Tamils naar Biervliet Mijlpaal voor PZC Menselijke fouten in Borssele 75000-voudig bedrog in Borsele twee kerncentrales plus een afvalopslaggebouw ziet verrijzen, greep de waarschuwing van de minister dankbaar aan: nu zou hij die aarzelende CDA'ers uit de gemeenteraad eindelijk zover kunnen krijgen, dat ze de oude motie tégen een tweede kerncentrale zouden verloochenen. Tegenover de pers verklaarde hij: 'Borsele gaat met spoed een gesprek met GS aanvragen. We willen de situatie bespreken met het oog op wat in Brabant aan de hand is.' En verder: 'Feit is, dat we scherp in de gaten houden wat de staten van Brabant beslissen.' Reeds op 28 mei vond dat gesprek met G.S. plaats. Resultaat: Ook B en W van Borsele spreken zich (in meerderheid) ijlings uit vóór een tweede kerncentrale. Open armen Van Aardenne reisde intussen door naar Middelburg om met Gedeputeerde Staten te praten. Had Boertien een paar maanden geleden niet gezegd, dat Van Aardenne en Winsemius met spoed naar Zeeland moesten komen? Weliswaar was Winse mius er niet bij, maar dat was alleen maar makkelijk. Nieuws had hij niet te melden aan Boertien cs. Ook hier ging het er slechts om, de houding van Brabant in de schijnwerper te zetten en de mogelijke gevolgen ervan voor Zeeland. Fijntjes liet hij weten, dat zijn voorkeur nog steeds naar Borssele uitgaat als vestigingsplaats, maar jaals Zeeland niets van zich laat horen en Brabant met open armen Daags na zijn bezoek was in de krant te lezen, dat de boodschap z'n doel niet gemist had: ook Gedeputeerde Staten van Zeeland besloten plotseling af te stappen van hun houding, dat éérst het parlement moet spreken: nog in juni komen ze zelf met een standpunt. Hoe dat standpunt zal zijn, laat zich raden: de twee VVD-gedeputeerden zijn vóór en de beide CDA'ers (Barbé en Ventevogel) zullen zich daar bij aansluiten. De PvdA'er Boersma is tegen en ook Don zal wel een minderheidsstandpunt innemen omdat hij nog altijd vindt, dat het afvalprobleem niet is opgelost. Dat verklaarde hij althans nog daags na het bezoek van Van Aardenne, tijdens een diskussie-avond in Middelburg over de vraag of de Brede Maatschappelijke Diskussie van enige betekenis is geweest bij het bepalen van het toekomstige energiebeleid. Kanon Tijdens diezelfde bijeenkomst ging een ander kanon van Van Aardenne, direk- teur-generaal voor energiezaken drs. G. Verberg wel héél ver in zijn ijver om de Zeeuwen een tweede kerncentrale aan te praten. Volgens Verberg is het vraagstuk van het radio-aktieve afval op dit moment al 'aanvaardbaar opgelost'. Verder ver klaarde dezelfde topman van het ministerie van Economische Zaken, dat als kern energie in Nederland wordt afgewezen, er dan 120 elektriciteits-intensieve bedrijven moeten sluiten, waardoor 270.00 arbeids plaatsen verloren gaan, óf we moeten per huisgezin 150 gulden per jaar extra gaan betalen op onze elektriciteitsrekening, óf we moeten voor 3,7 miljard stroom gaan importeren terwijl we dan toch nog 39.000 banen kwijt raken Welke Zeeuwse volksvertegenwoordiger durft er na zo'n spookverhaal nog tégen een tweede kerncentrale stemmen? Statistisch Er togen die week nog meer handels reizigers van de atoomlobby naar Zeeland. Op de ledenvergadering van het Zeeuwse CDA te Goes verscheen prof. ir. B. Krol, wetenschappelijk medewerker der partij en ook daar ging het van-dik-hout-zaagt- men-planken. Weliswaar zei hij niet, dat het afvalprobleem al is opgelost, maar hij voorspelde wel, dat de oplossing er 'binnen tien jaar' zal zijn. Die mededeling mondde natuurlijk niet uit in het advies om die tien jaar dan maar even te wachten met een besluit, nee er moeten nü kerncentrales gebouwd worden! En angst voor een kern-ramp werd door de hooggeleerde CDA'er ook naar het rijk der fabelen verwezen. Statistisch immers -zo rekende hij zijn gehoor voor- statistisch wordt de levensduur van een roker verminderd met gemiddeld 2250 dagen, die van een verkeersdeelnemer met gemiddeld 200 dagen, een