'Je hebt middelen nodig om je te beschermen tegen de oeverloosheid' Jeltje Ratsma 'Ik vind eigenlijk dat 't om m'n werk gaat. Dat moet spreken, ik niet. Ik moet iets maken dat staat en niet zelf allemaal dingen hoeven zeggen. Ik blijf liever buiten schot.' Op de aankondigingen die Galerie Dam 43 in Middelburg heeft rondgestuurd, staat niet meer dan: Jeltje Ratsma. Verder natuurlijk de vermelding van de duur van de tentoonstelling en de openingstijden van de galerie. Jeltje hangt in de galerie. Dat is duidelijk. Zelfs haar maaksels kun je geen naam geven. Het zijn geen schilderijen, al zijn ze wel beschilderd en hebben ze vaak lijsten. Het is het beste de werkstukken maar Jeltjes te noemen. Dubbelheid Sommige Jeltjes zijn kleurrijk en zo licht van materiaal en uitwerking dat ze tegen het frivole aan zitten. 'Leuk dat je dat er in ziet. Ik heb altijd een heel sterk gevoel over de gelijktijdigheid der dingen. Frivool en niet frivool, decadent en niet decadent, het is er allemaal tegelijkertijd. Mogelijk en on mogelijk, de dubbelheid. Je eigen gevoel over iets. Dat dat morgen anders kan zijn. Het onstabiele, dat alles altijd maar door gaat. Ik neem de dingen serieus, maar ze blijven relatief. Dat speelt een grote rol in mijn werk. Je ziet 't vooral aan de doorbroken kaders: gelden de beteke nissen die binnen het kader ontstaan, daarbuiten ook nog? En wanneer houdt een lijst, waaraan delen ontbreken,op lijst te zijn? Of: kan hij deel uitmaken van de voorstelling zonder zijn functie als kader te verliezen?' Het weglaten van een deel van de lijst rond een Jeltje is veelvuldig gebruikt. Bijvoorbeeld in een reeks over de seizoenen. De seizoenen zijn vier lagen luchtig papier die door de wind wat door elkaar zijn gelopen. Hier en daar is een seizoen nog wat het geweest is, het heeft de oorspronkelijke kleur behouden, maar even vaak ontstaan er zulke vermen gingen dat er een prachtig kleurenspel ontstaat. De seizoenen waaien om zo te zeggen het platte vlak uit; er is aan die kant geen lijst die ze beschermt. En als je geen weet hebt van de titels, zie je luchtig gekleurd papier een kant op willen, het verhaal is zo belangrijk niet, mooi blijft 't. En vooral vrolijk. Ik doe m'n best het werk te laten spreken. Nu jij. 'Dat is wat jij er in ziet. Voor mij heeft 't vooral te maken met kleur en richting: de invloed die de kleuren op elkaar hebben en de dynamiek ervan over het vlak door de steeds andere gelaagdheid en richting van de vellen papier, uitgaande van de vier zijden van het vlak-vier richtingen die om de beurt open zijn- en vier kleuren - drie primaire kleuren en hun mengkleur. Fascinerend is dat het statisch is, maar elke illusie kan oproepen die men wil. Het is onuitputtelijk in z'n mogelijkheden: kijk maar naar de veranderingen door de hele kunstgeschiedenis heen. Chaos Je bent wél veel kleur aan het gebruiken. 'Gelukkig wel, ja. Deed je dat vroeger niet? 'Jawel, maar veel te ongebreideld. Het leidde niet tot iets wat er niet was.Ze begint erover dat ze alles heeft moeten 'terugnemen.' 'Ik ben radicaal teruggegaan om de chaos te bezweren, in kleur, dynamiek, materiaal, om van daaruit stap voor stap alles weer terug te veroveren. Ze laat een aantal dia's zien, waarin ze heel elementair met materiaal, kleur en beeld bezig is. Bijvoorbeeld drie kluwen wol in rood, geel en blauw liggen op gelijke afstand op een tafeltje. De draden lopen langs de muur omhoog. Klare taal. 