RCMNCIE ÉÉt ZEELAND SGP was er al achter gekomen dat volgens de folder naaktrecreatie zou zijn toegestaan in Domburg. Iedereen kan daar wel naakt de zee in, maar officieel mag het niet. Dus de provincie corrigeerde 20.000 exemplaren met de hand en schreef de verspreidings adressen een brief met het verzoek het publiek op de fout attent te maken. Gniffel, gniffel. Het is misschien zout op slakken leggen -de fout is niet opzettelijk gemaakt, zo benadrukken provincie en drukker, en alles is mensenwerk- maar de overheid moet zoiets wel rechtzetten. Tot en met 30 juni, een aardig eind weegs in het zomerseizoen, was dat nog niet gebeurd. Waarschuwingsbord Onwetend van de fout in de folder, maar de ogen en neus wijdopen, schept de politieke partij L.P.T. (Links Perspektief Terneuzen) duidelijkheid voor iedereen die voor Terneuzen in zwembroek te water zou 4 willen gaan. Donderdag 20 juni plaatsen leden van dit samenwerkingsverband tus sen PPR, PSP en CPN een waarschuwings bord dat aan duidelijkheid niets te wensen over laat. Maar dit is geen overheidsmaatregel, dus volgt er actie. LPT krijgt een brief van Rijkswaterstaat met het verzoek het bord onmiddellijk te verwijderen. Als dit niet voor vrijdag 28 juni gebeurt, halen wij het bord zelf weg en dan zullen we de kosten verhalen op LPT, zo dreigt Rijkswater staat. Niettemin had deze instantie eerder, in 1984, aan LPT geschreven: 'Zo zal bijvoorbeeld in de directe nabijheid van lozingspunten de norm niet gehaald worden. Indien op zulke plaatsen toch recreatie wordt bedreven, is uit oogpunt van veiligheid en hygiëne een attendering van de feitelijke situatie aan te bevelen. Dat is dus aan de orde in Terneuzen: er wordt gezwommen en het water is, officieel, smerig. LPT had een aantal verantwoorde lijke instanties dan ook gevraagd waar schuwingsborden te plaatsen, juist omdat de mensen die de Terneuzense strandjes bevolken niet van de feitelijke situatie op de hoogte zijn. En juist omdat gemeente, Rijkswaterstaat, provincie niets deden, plaatste LPT het bord en weigert de partij ook het bord weg te halen. (Een aardige bijkomstigheid: de instanties wezen erop dat de mensen via de folder op de hoogte werden gebrachtTja). 'Het bord staat niemand in de weg', verklaart LPT-raadslid Persijn, 'en het zou in strijd zijn met het algemeen belang om het te verwijderen. Het ontbreekt de recreanten aan juiste informatie. Maar, als Rijkswaterstaat hoort van de fout in de folder, besluit men het bord te laten staan, zeer tegen de zin van het Terneuzen se gemeentebestuur. De plaatselijke over heid vindt het zwemmen van de eigen inwoners in ongezond water niet eens de moeite waard om op de agenda te zetten. Welles Maar aan al het geharrewar lijkt binnenkort een eind te komen. Provinciale Waterstaat is in opdracht van de provincie en in afwijking van het bemonsteringsprogram ma van 1984, overgegaan tot bemonstering op een veel groter aantal plaatsen. Oskam van Provinciale Waterstaat: 'Vorig jaar is door Rijkswaterstaat ten onrechte de bemonstering ingekrompen. Je kunt op basis van deze monsternames dan ook nauwelijks spreken van een representatieve recreatie folder. Maar dat gaat veranderen. De provincie heeft inmiddels beslist om in het kader van de in november aangenomen wet hygiëne en veiligheid zwemgelegenheden zelf te gaan bemonsteren. Daar is 35.000 gulden voor uitgetrokken. Van dat geld is een gedeelte bestemd voor het plaatsen van borden die waarschuwen tegen zwemmen in verontreinigd water.' Met ingang van 1 mei volgend jaar kunnen we die borden langs de Westerschelde verwachten, want dan treedt de wet in werking. Eén staat er alvast, dat scheelt. André van Himme Naar aanleiding van uw telefonisch verzoek op 3 juni J.I., doe ik u hierbij een aantal copieën toekomen uit de kwartaalverslagen van rijkswaterstaat van het monsterpunt Terneuzen. Het monsterpunt is gelegen in de vaargeul "Pas van Terneuzen". Wat de zwemwaterfolder 1985 uit de waterrecreatiekrant 1985 betreft, merk ik op dat het gedeelte bij Terneuzen, zoals dat in de folder 1984 rood gekleurd is, ook rood had moeten zijn. Bij de produktie van de folder is er helaas een fout ingeslopen. Indien u besluit tot het schrijven van een artikel betreffende deze analyseresultaten, dan ontvang ik gaarne hiervan een afschrift. J, (ing. G.F.P.M. Michielsen) Een strook van 7 a 8 kilometer lengte aan weerskanten van Terneuzen had in de folder rood moeten zijn. Rood staat voor 'niet aanvaardbaar' zwemwater. Wy L> fCHGKE. VoertN a-a m pf z

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 4