kern-ramp daarentegen levert statistisch een levensduur-verkor- ting op van slechts 8 dagen! Kortom: de -valse- argumenten zijn aangedragen voor het komende staten- debat. De uitslag lijkt al zeker, al moeten er wél een paar barricades worden opge ruimd. Barricades zoals de roemruchte motie van 1977 tégen de bouw van nieuwe kerncentrales, het streekplan Midden- Zeeland, dat de bouw van een nieuwe kerncentrale onmogelijk maakt en ten slotte de omvang van de PZEM. Volgens alle deskundigen is het bedrijf te klein om de risiko's van twee kerncentrales te kunnen dragen. Daarom pleitte het CDA verleden jaar al voor fusie-bespre kingen met de zuster-bedrijven van Bra bant en Limburg. De toenaderingspoging van de PZEM werd toen door Van Agt cs zonder meer afgewezen. Zij waren te bang, dat door een fusie met de PZEM het toekomstige Zuidnederlandse energiebe drijf weliswaar een kerncentrale zout mogen *bouwen, maar dat die dan in Borssele (en niet op Moerdijk) zou komen. Opvallend is, dat tijdens de vergadering van de statencommissie van Economische Zaken van Brabant op 3 mei unaniem' geadviseerd is om de PZEM ten spoedigste te betrekken bij de fusie-besprekingen. Van Agt accepteerde het advies met graagte. Zou hij niet meer bang zijn dat een kerncentrale aan Moerdijk voorbijgaat? Inderdaad niet, want nu de Maasvlakte (naast Borssele de beste plaats voor vestiging van een centrale) toch niet doorgaat omdat Rotterdam mordicus tegen is, ligt de keus van het kabinet voor de hand: het nieuwe Zuidnederlandse energiebedrijf (president-commissaris: Dries van Agt en de Zeeuwse volksver tegenwoordigers op de derde viool) mag twee kerncentrales bouwen: één op de Moerdijk en één in Borssele. Kees Slager Het kontaktorgaan Biervliet heeft op een werkelijk schitterend hypokriete wijze uiting gegeven aan haar ongerustheid t.a.v. de toekomstige vestiging van een woon wagencentrum in die plaats. 'Het Plan', aldus een rondschrijven aan de Biervlietse bevolking, 'bestaat uit tien standplaatsen, wat neerkomt op ongeveer vijftig personen. Wij menen dat dat een te grote druk zal uitoefenen op ons dorp. Door allerhande aktiviteiten als handel in oud ijzer en tweedehands auto's vrezen wij een te grote verkeersdrukte door de bebouwde kom met alle gevolgen van dien.' Zou het dan tóch niet beter zijn om vijftig berooide Tamils naar Biervliet te sturen? Dan is het probleem van de grote verkeersdrukte tenminste opgelost. De direktie van de Provinciale Zeeuwse-, Courant kwam voor het eerst met een jaarverslag in de openbaarheid. Hoewel de PZC een B.V. is, zijn ze dat toch verplicht Opvallend is, dat niet alleen het aantal advertenties terugloopt, maar ook het aantal abonnees. Zo passeerde de PZC in 1984 een opvallende mijlpaal: men dook ónder de 60.000 abonnees. En die trend zet zich voort. Terwijl uit cijfers in De Journalist blijkt, dat het aantal Zeeuwen, dat abonnee is op een landelijke krant nu boven de 30.000 is gestegen. Elf storingen hebben zich verleden jaar voorgedaan in de kerncentrale van Bors sele. Dat blijkt uit het jaarlijks storings rapport van de Kernfysische Dienst. Van die storingen was dertig procent te wijten aan menselijke fouten. Opnieuw bedriegt de provincie de zwem mers. In een oplage van 75.000 stuks is de Waterrekreatiekrant over Zeeland ver spreid en opnieuw is de informatie over de kwaliteit van het zwemwater misleidend. Het water heet overal in Zeeland ge schikt, behalve de Westerschelde tot Vlissingen en Breskens. De provincie baseert die mening op monsters die overal in de zoute wateren zijn genomen. Maar de provincie meet slechts één vervuilings bron: de bakteriologische. De vervuiling door de industrieën en de dumpingen worden genegeerd. En nog iets: wat nu geschikt zwemwater heet, was vorig jaar geschikt, want de kwalifikaties zijn ge baseerd op metingen in 1984. Zonde van zo'n dure krantje hebt er niets aan, als zwemmer. 11

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 11