Waar is die afslag naar Vlissingen nou toch? De filosofie van de bewegwijzering mtm Nog niet zo erg lang geleden was het voor iemand, die -komende van Rotterdam of noordelijker- naar Zeeland wilde, niet moei lijk om de weg te vinden. Reed je via de Van Brienenoordbrug, dan zag je even ten zuiden van die brug een groot bord met de afslag 'Vlissingen'. Als je die aanduiding volgde, kwam je op de dammenweg en reed je, genietend van het fantastische delta-landschap over eilanden, dammen en uiteindelijk de Zeelandbrug naar het zuiden. Wie via de Benelux-tunnel bij Vlaardingen kwam, vond eveneens de afslag naar 'Vlissingen' en reed via precies dezelfde mooie route naar Midden-Zeeland. En wie, tenslotte uit Rotterdam zelf kwam, kon al in de stad de bordjes met 'Vlissingen' volgen en zo via het Zuidplein op de dammenweg belanden. Allemaal simpel en duidelijk dus. Helaas, die tijd is voorbij. Wie nu over de Van Brienenoordbrug komt, zoekt zich een ongeluk naar de afslag 'Vlissingen'. Hij is er niet meer, althans het bord met de naam van de Zeeuwse havenstad is verdwenen. Wie vanuit de Benelux-tunnel komt, vindt op de borden, waar vroeger 'Vlissingen' stond nu 'Zierikzee' vermeld. En wie vanuit de stad gewoontegetrouw de bordjes Vlissingen volgt, ontdekt dat al vóór de Heinenoord-tunnel de naam Vlissingen is weggeschilderd en vervangen door Zierikzee Eerste gedachte: Zou de burgemeester van Zierikzee een vriendje bij Rijkswater staat of de ANWB hebben? Tweede gedachte: Welke idioot heeft dit verzonnen? Derde gedachte: Misschien is er wel een hele ambtelijke werkgroep maandenlang aan het studeren geweest om tot de konklusie te komen, dat het een schandali ge fout was om Vlissingen op al die ANWB-borden te zetten. Vierde gedachte: Hoeveel man-uren aan vergaderen, rapporten schrijven en schil deren zou dit gekost hebben? Na een weekje fantaseren over de Anti- Vlissingen-Lobby, toch maar naar de ANWB gebeld. Daar hebben ze een speciale afdeling 'bewegwijzering'. De heer Van de Velde komt aan de telefoon en weet meteen waar het om gaat: 'Ach, meneer, praaaat me er niet van. We worden overstroomd met klachten. Allemaal boze Vlissingers? 'Nee, boze recreanten! Al die mensen, die vanaf de Van Brienenoordbrug komen met hun autootje en hun caravan en die van vroeger nog weten dat ze even voorbij de brug rechtsaf de borden 'Vlissingen' moeten volgen en die dat bord niet meer kunnen vinden. Die mensen rijden rechtdoor, ontdekken ter hoogte van Zwijndrecht, dat ze kennelijk die afslag toch gemist hebben, ze keren terug, doen die route nóg eens over en vinden wéér geen afslag naar Zeeland. Dat wekt zoveel ergernis bij die mensen Tja, maar waarom hebt u dan ook de naam Vlissingen weggehaald? 'Omdat Rijkswaterstaat ons opdracht heeft gegeven! Die zijn de baas op de Rijkswegen. Maar wat hebben ze daar dan tegen Vlissingen? 'Niets. Maar ze vinden, dat automobilisten, die naar Midden-Zeeland moeten niet via de dammenweg moeten rijden, maar over de vierbaans-weg via Dordrecht en Roosendaal. Dat is wel wat langer, maar minder lastig dan die tweebaans dammenweg. Dat vinden wij ook wel, maar er zijn heel veel mensen, die helemaal niet naar Vlissingen moeten. Die willen gewoon naar Goeree of de Kop van Schouwen met hun caravan. En die kunnen de afslag niet meer vinden Op de andere twee routes van Rijnmond naar het zuiden hebben jullie Vlissingen veranderd in Zierikzee. Dan had je dat bij de Van Brienenoordbrug ook beter kunnen doen. 'Ja, dat willen wij ook. We hebben al twee keer per brief aan Rijkswaterstaat laten weten dat we zoveel klachten krijgen. En of we in 's hemelsnaam dan toch maar 'Zierikzee' op de afslag van Rijksweg 16 mogen zetten. Maar tot nu toe mag het niet. Waarom niet? 'Omdat ze bang zijn, dat er dan toch weer automobilisten, die naar Midden-Zeeland moeten die afslag nemen en tóch over de dammenweg gaan rijden. En dat willen ze niet. Maar ze kunnen op dat bord toch duidelijk maken, dat je voor Zierikzee rechtsaf moet en voor Vlissingen rechtdoor 'Nee, dat is tegen de filosofie van de bewegwijzering. Hoezo? 'Nou, op borden, die de rechtdoorgaande richting aangeven op autosnelwegen mogen alléén hoofddoelen langs die weg plus het einddoel vermeld worden. Nou, Vlissingen ligt niet aan die Rijksweg 16, maar aan de Rijksweg 58, dus het is onmogelijk om daar al aan te geven, dat je voor Vlissingen rechtdoor moet. Terwijl dat nu precies de bedoeling is van die hele wegschilderoperatie?! 'Tja, maar het is tegen Het Systeem, want als je daar Vlissingen op het bord zet moet je het op alle volgende borden langs Rijksweg 16 én Rijksweg 17 (Moerdijk-Bergen op Zoom) ook vermelden.' Wat ik zo gek vind is, dat in de hele stad Rotterdam nog wel borden met 'Vlissin-: gen' staan. Die wijzen rechtstreeks naar de dammenweg! En zodra je de eerste meters buiten de grens van Rotterdam bent, hangt er een bord met: 'Voor Vlissingen de borden Zierikzee volgen'. Maar dat mag toch helemaal niet van Rijkswaterstaat 'Tja, het probleem is, dat die borden met Vlissingen' nog wel in de stad Rotterdam hangen. Zodra je buiten Rotterdam bent, zou je ze eigenlijk linksaf naar de vierbaansweg Rijksweg 16 moeten dirigeren. Maar ja, zodra je één keerVlissingen' aangeeft, moet je het dus langs de hele Rijksweg 16 én 17 blijven doen en -zoals ik net heb uitgelegd- is dat tégen Het Systeem. Dus voorlopig moeten ze dan toch maar rechtdoor over de dammenweg. Maar we hebben nu plannen lopen om ook In Rotterdam de naam Vlissingen weg te halen en te vervangen door Zierikzee. Het einddoel is dus, dat Vlissingen totaal verdwijnt van alle borden in het Rijnmond gebied. Zodat iedereen zélf maar uit moet zoeken hoe hij naar Midden-Zeeland rijdt 'Inderdaad. Dan is het probleem, dat overigens nooit een echt probleem was, opgelost? 'Nee, want dan weten al die toeristen, die deze zomer over de Van Brienenoordbrug komen, nog steeds niet waar ze moeten afslaan om op Goeree of op Schouwen te komen Kees Slager

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 5