Twee kerncentrales in de Delta: één in Borssele, één op Moerdijk Het plannetje van Dries en Gijs lijkt te lukken Eén nieuwe kerncentrale erbij in Borssele en één op het industrieterrein Moerdijk. Het moet al gek lopen wil zuidwest Nederland niet het slachtoffer worden van alle politieke manoeuvres, intriges, schijnbewegingen, massage-en chantagetechnieken. Cynisch lachend vanaf de zijlijn zullen we het de komende periode kunnen zien gebeuren: de CD A-volksvertegenwoordigers stemmen dwars tegen hun verkiezingsbeloften vóór de bouw van meer kerncentrales. Het is zelfs al te voorspellen, hoe ze hun gezicht zullen trachten te redden: het CDA gaat zich opstellen tégen de bouw van een opslaggebouw voor radio-aktief afval in Zeeland. Nadat maandenlang de stille krachten het voorbereidende werk hadden gedaan (er reisde zelfs een groepje CDA-parlementa- riërs af naar Zeeland om de partijgenoten- statenleden duidelijk te maken, dat ze zich niet tegen de komst van een tweede kerncentrale te Borssele moeten verzetten) zijn in mei de kanonnen openlijk in stelling gebracht. Dat was nodig, want even leek het erop, dat de taktiek van -met name- de PvdA ging lukken om de beslissing over de kerncentrales op te schuiven tot na de verkiezingen van '86. In zijn ijver om de zaak op de lange baan te houden, presteerde het Tweede Kamerlid Kees Zijlstra (pvda) het om Van Aardenne een boekwerk van dertig pagina's vol vragen voor te leggen over zijn kerncentrale plannen. Die zou hij zeker niet meer vóór het zomer-reces beantwoord krijgen, dacht Zijlstra. Maar ziet, onder aanvoering van topman Verberg van Economische Zaken, werd in ijltempo aan de beantwoording van de gigantische berg vragen begonnen, met als resultaat, dat nog in juni het parlement zal debatteren over de vraag óf er in Nederland meer kerncentrales gebouwd moeten worden of niet. Om te voorkomen, dat bij dat debat de oppositie schamper zou uitroepen, dat er in het hele land geen plek te vinden is, waar men een kerncentrale wil hebben, startte Van Aardenne in mei een aktie, die erin geresulteerd heeft dat al tijdens het kamerdebat duidelijk is, dat zowel GS van Brabant als van Zeeland de bouw van een kerncentrale in hun provincie niet af wijzen. GS van Brabant deden dat begin mei, GS van Zeeland zullen dat op vier juni doen. En nog in diezelfde maand juni zullen de provinciale staten van beide provincies in meerderheid dat standpunt onderschrijven. Voor Zeeland betekent dat, dat de staten een in 1977 door CDA, PvdA en PPR ingediende motie tégen de bouw van een tweede kerncen trale aan hun laars gaan lappen. Zachtjes sputterend Op die manier wordt de oppositie dus een argument uit handen geslagen. Hoe is het mogelijk, dat de provinciale volksvertegenwoordigers plotseling zo'n haast hebben gekregen om zich uit te spreken? Tot voor kort gold immers de houding, dat eerst de Tweede Kamer maar eens een uitspraak moest doen. Met name de Zeeuwse CDA'ers wilden liever niet voorop lopen bij het breken van beloften uit het verkiezingsprogram. Dat moesten de Haagse partijgenoten maar doen, dan konden zij daarna -zachtjes sputterend- volgen. Die houding is plotseling zo veranderd omdat Van Aardenne zijn oude vriend Van Agt als joker in kon zetten. De ex-premier speelt op dit moment op zijn eigen manier voor Commissaris van de Koningin in Brabant. Hij doet dat door op de van hem bekende wijze gedeputeerden en provin ciale staten met een schandalige min achting te overspelen. Mopperend maar bewonderend volgt de meerderheid in de Brabantse staten de escapades van Dries van Agt. Zo ook in de zaak rond de kerncentrales. Van Agt is behalve Commissaris der Koningin ook nog president-commissaris van de Brabantse energiemaatschappij PNEM. Welnu, de PNEM wil een kerncentrale en de provincie wil graag van die miljoenenlast af, die het -vrijwel lege industriegebied Moerdijk jaarlijks op levert. Wat is er simpeler dan Moerdijk aan te bieden als vestigingsplaats voor een kerncentrale? Weliswaar had Van Agt bij de laatste algemene beschouwingen nog uitdruk kelijk aan de staten beloofd, dat éérst het parlement een uitspraak moest doen, maar de wetenschap, dat hij z'n oude vriend Gijs van Aardenne een plezier kon doen door al vóór het kamerdebat te verklaren, dat een kerncentrale op Moerdijk welkom is, was voldoende om GS van Brabant (lees: Van Agt) tot die ommezwaai te brengen. De PvdA deed eind m$i nog een poging om hem via een interpellatie tot de orde te roepen, maar toen bleek meteen, dat Van Agt de meerderheid van VVD en CDA achter zich had: aan de interpellatie hadden zij geen behoefte. Chanteren In Den Haag zagen ze onmiddellijk dat dit dé kans was om Zeeland te chanteren met Moerdijk. Van Aardenne reisde af naar Borsele. Tijdens die vergadering met het college plus de fraktievoorzitters vroeg hij amper, hoe de raad van Borsele nou over de komst van een tweede kerncentrale denkt. Hij had immers aan de Tweede Kamer moeten beloven, dat hij het bestuurlijk overleg met de lagere over heden pas zal aangaan, nadat het parle ment hem het groene licht voor uitbreiding van kern-energie heeft gegeven. Maar wel liet hij de Borselse bestuurders duidelijk weten, dat Moerdijk op de loer ligt om een kerncentrale binnen te halen. Burgemeester Van den Heuvel, die per soonlijk allang is omgezwaaid en het liefst 9

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 9