KRYPTOGRAM 6 Ze hadden altijd wel een smoesje bonus van de maatschappij. In de praktijk leidde dat tot een felle concurrentieslag. Jan de Vos hierover: 'Ik heb het in een vergadering van handelaartjes met de maatschappijen een keer duidelijk gezegd: 'De regering stelt de prijzen vast. Daar moeten we ons aan houden. Sommigen gaan eronder om van anderen klanten af te pikken, anderen er boven om extra te verdienen. Wie klanten probeert te winnen door toch voor minder te verkopen, steelt van een ander. De oplossing ligt voor de hand: Als iemand zich niet aan de prijs houdt, moeten de maatschappijen gewoon niet meer leveren. Als ze een beetje gevoel hebben voor hun medewerkers, doen ze dat.' De mensen van de maatschappijen, zeiden toen dat zij er ook niets aan konden doen, dat ze ook maar vertegenwoordigers waren. Voor de maatschappijen tellen de handelaren dus niet, ze denken alleen in liters. Het zat 'm in de bonussen. Om daar nog net aan toe te komen, gingen sommigen klanten winnen door weinig of soms zelfs niets te rekenen. Zelf ben ik nooit andermans rayon binnengedrongen. Deed een ander dat bij mij, dan ging ik met die klanten praten. Ze hadden altijd wel een smoesje... dat die handelaar van de eigen kerk was meestal. Er waren oliehandelaren die grotere vaten gingen leveren, de buikstorting. Daarbij werden smerige dingen uitgehaald. Zo tekende de klant een contract. Pas bij de tweede levering kwam op de rekening afschrijving voor aansluiting voor en bleek de prijs te zijn verhoogd. Dat was van te voren niet gezegd. Bij mij heeft niemand voor zijn aansluiting hoeven betalen. In het begin waren er geen trekkers in de landbouw, maar paarden. Toen de mecha nisatie begon, kon men ook olie krijgen via de coöperatie, ook voor huisbrand. Daar was ik niet blij mee, maar dat kon ik wel begrijpen. Anders is het bij handelaren, die van elkaar stelen; daar heb ik geen goed woord voor over. Als je een handel overnam, betaalde je in feite goodwill, maar je kreeg geen enkele garantie. De grenzen van een rayon berustten op afspraken tussen handelaren en goed fatsoen en sommigen hebben dat gewoon niet. Zaklamp De vrouw van Jan de Vos bleef tot in de zestiger jaren in Walcherse dracht. Ze kreeg tien kinderen. Om het grote gezin eten te geven, moest Jan hard werken. De oliehandel was niet de enige bron van inkomsten. Hij hielp weieens een boer oogsten of een commissionair aardappelen en uien klaarmaken voor verzending. Daarnaast had hij ook nog een klein landbouwbedrijf. 'Ik begon met één koe, had er al snel twee en op het laatst vijf. Een boer maaide m'n weiland en perste het hooi soms ook tot balen. Dan hielp ik hem weer met hooien. Zo kostte het je geen geld. De dagen waren vaak lang. Overdag deed ik de olieverkoop en 's avonds ging ik naar een ander. In 1970 is m'n boerenbedrijfje gesaneerd. Er was een verkaveling en ik zou geen uitbreidingsmogelijkheden krij gen omdat het niet levensvatbaar heette te zijn.' Jan de Vos heeft z'n hele leven hard gewerkt. De kinderen zijn nu het huis uit. Het harde werken ligt nu achter hem. 'Ik heb het wel gehad, dat ik met een zaklamp in m'n mond 's avonds de mangels uitdeed om m'n koeien te kunnen voeren. Nu is dat voorbij en hebben we eindelijk meer tijd voor onszelf.' Jan Bruijns Bert Gerestein Oplossingen kunnen worden gestuurd naar Postbus 276, 4330 AG Middelburg. Onder de goede inzenders wordt weer een Nieuw Zeeland T-shirt verloot. De winnaar van kryptogram 4 is: Piet de Vries, Amsterdam Oplossing kryptogram 5 Hor. 1. Barman, 3. Streek, 6. Mank, 7. Wrat, 10. Don, 11. Alp (pal), 12. Inge-togen, 13. Som, 14. Col, 16. Aberratie (Arie Berta), 19. Mode, 20. Trip, 21. Reinier, 22. Vla's, 23. Ever, 25. Barkeeper, 27. (Dordtse) Kil, 28. Olm (uit Klomp), 29. Ouweklare, 32. Kok, 33. Mijn, 35. Erve(n), 36. Boer, 37. Sadist (is dat 's), 38. Ban-toe. Vert. 1. Breed, 2. Aanleg, 4. Tering (grient), 5. Klomp, 6. Mini-ma, 8. Trance, 9. Waterlandkerkje, 13. Siam (mais), 15. Lamp (palm), 17. Boersma (ras-boem [-elaar], kollega van Don [zie 10] in Prov.Staten), 18. Intrede, 22. Vork,24. Ruim, 25. Blokje, 26. Roemer, 30. Walvis, 31. Amfora, 32. Klaas (Vaak), 34. Nisse(n). Horizontaal 1. Houdt de knager in de hand (4) 5. Onderzoek de kwaker (4) 7. en 't gaat in de gulden bij die vreemdeling (9) 8. Let op de ren bij de samenscholing (6) 10. Nee hoor, er zijn meer van die wagentjes (6) 12. Voor mijn familie ga ik een rondje om (3) 13. Rijensluiter (4) 14. Moet men laten om over te komen (4) 15. Heeft in ieder geval ook de hal met zijn huisgenoten gemeen, denkt De Koning (13) 19. Hier nog niet in zicht (5) 20. Wassenaarse houding (5) 23. In Zeeland kunnen we er nog wel 'n paar neerzetten, dacht declan en streek er neer (13) 26. Kruiper in plaats van banden (4) 27. Stel dat ik rek (4) 28. Een liter water door de afwatering (3) 29. Tegen de Sandinisten (6) 31. Wat moet ikke in klein Nederland met kwartjes en dubbeltjes (6) 34. Verhogingen voor een bord vreemd eten (9) 35. Schone jongen (4) 36. Lekkernij voor ik inslaap (4) Vertikaal: 1. Schrijfster van een andere schrijfster met haar compagnon (5) 2. U kijkt 's raar hoog op van die sprong (5) 3. Welke plek er 'dorp' genoemd wordt en waar u over kunt (10) 4. Plaats waar manieren zo belangrijk zijn? (10) 5. Ongebonden en innig liefhebben (5) 6. Tijdelijke bezigheden op een vreemd podium (5) 9. 't Is een gok: een motorrace in het bos (5) 11. 't Ontbreekt 'm aan de wil (5) 15. Opvliegende deugniet (5) 16. Kommunistenplaats? (5) 17. Oude open plek als toegift (5) 18. Vlug! Iets lekkers! Een knol! (5) 21. Zeeuw zet knaagdier om herkauwer (10) 22. Is vast eens een belangrijke vissershaven geweest (10) 24. Bij lichte vorst volwassen worden (5) 25. of loop jij naar die mast? (5) 29. Boom die honderd reed (5) 30. Zetel waarvoor geen verkiezingen worden gehouden (5) 32. De richting van een beker (5) 33. Heel Italië aan m'n voeten! (5)

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 16