gemêênteraed nie te vergetenA ze 's aevonds stom edae oa, kon je ze 's och tends de jas a uut bossele. Je ziet het in Bruunisse oe direkt a de diengen dï nog werke. Goe.noe is een regio wè gin gemêênte, mè past 'r mie op. Op d'n duur mö je toch nï Terneuzen a j'in 't Ruuzement een kuvelesse op j'n uus wil Beter wordt het er nie op en goedkoaper zeker nie. Ik bluuve voe 't kleine. Eigenlijk zou 'k wille pleite da elk durp wee een soortje burge mèèster kriegt. Een vent of een vrouwe die a mie van oales en nog wat elpt. Een soort ombudsmens mè dan een Rang gewoner. Eèn die a es elpt mie een formulier of zei wat a je doe mot a je verbouwe wil. Of de fanfare an subsidie elpt. Wan da's ok gin vetpot. Zurgt a een vrèènige ongestraft een verke kan verlote. En dan gin ambtenaer of een adviseur die a van d'öögere sociale schole komt. Gin konselent za'k mè zegge. Wan die vraege de scheten uut je gat en 't antwoord mö 'j dan ok nog zelf geve. Per durp een gewoon, behulpzaem en slum mens, betaelt van subsidie. Dat zou een ööp elpe om het durpsleven te bevorderen. Zö, ik m'n beklag wee edae. 'k Maek het nie langer wan de televisie begun zöö." En 'k zou nie graag a 'k 't leste nieuws over popiejopie zou motte misse. Komende weke me d'n groaten dag. Dat wor genieten voe de televisie. Een paer mooie uurtjes leedvermaak. Sienkel

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 24