Zeeland krijgt eigen zender met Brabants streeknieuws Zotte situatie na 1 oktober: Met ingang van 1 oktober 1985 krijgen alle Nederlandse radiozenders een nieuwe naam en sommige een andere 'kleur'. Vanaf die dag zal er niet meer gesproken worden over Hilversum 1,2, enz., maar over Radio 1, Radio 2, enz. Die naamsverandering op zich is natuurlijk niet zo ingrijpend. Dat is wél de komst van een volwaardige landelijk-regionale nieuws-en informatiezender: Radio 1. DOUWE VAN DAM gaten vullen Die Radio 1 gaat in Zeeland voor een zeer zotte situatie zorgen. Omdat de meerder heid van het provinciaal bestuur verleden jaar weigerde om de kans te grijpen snel een Zeeuwse omroep van de grond te krijgen (dat zou wellicht een tientje per gezin per jaar gaan kosten en dat vonden CDA en WD teveel), daarom zal hier straks de situatie ontstaan, dat Zeeland geen eigen omroep heeft, maar wel een eigen zender. Kortgeleden heeft minister Brinkman immers toestemming gegeven om voor Radio 1 in het hele land FM-zenders te bouwen. Ook Zeeland krijgt zo'n zender. Weliswaar niet in oktober '85, maar wel in de loop van volgend jaar. De nieuwe FM-zenders zijn nodig om Radio 1 overal goed te kunnen laten functioneren. Want, wat is de bedoeling van deze nieuwe zender? Er zal de hele dag een stroom van nieuwsberichten en reportages op worden uitgezonden. Maar niet alleen door de landelijke omroepen, ook door de regionale. Immers, op de belangrijkste momenten van de dag (van kwart over 7 tot 8 uur 's morgens, van 12 tot 1 uur 's middags en van 6 tot 7 uur 's avonds), stopt de landelijke omroep z'n uitzending en wordt deze automatisch overgenomen door de regionale omroep, die via de nieuwe FM- zender uitzendt. Behalve dat zal ook het nieuwsbulletin, dat elk uur wordt uitgezonden bestaan uit een internationaal deel en nationaal deel (het ANP-stuk), waarna er vervolgens 2 minuten regionale nieuwsberichten door de regionale omroep aan vast worden geplakt. Pas daarna volgt de STER. Zeeland heeft echter geen regionale omroep en als het aan de (rechtse) meerderheid in de staten ligt, komt die er ook niet. Het gevolg daarvan is, dat de Zeeuwen die geïnteresseerd zijn in nieuws en informatie weliswaar kunnen afstem men op de speciale nieuws- en informatie zender Radio 1, maarop de meest beluisterde uren van de dag horen ze in Zeeland helemaal geen nieuws en infor matie! Nieuwsblokjes In Hilversum Izit men te piekeren hoe men deze zotte situatie het beste kan opvangen. Drs. Douwe van Dam van de afdeling Regionale Zaken van de NOS: 'Er zijn twee mogelijkheden om die gaten op te vullen. Je kunt er -vanuit Hilversum- lichte muziek draaien. Maar ik geef toe, dat het een beetje vreemd is om op een speciale informatie zender nou net op de drukstbeluisterde uren muziek te gaan uitzenden. Een tweede mogelijkheid is om de regionale nieuws- en informatieprogramma's van de dichtstbij zijnde regionale omroep op de Zeeuwse FM- zender te zetten. Ik voel daar persoonlijk het meest voor. Zeker die nieuwsblokjes van 2 minuten per uur kun je moeilijk met een stukje muziek gaan vullen, want dan krijg je dus de volgorde: STER - ANP-nieuws - twee minuten muziek - STER. Dan kun je maar beter het regionale nieuws uit Rijnmond of West-Brabant op de Zeeuwse zender zetten. In oktober zal dat in Zeeland nog niet mogelijk zijn, omdat dan alle FM-zenders nog niet gereed zijn. De Zeeuwse zender wordt pas in '86 gebouwd. Zolang het hele land nog niet bedekt is met de nieuwe FM- zenders, blijft Radio 1 ook op de middengolf. Dat betekent, dat per 1 oktober in elk geval Zeeland gecon fronteerd wordt met de absurditeit, dat de speciale nieuws- en informatiezender op de belangrijkste uren licht muziek brengt. Tientje Het Zeeuwse standpunt, dat een tientje opcenten per gezin per jaar te veel is voor een regionale radio, wordt overigens tot nu toe door geen enkele andere provincie gedeeld. Zo hebben de provincies Overijsel en Gelderland zich in principe bereid verklaard die opcenten wel te heffen. Daardoor is het mogelijk geworden om de Omroep Oost te splitsen in een Omroep Overijssel en 'n Omroep Gelderland. Die zijn op 1 mei gestart met hun uit zendingen. Noord-Brabant heeft op 19 april beslist, dat daar straks een regionale omroep kan draaien met vier streek-edities. In tegen stelling tot Zeeland was in Brabant het CDA wèl van mening dat er -maximaal- een tientje per huisgezin gevraagd mag worden voor regionale omroep. In Bra bant was alleen de VVD tegen dat opcenten-plan. Zuid-Holland gaat ook akkoord met provinciale opcenten, als daar naast Radio Rijnmond een tweede omroep voor het noordelijk deel der provincie kan komen. In andere provincies heeft men nog niet eens 'n brief van minister Brinkman gekregen om zich uit te spreken over het principe van de opcenten. Dat maakt ook duidelijk, dat de Zeeuwse staten wel erg voorbarig zijn geweest met hun afwijzing. Indien ze dat niet hadden gedaan, had Zeeland wellicht eind dit jaar een eigen omroep gehad en was die voorlopig uit de landelijke middelen betaald. Want óf er ooit opcenten per provincie geheven moeten worden, is nog steeds onzeker. Volgens de media-nota van Brinkman moet het, maar het gaat er steeds meer naar uitzien, dat die nota vóór de verkiezingen van '86 helemaal niet behandeld wordt. En wat er na de verkiezingen van '86 nog overblijft van de media-plannen van Brinkman, is wel,erg onduidelijk. Maar één ding is zeker: de Zeeuw die gewend is z'n informatie via de radio te krijgen, zal -dankzij CDA en WD- straks niet slechts verstoken blijven van regionaal nieuws, maar op de meest onverwachte momenten geen informatie maar lichte muziek uit z'n toestel horen komen. Kees Slager 5

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 5