ziek die loskomt van de4dei t Juttemis Aardige jongens, die van Sint Juttemis. Ze dragen stapels agenda's en foto-albums aan om de interviewer behulpzaam te zijn bij de reconstructie van het verleden. 'Ik heb dat niet allemaal in mijn hoofd zitten', zegt Dies le Due, als componist voor een groot deel het gezicht van Sint Juttemis bepalend. 'Ik kijk niet zo gemakkelijk terug, ik kijk liever vooruit. Nick is er beter in.Nick is de bespeler van de baritonsax, Nick van Raay. Zaterdag 27 juli, tijdens het Straatfestival in Vlissingen, presenteert Sint Juttemis op een nog niet nader te noemen wijze de derde langspeelplaat, waarop de muzikale evolutie van de laatste paar jaar werd vastgelegd.We laten ons niet in een hokje stoppen van 'free jazz' of volksmuziek. We maken muziek.Een gesprek over muziek die loskomt van de zware zeeklei. 11 'Helemaal alleen was een man in die Hamburgse zaal achtergebleven. Hij zat daar, een beetje voorovergebogen, op zijn klapstoeltje en schudde het hoofd. Minuten lang. Alsof hij het begrip 'beduusd' moest uitbeelden. Toen hij eindelijk opstond en de zaal uitliep, maakte hij nog de indruk van iemand, die zojuist heeft vernomen dat zijn vrouw het leven aan een zesling heeft geschonken. Zijn verwondering gold echter een optreden van Sint Juttemis, die avond in actie in Hamburg. 'Als je Sint Juttemis een jazzgroep noemt, dan is het een zeer goede, maar zelfs al geefje het verschijnsel een andere naam, het blijft een uitstekende groep.' 'Pleitbezorgers van het onbezorgd door elkaar weven van verschillende muziekstijlen met melodieus ensemble-spel.Sint Juttemis krijgt over het algemeen lovende kritiek van muziek recensenten, zoals uit bovenstaande citaten, onder meer van de Volkskrant, blijkt. De NRC heeft het over het 'ongebreidelde savoir vivre' van Sint Juttemis. Het plezier dat de groepsleden hebben in het muziek maken, werkt aanstekelijk. Waar de groep eens speelde, wordt hij teruggevraagd. Zo breidt het aantal optredens in de loop der jaren uit: België, Duitsland, Engeland, Oostenrijk, radio, televisie. Sint Juttemis is de enige Zeeuwse groep die buiten de provinciegrenzen zo'n grote bekendheid heeft verworven. Vroeger kon je Sint Juttemis overal tegenkomen, waar actie was. Op de vredesdemonstratie in Amsterdam, bij een staking op de Schelde. Zo begon het ook, tien jaar geleden. Op een 'verschrikkelijke koude' winterdag in 1975 bliezen een aantal mensen op een demonstratie bij de kerncentrale van Borssele Fanfare Sint Juttemis het leven in. Een vergeelde foto toont zeven muzikanten met mutsen die mooi passen bij de koepel van de centrale erachter. Tenorist Henk Don, de nestor van het gezelschap zei eens in een interview met Jazz Nu: 'We hebben zo ons eigen publiekje. Hoe moet je 't noemen - het volkorenbrood geiteharensokkenpubliek denk ik er wel eens bij.' Die eerste jaren brengt Fanfare Sint Juttemis, die dan al geen fanfare is, straattheater. De muziek maakt er onder deel van uit, maar gaat meer en meer een eigen leven leiden. Op de agenda van 1977 staat zelfs een optreden geboekt op het 'Concours Mondial' voor harmonieën en fanfares in Kerkrade. 'Daar vielen we behoorlijk uit de toon', meldt Nick van Raay. 'Maar we zagen wel dat we wat de muziek betreft op de goede weg waren.Een fanfare hoort rechtdoor te gaan, in de pas, en een hoek behoort op militaire vierkante manier te worden genomen. Dat deed Juttemis niet, die rommelde wat aan en speelde. De Gentse Feesten en Juttemis hebben ook veel met elkaar te maken. De organisator speelde een tijdje mee en vanaf het eerste jaar, toen de feesten nog maar een klein feestje waren en nog leuk, was Juttemis present. Maar zo zetten we dit verhaal niet voort. Alle feiten op een rijtje maken nog geen Sint Juttemis en het wordt bovendien te saai, terwijl de regels op deze pagina horen te swingen. In het achterafhuisje in Melisker- ke, waar de muziek wordt gemaakt, gebruiken Dies le Due en Nick van Raay de feiten uit het verleden veelvuldig om naar het heden over te springen. Bijvoorbeeld wat de verdiensten betreft. Van de eerste langspeelplaat werden 3500 exemplaren verkocht. Hoewel de groep daar zeer tevreden over was, lijkt het toch niet veel. Dies zegt van het componeren te kunnen leven. De grote meerderheid van de groep kan dat niet. 'De meesten doen andere dingen naast Sint Juttemis', verduidelijkt Dies. 'Sommigen spelen in Flup en Ju. Patricia Beysens schildert en zingt in een kwartet. Michel Mast zit in verschillende andere groepen. Die zoekt naar steeds weer nieuwe groepen die hem bevallen tot in Berlijn aan toe. Cees But en Nick en ik hebben een groepje gevormd dat swingende, rytmische muziek maakt. Nick zit weer in een groep van rock en roller van het eerste uur Jan Blok. Dat is goed voor de muziek. Van alle kanten komen er zo impulsen en dat is goed voor Juttemis. Daar gaat 't om.' Een dag voor het gesprek is Dies zelf 7

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 7