Nieuw Zeeland plaatste al eerder enige kritische kanttekeningen bij de recreatiefolder die de provincie jaarlijks uitbrengt. Het ging om het gedeelte, waarin toeristen wordt duidelijk gemaakt in welk water zwemmen nog wel verantwoord is en in welk water niet. De informatie baseert de provincie op metingen van het vorige jaar, zodat de toerist nu denkt te kunnen gaan zwemmen in een water omdat de provincie het aanvaardbaar noemt, terwijl het misschien wel ongeschikt is. Maar dat staat dan pas in de folder van volgend jaar. Daar komt nu nog bij dat er in de folder een flinke fout staat. Het Westerscheldewater voor Terneuzen wordt aanvaardbaar zwemwater genoemd. Volgens de meetresultaten had dat echter ongeschikt moeten heten, want het water is te zeer verontreinigd om er te kunnen zwemmen. De provincie hanteert drie qualificaties voor het zwemwater: niet aanvaardbaar, aanvaardbaar en geschikt zwemwater. In de folder van 1984 wordt de Westerschelde voor Terneuzen voor het zwemmen onaan vaardbaar geacht. Dat die situatie nu ineens ten goede zou zijn gekeerd leidde tot ongeloof. Wie de situatie kent, weet dat het water daar behoorlijk smerig is, alleen al door de verontreiniging via het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Enig naspeurwerk bevestigt dat. Michielsen van de Provin ciale Waterstaat, de instantie die de waterkwaliteit onderzoekt, geeft toe dat een strook voor Terneuzen als niet aanvaard baar in de folder had moeten komen. Hij belooft de analyses van de watermonsters voor Terneuzen op te sturen. Uit de analyses blijkt dat het Wester scheldewater er zelfs nog smeriger op was geworden. Bijna twee maal zo smerig om precies te zijn, want het aantal coli- bacteriën steeg van 3 tot 5,95 per milliliter water (de chemische verontreiniging wordt niet gemeten). Het zwemwater wordt nog aanvaardbaar genoemd als het aantal coli- bacteriën de 3 per milliliter niet over schrijdt. Het water voldoet er, volgens de analyse evenmin aan de eisen voor het doorzicht. Een onbegrijpelijke fout Voor Provinciale Waterstaat was het nieuws dat de folder niet klopte. Voor de maker van de folder, het bureau voor lichting van de provincie, eveneens. De afdeling krijgt een afschrift van de brief die de Provinciale Waterstaat aan Nieuw Zeeland stuurde. 'Een onbegrijpelijke fout', vindt voorlichter Van der Linden. 'Op dit moment wordt bekeken waarde schuldvraag ligt. Waarschijnlijk gaat het om een fout die bij het drukken onopgemerkt is gebleven. Omdat de folder inmiddels al is verspreid is herdrukken onmogelijk. We zijn aan het bekijken welke maatregelen wij kunnen nemen om de recreanten alsnog op de hoogte te brengen van de feitelijke toestand. Van der Linden laat duidelijk blijken het niet bepaald prettig te vinden als de affaire in de krant komt. Tijdens een telefonisch contact enkele dagen later verklaart hij: 'De fout blijkt bij de drukker te liggen. Volgende week is er een gesprek. De drukker heeft inmiddels aangeboden om gratis stickers ter beschikking te stellen die naar de ver spreidingsadressen zullen worden toege zonden. Aan de verspreiders zullen wij vragen om de stickers op de folders te plakken. Dat is nog een aardig karwei, want er zijn 75.000 folders de deur uitgegaan. En, het is al de tweede fout die moet worden rechtgezet. De op naaktrecreatie gespitste oor :da- het ide rik der ide

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 3