Hoe het komt De ronduit spontane pogingen van driejarigen om met een mondvol spinazie PPR te zeggen, leiden praktisch in alle gevallen tot een konflikt met de meerjarige opvoeder. Waarom driejarigen zo graag PPR zeggen, leert de menswetenschap ons niet. Welk zorgzaam en vredelievend, nauwelijks uit zijn pantoffels te branden huisvader, kent niet dat uit tenen, langs rillerig ruggemerg omhoogdringend gevoel van moordlust op na-kwak of na-ei, wanneer net gegranolde muui en gestreken overhemd voor het feestje bij de Kleffens na het hapje van papa groezelig groen wordt beproest? Uit de beschikbare onderzoeksliteratuur blijkt dat een verbod op spinazie-spugen leidt tot een verdringingsproces van het gevoelsleven. Dit 'spinaziekonflikt' kan zo leiden tot tamelijk deviant gedrag, uitermate vervelend voor de betrokkene en voor de hulpverlening een zeer moeilijk te bestrijden syndroom. Ook de in hulpverleningskringen momenteel opgeld doende methode van de 'successieve aproximatie' werkt niet. In een enkel geval, vooral als gevolg van een toevallige 'hoge graad van maatschappelijke aanvaarding' lukt het sommigen op te klimmen tot het verdoezelende vak van politicus, doch in de meeste gevallen zien we kwijnende neurotische onevenwichtige persoonlijkheden, zowel op ambtenarenkruk als op de melkstoel. Laatst genoemde soort is in ruime mate voorhanden na de bocht voorbij Bergen op Zoom. De zachte glooïng en de immer durende worsteling met de raket links latend, wacht de lange rechte weg naar het land, wiens charme het kritisch denken belet. Hij die, gedreven door een gespannen gevoel van nieuwsgierigheid en komend avontuur, het rechte pad verlaat, ontmoet langs slingerend B-net, landelijk luierend in dia-raampjes gestoken boerenhoeves, soms met dromerige namen zoals zimmer frei. Dartel hormoonkalf trekt speels haar vroegtijdige borstontwikkeling door paardebloemgeel en een door witte wolk richting Goes voortgeduwd fietser plet een achteloos weggeworpen babbelaarsblik. Krijsende meeuwen duikelen achter versgetrokken voor en vechten om gifgevulde regenworm. Een hervormd torentje met haan zingt angelus. In de kant van de dijk snijdt een oreels oudje uit uitbundig toeterloof voor zijn kleinkind een dwarsfluitje. De fietser glimlacht teder bij dit Ruben-plaatje en pakt zijn klik: klak! Het oudje schrikt, voelt zich bijbels betrapt en werpt in reflex zijn op braderie gesneden paeremes. Zij, die indertijd het oudje gefotografeerd hebben, wijzen op dit prachtig gesneden mes! Sie die in vergangener zeit das altetje fotografiert haben, waisen die leute auf das prachtvol geschitte messer! Met een hoge gil, alsof hij de winnende ring gestoken had, stort de fietser ter aarde. Het oudje, de kreet uit zijn jeugd herkennend, buigt zijn hoofd naar het toegestormde meeuwenpubliek, dat nog ooit een fietser heeft gegeten. Een gerespekteerde antropologe, die in de gunstige omstandifiheid verkeert het spinaziekonflikt van binnenuit te kunnen bestuderen stelt: 'Doordat Zeeuwen geen spinazie eten, maar een uit zee van god gegeven groen, is verkwisting van dit genadegroen, zelfs door proestend jong, een gruwelijke schending van de fatsoensnorm, en die fatsoensnorm dient met alle mogelijke middelen gehandhaafd te worden.' Een dramatisch aantal geknakten en gekneusden vindt hierin zijn oorsprong! De antropologe noemt het getal van een op elke twee Zeeuwen, spontaan erbij vermeldend dat het onderzoek zich uitstrekte over de oorspronkelijke bewoners van Zeeland. Een snelle rekensom leert dat de Volle Evangelische Gemeente in Arnemuids opvanghuis in bijbels tempo een generatie nodig heeft om alle in vroege jeugd gekneusden van het nieuwe ziektebeeld te voorzien: het is niet het gebrek aan liefde dat de mensen tot homoseksualiteit drijft, het is het onbewuste en onverwerkte spinaziekonflikt. Tja, de lange, brede, Rechte Weg tot het einde gevolgd? De hemelse geneugten van de burg, Middel-, Oost-, Sou- of Dom-, vermeden? Alle kans dat we elkaar treffen in Vlissings eetspoor, dampend vol Zeelands Roem. Onbeperkt! En met drie sausjes! Ton Besselink Middelburg

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 30