'Het enige wat ik nog zeker weet is, dat je voor je eigen mening moet uitkomen' De teloorgang van het Aksiehuis Drie jaar lang heeft Middelburg een Aksiehuis gehad. In de Simpelhuisstraat, een wat vergeten straatje vlakbij het stadhuis, begon een groepje enthousiastelingen een pandje te vertimmeren tot een ontmoetingsplaats annex winkel voor aktievoerend Middelburg (en zo mogelijk heel Zeeland). Op 1 juli werd het pand ontruimd: het Aksiehuis bestaat niet meer. Over dat Aksiehuis en de teloorgang ervan hield één van de initiatiefnemers, Peter van den Berg, een monoloog tegen Kees Slager. Het Aksiehuis (foto: Cor Schuilwerve) 6 Het begon met een steungroep voor totaalweigeraars. Daar kwam het idee op om in Middelburg een winkel plus ontmoetingsplaats te maken. Bedoeld voor aksiegroepen en aktievoerende individuen, die geen eigen ruimte hadden. Dit pand was financieel haalbaar. We hebben een vereni ging opgericht, die het Aksiehuis exploi teerde. Het werd betaald van de opbrengst van de winkel en van de bijdragen van de leden. We hebben nooit subsidie aange vraagd. Principieel niet. Tot op het laatst is dat goed gegaan. Het is stukgelopen op het gebrek aan mensen, niet op geldgebrek. In 't begin hadden we een aktieve groep van vijftien a twintig mensen. Die hielpen bij de verbouwing en die draaiden de winkel, waar we allerlei aktiemateriaal verkochten. Ach teraf denk ik, dat we niet op de goede plek zaten, 't Is wel in het centrum, maar er komt weinig publiek door dit straatje. Het grote publiek kende ons niet en daar wilden we ons toch ook op richten. Behalve winkel wilden we ontmoetings plaats voor aktiegroepen zijn. Stop Borssele had hier z'n materiaal liggen en vergaderde hier. Akties op 't gebied van vrede en antikernwapens werden hier voorbereid. We deden dingen met het antifascisme- comité. 't Gebeurde ook, dat mensen spontaan iets wilden ondernemen en dan uiteindelijk in het Aksiehuis terechtkwa men. Bijvoorbeeld, die aktie rond het Turkse gezin, dat ze wilden uitwijzen. Zoiets, daar had het Aksiehuis een duidelijke funktie in. Daar was het ook voor bedoeld; dat wij ze niet gaan zoeken, maar dat mensen zelf ons weten te vinden. We hadden ook 'n groepje scholieren, dat hier kwam. Ze kwamen vaak om 'n beetje te helpen. Toen zijn ze hier met 'n initiatief gekomen om iets op te zetten in 't kader van het jongerenjaar. Dat doen ze nu in samenwerking met de gemeente. Gedoe Dus je kunt zeggen, dat het Aksiehuis wel degelijk 'n funktie had, tot op het laatst toe. Maar tegelijk deed zich 'n langzame ontwikkeling voor: steeds meer mensen van de oude groep vielen af. Ze gingen verhuizen, ze gingen zich met andere aktiviteiten bezighouden zoals het Vredes- aktiekamp in Woensdrecht en weer anderen verloren überhaupt hun interesse in ehdit soort gedoe. D'r vielen dus mensen af en er kwamen geen nieuwe bij. Wel mensen, die af en toe iets wilden doen, maar geen mensen die continuiteit konden garanderen, waar je op kon bouwen. En dat is noodzakelijk bij zoiets als dit. We hebben gezocht naar nieuwe mensen, want je ziet het natuurlijk aankomen. Dus dan ga je vragen aan mensen of ze interesse en tijd hebben. Maar die tijddat is het punt waarop het steeds doodloopt. Je denkt: er zijn zoveel mensen zonder werk. Maar die hebben dan toch hun tijd nodig voor andere dingen. Je kunt je afvragen of dat komt omdat het hele aktiewezen op z'n retour is. Omdat niemand meer weet hoe het nog kan worden aangepakt, dat het ook effekt heeft. De strategie is niet meer duidelijk, hè. Jarenlang was de hoop gevestigd op massale aktiviteiten. Maar als dan elke keer blijkt, dat het weinig uithaalt, al die massa's in Den Haag en Doodewaard en ook in Borssele, dan moet je een nieuwe strategie zoeken. Maar zolang die er niet is, oefen je ook geen aantrekkingskracht uit. Golfbeweging Het is natuurlijk geen typisch Zeeuws verschijnsel. Je bent onderdeel van de golfbeweging. Dus misschien hoeven we onszelf ook niet veel te verwijten. Je vraagt 5

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 5