Bedankt voor de tip een nieuw advies aan Aerts als deze vergunning afloopt.' Greenpeace staat op het standpunt dat nü moet worden overgegaan op recycling, want wit is in de mode. De witmakers van de titaandioxyde-industrie draaien op volle toeren. Verdund Lensens laat een onderzoek doen naar de mogelijkheden van recycling (alsof er niet al een fabriek op die manier werkt) en Aerts heeft toegezegd 1 januari 1989 als einddatum van de lozingen in de Europese gemeenschap te verdedigen. Tot nu toe weigerde hij dat. Het argument: concu- rentievervalsing. Martin Bésieux: 'Als Nederland en Duits land 1 januari 1989 stoppen met lozen, ontstaat er juist voor die landen het nadeel van concurrentievervalsing.' Dat is logica, maar politiek heeft vaak niets met logica te maken. Van het ministerie moet NL Chemicals nu, net-als Bayer, het vele zware metalen bevattende afvalzuur lozen voor de kust van Zeebrugge en niet meer voor Westkappele. Het is een gebied met veel stroming, waardoor het gif volgens het Belgische ministerie nog meer wordt verdund en het voor de Nederlandse wateren geen kwaad kan. Een oplossing van het type: hoge schoorstenen ver vuil, want het blijft toch ergens hangen. Nu al blijkt uit het RIVO-onderzoek dat de vis op plaatsen die honderden kilometers van land liggen en waar in geen honderden kilometers in de omtrek wordt gedumpt de hoogste aantallen zieke bot worden gevangen. Dat is in de buurt van de Doggersbank. Het resultaat is alleen dat die truc het nog moeilijker maakt aan te tonen dat de vis ziek wordt door de vervuiling van de zee. Zo zorgen onze Westeuropese rechtsstaten soms voor uiterst merkwaardige situaties. Een organisatie die de steeds verder vervuilende Noordzee van de ondergang wil redden staat voor de rechter, omdat twee bedrijven op een onwettige manier zijn gehinderd bij het werken aan de ondergang van de Noordzee. Nieuwjaarswensen Een ander positief gevolg van de akties is dat Belgische kustgemeenten wakker be ginnen te worden. In Middelkerke is inmiddels een motie tegen de dumping aangenomen en naar de regering gestuurd. In Knokke-Heis,t en Nieuwpoort wordt een motie aan de raad voorgelegd. De algemene vrees van deze gemeenten is schade aan vis, milieu en de kustrecreatie. Nu zijn moties vrij krachteloos, zolang je niet met enig machtsmiddel kan dreigen. 'Moties worden al jarenlang rondgestuurd, maar het is hetzelfde als mekaar nieuwjaar wensen en dan heb je 't wel gehad', vindt raadslid Van der Weegen van Dorps belangen en Toerisme in de Zeeuwsvlaam- se gemeente Oostburg. Hij diende bij de raad een motie in, bestemd voor de Antwerpse rechter, met het verzoek de Sirius te laten vertrekken zonder betaling 4 van de geëiste dwangsom. Die haalde 't niet. Het werd tenslotte een verzoek Greenpeace niet te zwaar te straffen. Als extra steunbetuiging aan Greenpeace stortten de voorstemmers 25 gulden per man uit eigen portemonnee in de kas van de milieuorganisatie. Lief van Oostburg, maar het belang van deze motie is ook niet meer dan een sympathiebetuiging. Wel is weer duidelijk geworden dat spektakulaire akties noodzakelijk zijn om verandering in dit soort kwalijke prak tijken te bewerkstelligen. Al jaren stort België jaarlijks miljoenen tonnen scha delijk chemisch afval rechtstreeks in de Westerschelde en via dumpschepen in de Noordzee. Dat is ook al jaren bekend, maar er moeten eerst een paar mensen aan lozingspijpen bungelen of aan ankers heen en weer slingeren en grote koude boeg golven over zich heen krijgen en dan zegt iedereen: tja, 't is toch wat hè met dat gif in zee. Onderkoeld Als je 't zo bekijkt hebben Bayer, NL Chemicals en vooral de kapitein van de Wadsy Tanker Greenpeace flink geholpen. 'Schrikbarend' noemt Martin Bésieux de manier waarop de kapitein te werk ging. 