Greenpeace in actie tegen kernafval. Volkspetitionnement vervolg van pagina 16 aanzien van de gewetensbezwaarden een zogenaamde onderhoudsplicht kent. Op basis van deze overheidsplicht is men verplicht een gewetensbezwaarde te huis vesten in een pension. Hiervoor moet de gewetensbezwaarde dan wel een bedrag van ƒ201,60 van zijn wedde afdragen aan het ministerie. Maar, als iemand van deze regeling gebruik maakt, moet het ministerie gemiddeld 400,- a 500,- per maand en per geval bijleggen om de pensionkosten te kunnen betalen.' erkent de heer Vos. Dat is dus nog een stuk duurder dan een aanvullende uitkering. Het merkwaardige in deze zaak is boven dien dat als gewetensbezwaarden niet van deze mogelijkheid gebruik willen maken, omdat men bij huisvesting in een pension aan allerlei regels gebonden is, de zoge naamde onderhoudsplicht van de overheid weer niet blijkt te bestaan. Welke wetten van welke logica volgt de overheid door enerzijds het recht op een aanvullende bijstandsuitkering van ruim 100,- aan mensen als Bob Mijwaard te ontzeggen en anderzijds liever 400,- tot 500,- per maand uit te geven om mensen als Bob Mijwaard in een pension te dwingen? Bij de doelmatigheid van de besteding van over heidsgelden, kunnen in dit kader dan ook de nodige vraagtekens worden geplaatst. Overigens blijkt dat de gemeente Vlissingen eenzelfde standpunt inneemt als de gemeen te Goes. Dit blijkens mededelingen van de heer Hekhuis, werkzaam als teamleider bij de gemeentelijke sociale dienst aldaar. Ook daar weer op basis van de rondgezonden circulaire en zonder op de hoogte te zijn van de recente ontwikkelingen op dit gebied. De konklusie is dan ook dat de Zeeuwse gemeenten bepaald niet voorop lopen bij het formuleren van een eigen beleid om vervolgens op basis daarvan het recht op een minimum bijstandsuitkering aan gewe tensbezwaarden te erkennen. Heeft niet iedereen in elk geval het recht op een minimaal bestaan? André van Himme het afvalprobleem is in een tijd van enkele jaren van probleem tot bagatel geworden. Er moeten kerncentrales worden bijge bouwd, dus mag het afvalprobleem niet in de weg staan. Onder meer Greenpeace is begonnen zich te verzetten tegen de 'tijdelijk langdurige opslag' (Lubbers) van het nucleaire overschot. Alle gemeente besturen die in aanmerking komen voor opslag hebben een brief gekregen, waarin Greenpeace de argumenten nog maar weer eens op een rij zet. Langdurig tijdelijk kan volgens Lubbers wel eens honderd jaar zijn en Greenpeace geeft de gemeenten mee dat die periode nóg wel eens langer zou kunnen zijn.Evenmin is duidelijk waar het sterkst stralende afval, het kernsplijtingsafval en de gebruikte splijtstofstaven, nou definitief moet worden opgeborgen. De hoeveelheid afval neemt toe met nieuwe centrales. 'In feite wordt uw gemeente dus gevraagd om een nog onbekende, grote hoeveelheid radio-actief afval, waarvan een onbekend deel uiterst gevaarlijk is, in huis te halen', waarschuwt Greenpeace de gemeenten. Een milieuvriendelijk energieplan is op den duur beter dan te proberen kernenergie door de strot van de Nederlandse bevolking te persen. Dat vindt ook het Komitee 's-Heerenhoek tegen Kernenergie, dat met lede ogen heeft moeten aanzien hoe gedeputeerde staten in meerderheid koos en hoe b. en w. van Borsele al even gemakkelijk om gingen. Een volgende generatie moet de gevolgen... enzovoorts. We kennen het langzemerhand wel, de argumenten. Maar politiek is een kwestie van macht en geld en niet van ratio. In Zeeuws-Vlaanderen is het Vredesplat- form bezig met het maken van een draaiboek voor het volkspetitionnement tegen plaatsing v^n kruisraketten. De bedoeling is zoveel mogelijk handtekenin gen te verzamelen. Dat gaat in Zeeuws- Vlaanderen gebeuren in begin september. Mensen gaan dan in zoveel mogelijk plaatsen langs de deur. In Terneuzen zullen op de drukste punten stembussen worden neergezet, waar men handtekeningen kan afleveren. Hoogtepunt van deze volksraadpleging wordt 7 septem ber, de landelijke aktiedag tegen de kruis raketten. Voor al dit werk zijn natuurlijk veel mensen nodig. Wie er iets voor voelt, kan zich wenden tot A. van Hoek, Spui 52,4539 PB Terneuzen, telefoon: 01155-3281. 34

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 34