teh achter de en het pittig d; willekeur Goese kwestie in periode van stilte: storm op til? V J je Volk in de en zestig Commissie bezig met grondig onderzoek Herinnering terecht verbleekt... de socialistische. Maar wel door de lezers, hoe zij ook in het openbaar de bestuurders naar de ogen keken. Ik bewaarde een commentaartje uit de op Tholen en St. Philipsland verschijnende 'Eendrachtbode', waarin Het Vrije Volk verweten wordt: 'een wroeten achter de schermen, een ophitserij van overigens gezond denkende mensen' (waarmee de socialistische raadsleden werden bedoeld), 'die natuurlijk niet zoetsappig behoeven te zijn en als oppositiepartij vanzelfsprekend de meeste kritiek lanceren, maar die nu voor een karretje worden gespannen waarvan de bomen knellen'. Een schitte rende tekst; ik ben alleen jammer genoeg vergeten, waar het allemaal om ging. Ik bewaarde ook een ingezonden stuk in Het Vrije Volk uit 1961, luidende: 'Ik moet u zeggen dat wij bijzonder ingenomen zijn met de pittige verhalen in de krant over Oostkapelle en de wijze, waarop GS zijn aangepakt. Ik geloof dat dit de manier is om sommige hoogwaardigheidsbekleders tot de orde te roepen. Er gebeurt zoveel, wat het daglicht niet kan verdragen en er is zoveel willekeur, dat het hard nodig is om er eens in te roeren. Daarom meen ik, dat het de juiste weg is om orde op zaken te stellen als er wat van die dingen worden gepubliceerd.' En alweer: over wat voor verschrikkelijks in Oostkapelle die pittige verhalen gingen, weet ik allang niet meer. Helemaal vooraan in mijn plakboekje zit een bericht, dat mij heugt. Het luidt: 'Burgemeester mr. J. Drijber heeft gister middag bij de beëdiging van de nieuwe Middelburgse raad vergeten de raadsleden de ambtseed te laten afleggen. De raadsle den hebben alleen de zuiveringseed afgelegd. Dit betekent niet alleen, dat de raadsleden de ambtseed alsnog zullen moeten afleggen. HET VRIJE VOLK WOENSDAG 27 JANUARI 1960 (Van een onzer verslaggevers) IN GOES is een raadscommissie bestaande uit vier mannen en een vrouw bezig het beleid van het college van B. en W. grondig te onderzoeken. Daardoor is een periode van Stilte ontstaan de stad gonst niet meer van de geruchten die volgens insiders een stilte voor de storm is. De resultaten van het onderzoek, die straks zullen worden neergelegd in een rapport, zullen ertoe kunnen leiden, dat bur gemeester Michaelis weer uit Goes vertrekt. 'De nieuwe burge- schrijdingen van de begrotl posten. Maar: bij KB Is gesteld da meestemmen van invloed moe geweest op de uitslag, wil de slag nietig verklaard kunifc- den. Het meestemmen was bet scheelde een blanco niet moet worden meeget- de twee kandidaten van het ongunstigste geval. Gesteld werd echter, didaat stellen invloed dat daarom de rechtsgeldig was s Tw Ondanks lan? <de raad telV rechten) kwa de eerstvolge vergadering raadsled e»- maar ook, dat de gisteren door de raad genomen besluiten nietig zullen moeten worden verklaard.' 'Nadat wij gisteravond wethouder Wester hout hierop attendeerden heeft het college van B. en W. besloten de vergadering vanavond in zijn geheel om zeven uur over te doen. Burgemeester Drijber moet hiervoor zijn vakantie een dag uitstellen. 'Burgemeester Drijber begon gistermiddag met de formule voor de zuiveringseed voor te lezen van een blaadje papier, waarop ook die van de ambtseed stond vermeld. Hij las hem tweemaal voor, eenmaal voor hen die de eed en eenmaal voor hen die de belofte wilden afleggen. Hij vroeg de staande luisterende raadsleden een voor een de eed of de belofte uit de spreken. 'Daarbij vergat hij van twee raadsleden de namen te noemen. Hij herstelde dat nadat een aantal raadsleden reeds weer was gaan zitten. Daarna bleven echter nog enkele raadsleden staan, die, omdat de ambtseed uitbleef, ook maar gingen zitten in de veronderstelling dat de burgemeester beide eden in eenmaal had voorgelezen. Dat was echter niet gebeurd en als het gebeurd was, dan was dat nog in strijd geweest met de gemeentewet (art. 45), omdat deze duidelijk voorschrijft, dat de ambtseed eerst kan worden afgelegd als de zuiveringseed is afgelegd.' 'Na de raadsvergadering hebben verschil lende raadsleden, die deze tekortkoming eveneens was opgevallen (de heren Hubregt- se, Schot en Hoek) daarover telefonisch onderling contact gehad. Men hoopte gisteravond zekerheid te krijgen door vandaag de bandopnamen van de raadsver gadering te beluisteren. Die zekerheid zal men echter niet krijgen, want juist deze beëdiging is niet op de band opgenomen. Kan de lezer zich in 1985 voorstellen, hoe het de jonge journalist in 1962 te moede was, die deze foute beëdiging opmerkte en vol spanning de hele, lange vergadering bleef uitzitten alvorens wethouder Wester hout op te bellen en het bericht te maken? Hoe de nu niet meer jonge journalist nog steeds met plezier aan deze 'affaire' terugdenkt, al is zijn zekerheid dat mr. Drijber toen inderdaad een slordige fout maakte in de loop der jaren niet weinig verschraald? De Middelburgse raad kwam opnieuw bijeen, deed de beëdiging over en verklaar de de daags daarvoor genomen besluiten opnieuw genomen. Een formaliteit, die binnen een half uur bekeken was - de pers is machtig. Er waren tal van grote, belangrijke zaken aan de Zeeuwse orde in die eerste jaren zestig. Het Sloegebied lag nog steeds braak, aan de Zeelandbrug werd gebouwd, het Veerse Gat was afgesloten (zonder het in Het Vrije Volk bepleite 'inlaatwerk' dat het Veerse Meer zout zou laten), aan de Oosterscheldedam werd toen al gewerkt (zonder acht te slaan op het pleidooi in Het Vrije Volk de Oosterschelde open te houden). Heeft Het Vrije Volk, heeft zijn eenzame redacteur invloed gehad op al die, of enkele van die grote zaken? Het antwoord luidt uiteraard ontkennend, al was het voor mij toen natuurlijk bittere noodzaak -ik had niet kunnen schrijven wat ik schreef, er niet zo intensief mee hebben kunnen bezig zijnalthans te geloven in die invloed. Het Vrije Volk heeft hoogstens in die jaren zestig enkelen gewend aan wat meer openbaarheid dan in een feodale structuur (waarvan de PZC deel uitmaakte) gebrui kelijk was. Die iets grotere openbaarheid kostte vier burgemeesters hun functier persoonlijke tragedies, achteraf gezien. En maakte het een gedeputeerde onmogelijk zijn lidmaatschap van GS nog langer te combineren met de functie van directeur van een waterleidingmaatschappij, een gemeenschappelijke regeling tussen ge meenten in NV-vorm. De herinnering aan die zaken is terecht verbleekt. Kees Wiese 21

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 21