Nis-Msst De bekering van wethouder Vinke Het nut van het ritueel - - - '1 *,-:■*> -^"■^ÊÊÊÊF'. jK^H^ratw -.wx ts*s«ë „JPi -Ssg&z u -"• -■:-> -. *3bdNBBNK&<%-9% -t Er is enkele jaren geleden eens een experiment uitgevoerd, waarin zin en onzin van een taboe heel duidelijk uitkwamen. Een groep apen werden in een ruimte gezet en konden er alles doen wat apen zoal plegen te doen. Er stond een aantal bomen en in het midden van een open ruimte was een paal neegezet. Na een aantal weken werd die paal -heel gemeen- onder stroom gezet. De eerste aap die daarna de paal wilde beklimmen, sprintte schreeuwend weg. Consternatie in de hele apenkolonie. Een andere aap, een stuk hoger in rangorde, ging naar de paal liep er een paar keer omheen en pakte hem beet. Zelfde effect, maar nu schreeuwde de hele apenkolonie mee. Elke aap, die in de daaropvolgende tijd in de buurt van de paal kwam, werd door fanatiek geschreeuw gewaarschuwd en de paal werd niet meer aangeraakt. Zelfs niet door nieuwe apen die aan de kolonie werden toegevoegd. En zelfs toen de hele kolonie was vervangen, bleef de paal, die al lang niet meer onder stroom stond, taboe. Mensen zouden in vroeger tijd van de paal een godheid maken en met bezwerende rituelen de woede van de paal proberen af te zwakken. Rituelen zijn er nog steeds en ze hebben nog steeds dezelfde functie: het bezweren van het kwaad. De jaarlijkse herdenking van de oorlog is zo'n ritueel. Het gaat gepaard met artikelen en t.v.- beelden die aantonen hoe erg het allemaal geweest is. In onze herinnering was dat wat afgezwakt en zo werkt het ritueel als een opfrisser, het schudt je flink door elkaar en je denkt: nooit meer oorlog. Dat is het nut van het ritueel. Middelburg heeft als zusterstad het 40 jaar geleden door de atoombom getroffen Nagasaki. Daaruit vloeit de nadruk in Middelburg op de herdenking van dat gruwelijke voorval in onze geschiedenis voort. De herdenking bestond dit jaar uit twee bijeenkomsten, een tentoonstelling en de vertoning van drie films. Op de afsluitende bijeenkomst was de documen taire 'Hirosima-Nagasaki, the harvest of nuclear war' te zien. Daarna bracht wethouder Vinke als Middelburgs delega tieleider verslag uit van zijn ervaringen op de burgemeesterconferentie over de atoom bewapening in Hiroshima. De documentaire gaf het beschreven effect: je weet dat het gruwelijk was, maar zó erg, nee, dat gaat het bevattingsvermogen te boven. Half verbrande, nog levende licha men, of levend, bewegend. Door straling kaal geworden Japanners, die kort daarna aan toen nog onbekende ziekten zouden sterven. De cijfers: 70.000 doden in Nagasaki binnen enkele maanden en 80.000 mensen die nog steeds de naweeën ervan ondervinden. Hiroshima telde tegen de 200.000 doden.... 'Op de film is het al gruwelijk', sprak wethouder Vinke tot de rond 60 voorname lijk oudere toehoorders. 'Als je de mensen ziet en spreekt, dan gaat er wat door je heen. Wij, van de Middelburgse delegatie, hebben bijvoorbeeld gesproken met een man die 4 a 500 meter van de explosie verwijderd was. Hij dook achter een muur en kreeg een lading hout over zich heen. De muur hield het en het hout drukte niet zo zwaar, zodat hij kon blijven ademhalen. Zo wist hij op wonder baarlijke manier te ontsnappen. Hij vreest nog wel als gevolg van de straling ziek te worden, daarmee blijft hij rondlopen. Binnen een straal van 500 meter zijn vrijwel alle inwoners van de stad gedood. De directe confrontatie met de gruwelen van de bom heeft wethouder Vinke in elk geval bekeerd tot fervent anti-atoomwa penstrijder. Burgemeesters of plaatsvervangende burge meesters van 62 steden uit de hele wereld namen unaniem een resolutie aan met de strekking: dat nooit meer. Wij beschouwen de ervaring van Hiroshima als de onze en geven ons woord dat 't nooit meer gebeurt.... streven een totaal kernwa penverbod na.... streven naar kernwapenvrije zones.... leiders van alle naties zouden Hiroshima moeten bezoeken om de gevolgen te zien.... En concreter: in Hiroshima komt een secretariaat dat elk jaar een dergelijke conferentie organiseert waar steeds weer andere burgemeesters kunnen komen en dat de 'vredestoorts' brandend kan houden. 'Het appèl maakte diepe indruk op mij, dat dit door zoveel mensen volmondig werd aanvaard. Wij moeten ermee aan 't werk', aldus Vinke. De directe confrontatie maakte alle 62 burgemeesters tot anti-kernwapenstrijders. Maar voordat de geheugens van alle burgemeesters van alle steden in de wereld en van de leiders van alle landen in Hiroshima zijn opgefrist, deelt een nieuwe generatie onopgefriste jongens al lang weer de lakens uit. Atoombewapening en bewapening in het algemeen heeft vooral te maken met gevoelens van angst en onveiligheid. Macht kun je dan een soort overcompensatie van angstgevoelens noemen en wie zegt dat die gevoelens onterecht zijn? Politiek beleid is daarop vrijwel overal gebaseerd. Kortom, hoe moeten we aan het werk? 'Ik weet op dit moment niet, hoe dit moet gebeuren', laat Vinke de toehoorders weten. Iemand vraagt of Vinke wel bereid is zich bij b. en w. in te zetten. 'Ik heb er niet gezeten als een papieren zak, ik ben er met hart en ziel bij betrokken', zegt Vinke ernstig. 'En als b. en w. de zaken serieus nemen, en dat doen wij, dan mag duidelijk zijn dat het zal doordringen. 'Is het mogelijk', vraagt een ander, 'om over drie maanden te weten te komen hoe het er nu mee staat? Het vuurtje moet warm worden gehouden. Dat is ook Vinkes zorg. 'Het moet niet blijven liggen. Mogelijk kunnen we een commissie oprichten, waarbij burgers zijn betrokken, een commissie voor vredeszaken. De sneeuwbal moet blijven rollen. Ad de Jong 15

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 15