'Ik heb als enige Belg de aktie aan boord meegemaakt, 't Was hard, weetje. Tien uur lang was ik met een paar anderen aan boord van de Wadsy, vastgeklonken aan het schip. Er stond een vliegende storm, windkracht acht of negen, en het was steenkoud. Een van ons was onderkoeld geraakt, maar je moet niet denken dat die kapitein zich er iets van aantrok. Hij sprak geen woord tegen ons en voer gewoon op volle kracht door. Ook toen de mensen aan de ankers hingen, tegen het schip slinger den en golven over zich heen kregen, de kapitein voer door. Wij, op het schip, kregen niet eens een bak koffie. Het was een keiharde. Op de Falcon kon je een redelijk gesprek voeren met de kapitein en hij zorgde ook voor warme drank, dat ging heel anders. Die man begreep dat onze akties niet tegen zijn schip waren gericht, maar tegen vervuiling, dus tegen de bedrijven en de overheid. Wij zeiden tegem hem: delozingen zullen nog wel een paar jaar doorgaan en in die tijd kun je naar ander werk speuren.' Door de Sirius aan de ketting te leggen en enorme schadeclaims te eisen, werden die kwajongens van Greenpeace nog meer de underdog. Nog meer sympathie en uitein delijk kan ook dat zijn uitwerking hebben. Beroep Op het ogenblik is Greenpeace naarstig aan het speuren naar mensen die in beroep kunnen gaan tegen de lozingsvergunning. Milieuorganisaties kunnen dat zelf niet doen. Door een eigenaardige uitspraak van een rechter is het in België praktijk geworden dat alleen direkt belanghebben den in beroep kunnen gaan. Dat zouden kustgemeenten kunnen zijn die direkt belang hebben bij de rekreatie. Wethouder Willem Wisse van Vlissingen kondigde voor de akties aan boord van de Sirius al aan dat de gemeente tegen een lozingsvergunning beroep zou aantekenen, als dat mogelijk is. De vergunning met alle voorwaarden zijn aangevraagd in Brussel, maar waren bij het schrijven van dit artikel nog niet binnen. Vlissingen onderzoekt de mogelijkheden ook namens vier andere kustgemeenten die al eerder hun onge noegen over de lozingen aan de Neder landse en Belgische regering hadden doorgegeven. Een eventueel bezwaar zal dan ook worden ondertekend door: Oostburg, Westkapelle, Westenschouwen en Bruinisse. Benauwd Maar hoe zit het met de vissers? Als er één bedrijfstak is die belang heeft bij een schone zee, dan is het wel de visserij. Een telefonade naar aanleiding van uitgelekte gegevens over visziekten in de Noordzee, enkele maanden geleden, le verde nogal wat plotseling afgebroken gesprekken op. Sommige vissers knalden de hoorn al op de haak toen ze het woord visziekten hoorden. De Zeeuwse vissers organisatie Zevibel is minder kortzichtig. Begin mei ging er een telex naar de Belgische staatssekretaris Aerts en naar Bayer in Antwerpen. Zevibel-voorzitter J. van den Bos geeft de letterlijke tekst: 'Wij ondersteunen de doelstelling van Greenpeace en vragen u uw invloed aan te wenden om de Sirius vrij te laten.' 'Dat hebben wij gedaan', zegt Van den Bos. Bent u niet geschrokken van het RIVO- rapport over de visziekten in de Noordzee? 'Wij zijn zeker geschrokken. Wij staan op het standpunt dat men zo niet ongelimi teerd door kan gaan of, ik zal 't maar gewoon zeggen: je kan toch maar niet blijven doorgaan met al die rotzooi in zee gooien. Het is wel zo dat we erg benauwd zijn in de visserij. Het is gewoon onheilspellend, al die gezwellen. Als je in dat rapport bijvoorbeeld die foto's ziet. Ik moet 't nog lezen, maar dat ziet er onheilspellend uit. Maar ja, meneer de Jong, 't is op 't land ook zo. Vroeger hadden we een moestuin en dan zette mijn vader peentjes en er werd niet gespoten en dat ging goed. Nu lukt dat niet, dan heb je meteen wortelvlieg. Ik probeer het nu met bieslook erbij. Vorig jaar ging het goed en nou maar afwachten wat het dit jaar wordt. Maar, al dat spuiten, in de landbouw, in de fruit, het is best mogelijk dat de natuur helemaal bederft.' Tip Nadat ik zeg dat in de landbouw en fruitteelt het spuiten beetje bij beetje wordt teruggedrongen de vraag: Gaat Zevibel in beroep tegen de lozingsvergunning? 'Nee. We hebben pas vergadering gehad. Er is niet over gesproken, ik heb er niemand over gehoord.' Vlissingen wil wel in beroep gaan. 'Oh ja? Kan het dan nog?' De vergunning is nog maar kort geleden afgegeven. Als er één organisatie belang hebbende is, dan is het wel Zevibel. 'Dat is zeker waar. Weet u wat ik doe, ik bel onze sekretaris dinsdag op en ik neem 'ns contact op met Vlissingen. Dan ga ik dat eens bekijken. Bedankt voor de tip.' Ad de Jong

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 4