Neeltje Jans prikkelt de verbeelding van tientallen ondernemende mensen. Het strand, de blonde duintjes, heldere wateren rondom, de betrekkelijk grote oppervlakte, de werkhavens en bouwdokken, de pijlerdam, kortom het werkeiland in de Oosterschelde heeft alles om een mensentrekker te worden van formaat. Van internationaal formaat, hoopt de provincie Zeeland. Een grootschalig toeristisch projekt staat op het verlanglijstje. Maar er zijn meer mensen die winst zien in de Neeltje Jans. De horeca ziet goede mogelijkheden, de energiewereld voelt veel vooreen voorlichtingscentrum op het gebied van energie en off-shore-activiteiten, sportvissers willen ruimte, duikers, de Stichting Energies Anders wil er een windmolenpark en de visserij eist liefst het hele eiland voor zich op. Wat moet er gebeuren met de Neeltje Jans als eind volgend jaar de vloot van Rijkswaterstaat en DOS-bouw in de mottenballen gaat? Een hele grote speel tuin? Een stil natuurgebied? Of een visserijeiland? Niet alles kan op het 220 hectare grote terrein worden weggezet. De stuurgroep Oosterschelde en uiteindelijk het provinciaal bestuur van Zeeland beslissen welke richting het moet opgaan. Bespreekbaar Houvast biedt het beleidsplan Ooster schelde, maar de Stuurgroep Oosterschel de meldt in het Rapport Inrichtings alternatieven Neeltje Jans dat het plan 'bespreekbaar' moet kunnen zijn als het een bepaalde inrichting belemmert. Wel houdt men vast aan de hoofddoel stelling van het beleidsplan dat voor het hele Oosterscheldegebied geldt: 'Het be houd en zo mogelijk versterking van de aanwezige natuurlijke waarden met inacht neming van de basisvoorwaarden voor een goed maatschappelijk functioneren, waar onder met name de visserij wordt begrepen. De claim van natuurbescherming en visserij op het eiland zijn dus niet uit de lucht gegrepen. Toch komen zij niet zo prominent aan bod als je uit de doelstelling zou kunnen afleiden. Door de wens van de provincie er een grootschalige toeristische trekpleister neer te zetten, zal de visserij het eiland dagelijks met duizenden mensen moeten delen en de natuur lijkt er helemaal bekaaid af te komen. De stuurgroep heeft gekozen voor een inrichting, waarbij deze drie onderdelen aljemaal aan bod moeten komen. Een miljoen bezoekers Een aantal claims, zoals die voor een windmolenpark of een energie-opslag- bekken, is daardoor onmogelijk geworden. Vast staat in elk geval dat het strand aan de zeezijde toegankelijk wordt gemaakt. Rond 10.000 mensen kunnen daar gelijk tijdig gebruik van maken. Een motel-restaurant en een jachthaven komen er ook. Sportvissers kunnen vanaf de oever hun hengel uitgooien; speciale voorzieningen zijn niet nodig. Tenslotte is ook al duidelijk dat er een voorlichtings- en expositieruimte over de deltawerken komt in het gebouw van waaruit de schuiven worden bediend. Verder staat er nog niets vast en zal er nog zeker een jaar heengaan 3

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 3