POSTKOF -v Qnoeten uit Oh ja 't Zeeuwse Woord Niet iedereen kan zich abonneren. Alleen hij/zij die tenminste wil leren hoe het gevaar te keren van mensen die psycholiseren. Nieuwe abonnee Adres Postcode en plaats Dit abonnement betreft mijzelf/wordt cadeau gegeven door: Naam Adres Postcode en plaats Ik wacht op uw accept-girokaart. Handtekening Opsturen aan: Nieuw Zeeland, Postbus 276, 4330 AG Middelburg. Ko de Jonge Zou j'ok nie wille da je precies wist wat a goed en kwaed is? Dat is vreêd makkelijk volgens mien, 'k Bin wè's jaloers op de mensen die a dat zó goed wete. Jie ok? Ons motte oaltied mè dienke en nog 'es dienke. En dan nog bluuft het tobbele en twuufele. Neem noe zó'n man as Colijn, Je weet wè die uut de provinciale staten. Die weet dat noe precies: dit is goed en dat is slecht. En die weet het niet alléén voe z'n eigen, mè ok nog voe oêl d'are mensen. De club die a zó dienkt groeit. Een steutje eleë kreege een ööp jongelui op de schole een verzetskrante. Die stoeng vol verhalen over 't verzet, 't Verzet van toen en 't verzet van noe. Dat van toen was goed. Tenminsten achteraf bekeke. Wan in dien tied dochte d'r toch ok êel vee dat het niet goed was. Aars óa ze d'r wè meer an edae. Dat zat 'm in 't gelóóf, 't Gelóóf da je nie vechte mot tegen 't geen dat den Eere boven j'esteld eit. Dat is dus noe kennelijk veranderd. Mè goed, een mens ei 't recht om van gedachten te veranderen. 't Verzet van noe is slecht. Wellicht nog aoltied om dezelfde reden. Mè ouw dus mè moed. 't Slechte van noe wordt 't goeie van straks. Zó bekeke is 't dus voornaemelijk een kwestie van tied. Krakers bin noe slecht net as homo's, pacifisten, naturisten en gï zó mè deur. Oales wat a z'n eigen verzet is slecht, 't Enige goeie verzet is 't verzet op je fiets en 't verzet tegen de mensen die a aars dienke as joe. Dï bin ze zó van overtuugd da ze zoue wille da oal die jongelui die krante ongeleze bie 't oudpapier voe de zending zoue legge. Elke vuuf kranten is een broek voe een neger en nae elke vuuftiene zit er ok nog een biebel in de kontzak. En in dien biebel stï precies wï a je tegen mö weze. In ulder biebel dan wel te verstaen. Wan volgens mien die glad een aoren as d'n trouwbiebel die a Leune en ik kado ekregen Snap jie 't nog? Volgens mien ze d'r zelf éen eschreve. Een Zeeuws polletiek biebeltje. Dï stï in da oales dï a je nie an verdiene kan slecht is. Da iedereen die a aars dienkt as j'n eigen in anmerking komt voe d'elle. En dat het dus nie uutmikt of a je die noe de grond in stampt of pas bie 't leste oordêel. Nog even en ze vraege de staten om krediet om die mie kerstdag an de schoolguus uut te meuge dêêlen. Je kan 't noe a kóópe in de wienkel van Colijn. Tussen de video-banden. A j'om een diere uutgaeve vraegt, krieg j'er een mie blööte prentjes van Adam en Eva. Van Eva 't mêêst. Sienkel

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 24