de eigen logica van de overheid KRYPTOGRAM 7 Bert Gerestein 'Geachte leden, eis isolatie van je huis, want dat drukt de woonlasten.En welke gemeen teraad eist van B. en W. dat ze echt iets doen aan isolatie van de gemeentewoningen. Ze hebben wel de mond vol over woonlasten en over werkgelegenheid, maar als ze dan iets kunnen doen dat de woonlasten echt drukt en de werkgelegenheid stimuleert dan hoor je ze niet. Vraag: 'Maar heeft de CEZ dan nooit de vakbond en de lakse gemeenten benaderd?' Tevel: 'Ik heb kortgeleden Tjeu Strous, de FNV-distriktsbestuurder uitgedaagd om daar eens wat aan te doen. We gaan er in het najaar samen over praten. Op gemeentelijk niveauwij hebben nu intussen in alle Zeeuwse gemeenten met onze reizende tentoonstelling gestaan, we hebben daar energiedagen gehouden, maar ik heb nog niet één motie van een gemeenteraad gehoord, waarin geëist werd dat alle huizen geïsoleerd moeten worden. Ze debatteren weken over de vraag of de huur met 2'/2 of met 3% omhoog moet, wat neerkomt op een verschil van vijf gulden per maand, maar in een goed isolatiepakket heb je het over tientallen guldens, die per maand bespaard kunnen worden. En dan heb ik het nog niet over het milieu en de andere ideeèle voordelen van energiebesparing. Sluimerend bestaan Tevel had na de afgelopen strenge winter verwacht, dat er een nieuwe golf op isolatiegebied zou volgen, maar die golf bleef uit. Dat komt omdat de PZEM- afrekeningen pas na de zomervakanties komen. Pas dan zullen velen, die in een niet- geïsoleerd huis wonen, zich rotschrikken van het bedrag dat ze moeten bijbetalen. Tevel schat, dat de afgelopen winter een niet geïsoleerd huis gemiddeld zo'n duizend kubieke meter gas extra heeft gekost. En dan praat je dus over een bedrag van zeshonderd gulden. Tevel: 'Ik begrijp echt niet, dat de grote huiseigenaren dat hun huurders niet duidelij ker maken. Ik zou eigenlijk wensen, dat huurders zelf eisen, dat hun huis geïsoleerd wordt. Want het scheelt hen in de porte monnee; dat kunnen wij heel simpel aantonen. Ja, maar vanaf volgend jaar zijn jullie er niet meer. Er is in elk geval geen instituut meer, dat aktief propaganda voert. Tevel: 'Dat is inderdaad de waarheid. Maar we blijven wel bestaan, denk ik. We zullen een sluimerend bestaan leiden en advies geven als mensen er om vragen. Datzelfde wil de PZEM ook gaan doen. Van de Sande: 'We krijgen een mooie voorlichtingsafdeling in het nieuwe hoofd gebouw. Daar kunnen mensen altijd terecht voor advies. En als er grote manifestaties zijn, zal men de PZEM ook wel weer vragen om daar met een stand te komen staan. Kortom: juist de huiseigenaars die harder zouden moeten worden aangepakt dan via een rondreizende energie-aktie, zullen in de toekomst met rust worden gelaten: 80.000 huizen min of meer geïsoleerd, het gemiddeld gasverbruik met bijna 18% naar beneden, dat is genoeg vindt de PZEM. Want bezuinigen is leuk, maar het moet natuurlijk niet te gek worden. Kees Slager Oplossingen kunnen worden gestuurd naar Postbus 276, 4330 AG Middelburg. Onder de goede inzenders wordt weer een Nieuw Zeeland T-shirt verloot. Het T-shirt is naar Polen gestuurd. Niemand leverde een goede oplossing in. Oplossingen kryptogram 6 Hor. 1. Muis, 5. Vors, 7. Flor(en-t)ijn, 8. Op-loop, 10. Eendje, 12. Oom, 13. Rits, 14. Veer, 15. Voordeurdeler, 19. Einde, 20. Stand, 23. Kerncentra les, 26. Rups, 27. Span, 28. L-ee, 29. Contra, 31. N-ikke-L, 34. Bord-essen, 35. Rein, 36. Soes. Vert. 1. (Marga) Minco (Neeltje Maria Min Co), 2. S-alto, 3. Perkpolder, 4. Zonnemaire, 5. Vrij-en, 6. Stage, 9. Lo(TT)o, 11. Dweil (dewil), 15. Vlerk, 16. Roden, 17. Ex-tra, 18. Rad-ijs, 21. Bev(eland)er, 22. Stavenisse, 24. Rijpen, 25. Lopik (of loop jij), 29. Ceder, 30. Troon, 32. Koers (kroes), 33. Laars. Horizontaal: 4. Maal drie (6) 8. Zeuren om een goede stoelgang (7) 9. Minder belangrijk filiaal (6) 10. Een rotmens laat ze in een glas water woeden (7) 11. Een klein Engels rijk kan de zanger zich wel veroorloven (6) 12. Er staat wel meer dan een kerk en een kasteel in dit Zeeuwse dorp (7) 14. Waardevolle lichaamsdelen (6) 15. Heintje Davids deed vaak aan loopsport (7) 19. 't Gaat sneller met een drijver (7) 22. Uitstekende rotsen pikken (5) 23. Ruzie-dans (5) 24. De meesten falen er, met roken en drinken bijvoorbeeld (7) 25. Scheuren 'n weg op Walcheren (7) 27. en honderdvijftig vooreen meisje in Zeeuwsch-Vlaanderen (6) 31. Een non en een dame reizen wat af! (7) 34. Bij zo'n ontslag was de enveloppe vroeger gevuld (6) 35. Doet de vormgeving, maar geruisloos is 't wel! (7) 36. Oorspronkelijk knijpje, maar hier vaak na een bosrit te bereiken (6) 37. Denk even om me; niet zo knorrig! (7) 38. Rooster dat me nadeel berokkent (6) Vertikaal: 1. Het kasteel van twaalf (8) 2. 't Doet 'm pijn voor de Russische rivier voor anker te moeten gaan (6) 3. Is een krant en iemand wiens voornaam je niet weet (6) 5. Lichte onenigheid bij de fysiotherapeut (7) 6. Doe niet rot; haat portie afwezigheid! (7) 7. Vuurvingers (6) 13. Het water daar zag menige ingenieur vergelen (11) 15. Veerkracht voor een nieuweling, je kunt er alle kanten mee uit (7) 16. Lippen om te smeren (6) 17. Van alle kanten een snelheidsmaniak (6) 18. Vijf anders (7) 20. Waarover ik struikel als ik wegga (6) 21. De historicus maakte de terugreis op een elektrisch geladen deel (6) 26. Grijs keerde er niet terug; 't is maar een klein plaatsje! (8) 28. Dichterlijk enthousiast (7) 29. Voor als men door 't lint gaat (7) 30. Lubbers wil 'r niet aan; Nelie Smit-Kroes waagt er een gokje mee in 't noorden (6) 32. Ik zie het zo met m'n lenzen (6) 33. Enkel voor Wilhelmina was 't niet eenzaam (6)

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 12