België heeft de Noordzee ontdekt. De acties van Greenpeace in april en mei hadden een stroom publicaties tot gevolg en ineens wist men weer dat de Noordzee bedenkelijk vuil aan het worden is en dat de Noordzee angstig dichtbij ligt. Voor Greenpeace zelf zijn de acties vrij desastreus verlopen. De mogelijkheid bestaat dat de Antwerpse rechter woensdag 5 juni acties tegen Belgische dumpingschepen in alle wateren nationale en internatio nale, onmogelijk maakt. Bovendien ligt het actieschip de Sirius hoogst waarschijnlijk de eerste twee jaar aan de ketting in Antwerpen. De twee rederijen die afvalzuren van de titaandioxyde-bedrijven Bayer in Antwerpen en NL Chemicals in Gent naar de Noordzee brengen, hebben gigantische schadeclaims ingediend. De juridische afwikkeling van deze zaak zal, naar Greenpeace verwacht, twee jaar in beslag nemen. Nieuwe acties zijn dus voorlopig niet te verwachten, ook al zijn van verschillende kanten, behalve van milieuorganisaties zowaar ook van de Zeeuwse vissersvereniging Zevibel, telegrammen naar de Belgische overheid en beide bedrijven gegaan met het verzoek de Sirius te ontketenen. Onzinnig De rederijen en beide bedrijven hebben zich hard opgesteld. De schadeclaims van 180.000 gulden (rederij Mabeco, beheerder Leysen is tevens beheerder bij Bayer) en rond 130.000 gulden (de rederij van het dumpschip Falcon in Gent) zijn geëist voor schade aan het roer, schroef, lozingspijpen enzovoorts. Beide dumpschepen zouden in het dok moeten en ook daarvoor moet Greenpeace bloeden. 'Wij gaan in elk geval in beroep tegen de hoogte van de schadeclaims', meldt Bart Romein, juri disch medewerker van Greenpeace. 'Het is onzinnig. Wel kan ik me voorstellen dat ze bijvoorbeeld voor overuren schade clai men. Wij hebben geen schade aangericht. Die schepen moeten gewoon voor achter stallig onderhoud naar het dok, daar kunnen, ze Greenpeace niet voor laten opdraaien.' Het ziet er naar uit dat de onbuigzame houding van de bedrijven (directeur Martin van NL Chemicals: 'Wij hebben bewijzen in handen dat de lozingen niet schadelijk zijn.' En direct daarna: 'We zijn wel aan het denken over omschakeling op schoner productiemethoden, maar dat duurt lang. En Greenpeace heeft geen geduld.' Een woordvoerder van Bayer: 'Het afval wordt zo verdund dat het schoner is dan drinkwater') en de keiharde houding van de kapitein van de Wadsy Tanker de sympathie voor Greenpeace zeer heeft doen toenemen. Volgens Martin Bésieux weet België nu dat het naast de Noordzee ligt. De publieke opinie staat nu ook in België aan de kant >van Greenpeace en in dat opzicht kun je de actie een succes noemen, vindt Bésieux. Voita Maar wat zijn de concrete resultaten? Wat is bijvoorbeeld het resultaat van het gesprek van Greenpeace met de Belgische staatsecretaris Aerts van onder meer leefmilieu? 'Aerts schoof het probleem door naar de Vlaamse minister van milieu Lensens', verklaart Bésieux. 'En Lensens heeft gezegd dat hij geen concrete stappen wil nemen om de lozingen per 1 januari 1989 te doen stoppen, hoewel hij volgens ons wel de wettelijke mogelijkheid heeft. Het afvaldekreet uit 1981 maakt een ministerieel besluit mogelijk om in te grijpen in het produktieproces van bepaal de gevaarlijke stoffen. Wij rangschikken het afval uit de titaandioxyde-industrie er ook onder. En daar is discussie over. Lensens is verantwoordelijk voor de vervuiling op land, het moet dus ge vaarlijk zijn voor het Vlaamse gewest en dat is het niet, want het afval gaat naar zee. Voila.' Geen enkel resultaat dus? 'Op advies van Lensens heeft Aerts de bedrijven vergunning gegeven om de komende twee jaar door te gaan met lozen. Hij heeft dat gedaan op basis van verouderde gegevens, namelijk van een onderzoeksinstituut voor de visserij dat konkludeert dat de lozingen geen gevolgen hebben voor de vis en op een oud rapport waarin wordt gezegd dat recycling van het afval ekonomisch niet haalbaar is. In ons gesprek met Lensens hebben wij hem erop gewezen dat nieuwe onderzoeken met heel andere feiten komen. Het Nederlandse RIVO toont aan dat het percentage zieke bot in de Noordzee schrikbarend hoog is en zegt dat het aannemelijk is dat die ziekten aan juist dit afval te wijten zijn. Het echte bewijs moet nog worden geleverd door onderzoek in de komende twee jaar. Dat recycling haalbaar is, heeft Bayer zelf bewezen in een Duitse fabriek, waar totaal geen afval meer wordt geloosd. Lensens zei ons toe dat hij rekening zal houden met deze gegevens. Hij zal ze erbij betrekken in 3

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 3