'Je hebt middelen nodig om je te beschermen tegen de oeverloosheid. Ik kan wel zeggen: ik heb vandaag zin in rose. Maar dan wordt 't de smaak van de dag. Omdat ik heel lang alleen de primaire kleuren, plus wit en zwart, heb gebruikt, de idee van kleur, krijgt dat bij overlapping van die kleuren, waarbij dus een mengkleur ontstaat, een heel spe ciale betekenis van mijn werk. De oorsprong is in eerste instantie chao tisch en subjectief. Door de konsekwente aanpak van het onderzoek naar de functie en werking van de middelen die je gebruikt en van de betekenissen die ze door elkaar verkrijgen, raak je in staat lijn in je handelen te brengen. Uit dat chotische kunnen zo beelden te voor schijn komen die verhelderend zijn, transparant, waarna ze weer hulpmid delen worden om verder te gaan. Grote terughoudendheid, zo gauw het gesprek de richting dreigt uit te gaan van de beweegredenen die haar aan dit werk zetten. In het begin van het gesprek komen meteen al thema's aan de orde die later steeds weer zullen terugkeren: het dubbele, het terugnemen en de vraag hoe het materiaal de ideeën kan overbrengen. Horizon Ze laat wat ouder werk zien. Opvallend is steeds dat de ondergrond, waarop volgens oude tradities geschilderd be hoort te worden, een belangrijke rol krijgt toebedeeld. Volgens dat principe maakte ze een hele serie Jeltjes. De ondergrond is van passe-partout, een stevig soort papier dat uit verschillende lagen be staat. Onder de middellijn zijn enkele lagen passe-partout omlaag en omhoog gevouwen, over de volle breedte van het werkstuk. Zo kwam er ruimte voor een smalle streep horizon, bijvoorbeeld steeds dezelfde ansicht van een in goud ondergaande zon, nog eens weerkaatst door de zee. Kitscherig dus, maar zo gaat de zon nu eenmaal onder. Door de ansicht steeds iets te verschuiven, zie je links de zon en naar rechts toe steeds meer de weer kaatsing van de zon in zee, kortom de horizon loopt schuin omhoog. Het omgevouwen passe-partout geeft reliëf boven en onder de horizonlijn, die aan de onder- en bovenkant van het werk nog eens wordt versterkt door schuin weggescheurde stroken. Zo zijn er met de Zeelandbrug, met bergen en an sichten van andere onderwerpen. Het zijn sobere, ingetogen Jeltjes, mooi van compositie en bijna tegengesteld aan de uitbundige in de galerie. Het zal met dubbelheid te maken hebben. 'Alle dingen zijn altijd dubbel. Als je iets opzij legt, is 't iets heel anders. Dat is ook wat me fascineert. De dingen ontlenen hun betekenis aan een bepaald kader. Haal ik het kader weg, dan is 't iets heel anders. Dat is met mensen ook zo. Alles is zo dubbel, zo gespleten. Maar als ik daarover begin, dan moet ik gaan psychologiseren en daar begin ik niet aan.' Goudverf 'Als je terugkijkt, dan denk je: ik ben aardig vooruitgegaan. Maar als je vooruit kijkt, dan denk je: ik ben nog nergens. Sinds de jaren zeventig woont ze in Middelburg. Ze groeide op in Bergen op Zoom, waar ze van kinds af aan met tekenen en schrijven bezig was. 'Dikke boeken. Ik had zo'n stapel schriften vol geschreven en getekend.' Ze geeft een hoogte van ongeveer een meter aan. 'Ik dacht dat ik kinderboekenschrijver zou worden, want ik was kind en schreef voor kinderen. Ik wilde iets tekenen wat ontroerde, iets wat opnieuw het gevoel kon geven van wat je gezien of meege maakt had. Ik weet nog, we hadden een veldje aan het eind van de straat met een kuil en daar lag ik 'n keer in en zag de zon ondergaan. Zo prachtig. Zo wou ik het tekenen. Ik had nooit veel materiaal, maar dat was je gewoon, je wist niet beter. Toen had ik toevallig een tube goudverf. Maar naar mijn idee was 't niet wat ik gezien had. En iedereen vond 't mooi. Ik had dus niks aan die volwas senen. jk deed ook altijd mee aan tekenwedstrijden. Ik won altijd maar, ik had er niks aan. Ik kreeg nooit 'ns goede kritiek te horen. Pas later ontmoette ik mensen die me op dit gebied inzicht verschaften. Daar heb ik veel van geleerd. Ad de Jong Jeltje Ratsma, tot en met zondag 16 juni in Galerie Dam 43. Openingstijden: donderdag tot en met zondag 15.00-17.00 uur. 13

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 13