Peter en Leontien voor het Aksiehuis (foto: Elsa Wesiland) je natuurlijk wel af, wat je nog anders zou kunnen doen om de zaak nieuw leven in te blazen. D'r is bijvoorbeeld 'n tijd gepro beerd om er hier een ontmoetingscentrum van te maken, waar mensen onder 't genot van een bakje koffie elkaar zouden treffen. Maar dan blijkt dat je toch weer een bepaalde vaste kern aantrekt, die hier so wie so al komt. Die zitten hier dan koffie te drinken en dan komen er vreemden de winkel binnen en dan werkt 't averechts. Die zien die groep daar zitten en die blijven de volgende keer weg. Daarom hebben we de inrichting ook 'n paar keer veranderd. Ach, dat heeft dan wel enig effekt. Alleen niet dat effekt, dat een langdurig bestaan garandeert. Ik was zelf nog niet uitgekeken op het Aksiehuis. Ik had het nog wel willen proberen met veranderingen. Maar hoe preciesja, dat zijn nog vage gedachten. Misschien een werkplaats op de bovenver dieping. Dat daar mensen kreatief bezig konden zijnaffiches ontwerpen, 'n zeefdrukkerijtjemateriaal waar iedereen gebruik van kan maken om snel iets op te zetten. Je zou ook boekjes kunnen gaan uitgeven, want er zijn mensen die soms heel aardig werk maken, maar die nooit tot verspreiding komen. Nou, zoiets lijkt me ook best een leuke manier omehmet die dingen bezig te zijn. Ik heb wel overwogen om het te proberen. Maar jadan neem je er weer zoveel extra werk bij. Dan loop je het gevaar dat je helemaal geen tijd meer hebt om ook nog eens aan akties mee te doen als het nodig is. Kater De drie jaar dat het Aksiehuis heeft gedraaid, heeft het z'n diensten bewezen. Maar uiteindelijk moet je zeggen dat het mislukt is. En je zit nu vooral met de kater dat het zo'n zonde is van alle tijd, geld en energie die je in zo'n pand gestoken hebt. Dat je dat nu gewoon als verloren moet beschouwen. Maar goed, je hebt in die drie jaar toch ook aktiviteiten kunnen ont plooien en dat is ook belangrijk geweest. Dat hebben we dan toch maar kunnen doen. Ik heb niet zo'n kater, dat het sluiten van 6 het Aksiehuis voor mij een reden is om overal mee te kappen. Hoe zonde ik het ook vind, ik ga niet bij de pakken neerzitten. Ja, ik denk wel, dat je op 'n gegeven moment het als een feit moet accepteren dat mensen niet meer zo geïnteresseerd zijn in zaken, die wij belangrijk vinden. En dat feit moet je dan dwingen om zelf wat kreativiteit aan de dag te leggen. Kreativiteit om mensen op een andere manier te benaderen. Mensen niet meer zo confronteren, mis schienMeer op een sluipende manier dingen doen. Dingen die de mensen wèl aanspreken gebruiken als ingang tot aktiviteiten. 'n Heel konkreet voorbeeld is, dat je mensen probeert met iets leuks bij elkaar te krijgen: met muziek of met theater. En dan op een heel terloopse manier dingen aan de orde stellen. Doodzonde Of je daarmee een nieuwe kerncentrale bij Borssele kunt tegenhoudennee. Zo'n besluit vraagt eigenlijk om een grote, massale aktie. Dat is zo, maar ik zie het niet gebeurenen je doet er niks aan. Het is doodzonde dat al die mensen en al die energie schijnbaar verdwenen zijn. Maar het enige, waartoe deze feiten je moeten dwingen is: nadenken over andere wegen. Als je ziet, dat zoveel mensen zich kennelijk neerleggen bij het gegeven kernenergie, dan moet je je toch afvragen, waarom dat zo is. Het is verspilling om dan maar door te gaan met het soort aktivitei ten, die je jarenlang hebt ontplooid, uitsluitend en alleen omdat je daar ooit mee begonnen bent. Dan zul je je moeten afvragen, wat de mensen bezield. Is het desillusie door het falen van de aktie- middelen tot nu toe? Of is het des-interesse in de problematiek? Ik bedoel: je kunt wel heel je leven biijven roepen datje het ergens niet mee eens bent, maar je hebt alleen kans op verandering als je weet hoe de andere mensen er over denken. Je moet altijd oppassen, dat je niet gaat aktie voeren zonder datje ook maar hebt nagedacht over de effekten. Maar ik geef toe: het is bijzonder moeilijk om een betere manier te bedenken. Het enige, wat ik nog zeker weet is, datje voor je eigen mening uit moet komen. En als je meent dat het de verkeerde kant op gaat met bepaalde zaken dan moetje het aankaarten. Maar hoedat is mij ook niet helemaal duidelijk meer. 't Blijft een kwestie -denk ik van verzinnen op het moment zelf. Sappelen We hebben in het Aksiehuis ook wel eens een diskussie over de strategie proberen op te zetten. Maar er kwamen altijd te weinig mensenEn als er oplossingen gevonden werden, waren het meestal oplossingen voor de korte termijn. Dan zit je na drie, vier maanden weer met hetzelfde probleem. En dan kun je wéér gaan beginnen met het aan de kaak stellen van het probleem en het zoeken naar oplossingen. Ik ben er nu wel mee akkoord, dat het Aksiehuis stopt. Je kunt niet blijven sappelen op 'n halve paardekracht. Dan moeten mensen maar iets anders verzinnen als ze elkaar nog willen vinden om voor iets goeds bezig te zijn. Ik denk wel, dat dat ook gaat gebeuren. Zeker in Middelburg, want je zit hier toch na drie jaar Aksiehuis met zoveel kennissen en bekenden, dat je vrij snel een groep bij elkaar hebt als het nodig is. Soms denk ik: misschien is het wel goed, dat het weggaat. Want het kan nu niet meer zo zijn, dat als er iets moet gebeuren, de meesten denken: och, het Aksiehuis is er, dus die zullen dat wel even opknappen Want, achteraf gezien realiseer ik me dat steeds meer dingen automatisch op het Aksiehuis werden afgeschoven; dat hier dingen gebeurden, waarvan de uiteindelijke verantwoordelijkheid bij andere mensen had behoren te liggen. Dus in die zin is het wel goed, dat mensen het weer zélf moeten gaan doen. Ik denk ook, dat er in het najaar wel dingen gaan gebeuren, ondanks het feit, dat wij er niet meer zijn. Daarom: het Aksiehuis is niet onontbeerlijk. Maar als thuisbasis voor aktiviteiten is het jammer dat we het kwijt zijn. Kees Slager

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 6