festi^al nieuwe MUZIEK De negende editie van het Festival Nieuwe Muziek wordt gehouden van donderdag 20 juni tot en met zaterdag 6 juli 1985 in het Centrum Nieuwe Muziek, Kloveniers doelen, Achter de Houttuinen 30 en in de Vleeshal, Stadhuis, Markt - Middelburg. Het Festival Nieuwe Muziek is een jaarlijkse manifestatie van drie weken rond de nieuwste ontwikkelingen op muziekgebied. Gecomponeerde en geïmproviseerde muziek wisselen elkaar af. Het Festival wordt ingeleid met een VPRO radio uitzending door Han Reizeger op donderdag 20 juni om 13.00 uur op Hilversum IV. De radio omroepen NOS, VPRO en KRO maken concert opnamen voor latere uitzending. Op het programma in het Centrum Nieuwe Muziek staan: Beeld en geluidinstallaties van Willem Buijs, Marije van Dijck, Floris van Manen en Han Bennink. Twee optredens door het Xanakis ensemble olv. Huub Kerstens met solistische medewerking van Aki Takahashi en Geoffrey Madge, piano en Frank van Koten, hobo. Het ensemble presenteert op 21 juni een Nederlands programma met wereldpremières van Jan Vriend, Huub Kerstens en Huib Emmer en een Grieks programma op maandag 24 juni waarin het 50 minuten durende pianoconcert van Nikos Skalkottas voor het eerst ten gehore wordt gebracht. Contrabassist Maarten Altena presenteert op 20 juni Tableau Vivant (een muziek, beeld en objecten voor stelling) en op 28 juni zijn nieuwe oktet. Slagwerker en beeldend kunstenaar Han Bennink en de Amerikaanse komponist Morton Feldman zijn uitge nodigd voor een Festival projekt. Op 21 juni presenteert Han Bennink een slagwerk kwintet bestaande uit Amerikaanse en Afrikaanse slag werkers en op 4,5 en 6 juli een muzikaal projekt met als titel Rolmops 1, 2 en 3. Morton Feldman komt op zaterdag 29 juni met een eigen ensemble naar Middelburg en geeft konserten op 29 juni, 1, 2 en 3 juli. Zijn konserten worden zaterdag 29 juni ingeleid door Misha Mengelberg. In de muziek van Feldman speelt de stilte een opvallende rol. Zijn recente komposities hebben een enorme tijdsduur. Van dinsdag 25 juni t/m zaterdag 29 juni is er onder leiding van Misha Mengelberg een workshop gei'mprovi seerde muziek. De workshop is toegankelijk voor gevorderde en amateur musici. Op zaterdagmiddag 22, 29 juni en 6 juli is er een open podium voor regionale experimenten. Huiscomponisten, beroeps- en amateur musici kunnen zich opgeven voor het tengehore brengen van eigen creaties. Voor liefhebbers van de elektronische muziek geeft het Ensemble Instrumental Electroacoustique uit Parijs een concert op vrijdag 28 juni. Het programma in de Vleeshal omvat een buizeninstal latie van Relly Tarlo en Jacoba Bedaux (21 juni t/m 28 juni), een installatie met optreden van de Engelse avantgarde groep Bow Gamelan (29 juni) en een snaar installatie van de Australische violist Jon Rose (2 t/m 6 juli). Toegangskaarten: Het festival is gratis toegankelijk voor donateurs van Nieuwe Muziek. Niet-donateurs betalen f 5,00 en jongeren f 2,00 per concert. Voor de workshop f 35,00 resp. f 50,00. Donateur van Nieuwe Muziek wordt men door storting van min. f 15,00 op giro 5600435. Op aanvraag zijn gratis programma folders verkrijgbaar bij: Nieuwe Muziek, Postbus 15,4330 AA Middelburg. Telefoon (01180) 23650.

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 8