Gezeur Zeeuwen heten conservatief te zijn; natuurlijk, in hun isolement van het verleden waren ze dat. Maar daarin is toch na de ontsluiting van Zeeland een grote verandering gekomen! De Zeeuwse boeren hebben met de herverkave ling en de machanisatie in hun bedrijven hun conser vatisme over boord gegooid. De modernisering van de landbouw zorgde er voor, dat er bijna geen landarbeiders meer zijn, in 't verleden maakten zij een groot deel van de bevolking uit. Was er voor de tweede wereldoorlog in Zeeland naast de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' en de 'Vitrite Works', nagenoeg geen industrie, is er thans ook in deze provincie in belangrijke mate geïndustrialiseerd. Daarbij is Zeeland een toeristengebied geworden op grote schaal. De ontsluiting en modernisering van Zeeland hebben ingrijpende veranderingen in levenswijze, levensstijl en mentaliteit met zich meegebracht. Is die 'Geerse-mentaliteit' waarvan De Bree gewaagt, die onderdanigheid, nog wel zo sterk bij de Zeeuwen als in de dertiger jaren? Onderdanigheid overigens, die niet specifiek Zeeuws was, immers er moest brood op de plank zijn, dus je was onderdanig aan je broodheer, zo je nog werk had. En in geval van werkloosheid wasje afhankelijk van en dus onderdanig aan de dames en heren van het Burgelijk Arm bestuur en of van de Diaconie. Maar dat verschijnsel kwam beslist niet uitsluitend in Zeeland voor! Is die gezagsgetrouwheid van de tegenwoordige Zeeuwen nog wel zo groot? En het geloof in de van God gegeven overheid? De Zeeuwen gaan toch bij de verkiezingen massaal stemmen en ze weten toch dat de overheden via hun stem zijn gekozen. Zeeuwen zouden zuinig zijn: 'Ons Zeeuwen bin zunig ee?' Nou ja, in de reclame-wereld staat de waarheid niet altijd vooraan. Beschouwend en belerend, ja dat is een trekje dat ik bij veel Zeeuwen tegenkommaar is dat nu wel uitsluitend Zeeuws? Is dat niet iets waar veel Nederlanders mee behept zijn? Bekend is toch dat opgestoken wijsvingertje en de kreet: 'iedere Nederlander is zijn eigen theoloog.' Wat blijft er nog over van: de Zeeuwen zijn zus of zo? Zijn al die eigenschappen en hoedanigheden al niet grotendeels zaken uit het verleden geworden? Wat zijn nou eigenlijk Zeeuwen? Behoren daartoe ook de nazaten van de destijds uit Frankrijk gevluchte Hugenoten? Worden de Marokanen, Turken, Spanjaarden en Surina- mers, die zich ook in Zeeland hebben gevestigd te zijner tijd Zeeuwen? En wanneer dan? Wat zijn dat nou eigenlijk, Zeeuwen? Ik meen aangetoond te hebben, dat er maar moeilijk een antwoord op die vraag te vinden is. Zo er dan toch een eigenschap van de Zeeuwen bestaat, dan geloof ik dat het dit is: Zeeuwen houden van Zeeland! Want Zeeland is intens mooi en afwisselend. De wijdheid van de grote polders, met in de zomer de diverse kleuren van de gewassen; de beslotenheid, de 'dieken en wegen' in de 'zak' van Zuid-Beveland. De bloeiende boomgaarden in mei. De duinen en bossen van Walcheren en Schouwen. De Zeeuwse steden en dorpen en tenslotte, maar niet in 't minst: de Zeeuwse wateren, waarvan de kleuren wisselen met het weer! En weggelopen Zeeuwen zoals ondertekende er één is ken nen het verlangen naar die Zeeuwse schoonheid en keren er dan ook graag steeds weer naar terug. Dat zijn nou Zeeuwen! J.J. Liplijn Gouda Omdat ik in Zeeland geboren ben en daar zelfs ook ben opgegroeid kan ik me een Zeeuw noemen. Nu kun je verder wel uit gaan wijden over allerlei voor oordelen als stugheid, zuinigheid en uit de klei getrokken, maar dat is natuurlijk je reinste onzin. Dat de multinationale onderneming Unilever zijn pakje margarine graag het etiket mee wil geven dat je er geen cent teveel voor betaalt, zegt natuurlijk niets over de Zeeuwen. Het geeft alleen maar aan dat Unilever zijn grond- stoffenleveranciers van allerlei vetten en olieén, zó weinig betaald dat zij het voor een, naar hun zeggen, lage prijs op de markt kunnen brengen. Unilever zegt zeker ook tegen de Afrikaanse arbeiders op hun plantages: 'Geen cent te veel hoor, want wij zijn zuinig, dus we kunnen jullie niet teveel betalen.' Nu wat anders van hetzelfde. In de Oosterschelde liggen nogal wat mossels opgeslagen. Als de eigenaar niet kijkt is het vrij^epiakkelijk om daawat mossels weg te halen. Wat ?en §t$ jdgénaren dan? '0ie Zeeuwen, die stelen.' Dus

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 27