Terneuzen dreigt JAC nek om te draaien Berichten uit de welzijnswereld G.S. van Zeeland hebben besloten 45.000 gulden beschikbaar te stellen aan de enige club die in Zeeland aan alternatieve hulpverlening voor jongeren doet, het JAC in Terneuzen. Het is allereerst een erkenning van het nut van het JAC. Het is ook een lesje aan het gemeentebestuur van Terneuzen dat niet zoveel met die club op heeft. B. en W. staan op het standpunt dat het een vrijwilligersclub moet blijven. Omdat de provinciale subsidie slechts 90 procent van het salaris is, zal het Terneuzense gemeentebestuur nog moeten debatteren over een gemeentelijke bijdrage van tien procent, ofwel 5000 gulden. En het ziet er naar uit dat die er niet komt, waarmee de hele subsidie aan het JAC zou voorbij gaan. Ton Besselink, tot voor kort actief in de jongerenhulpverlening en nu op Walcheren bezig met het opzetten van een JAC, verdiepte zich in de kwestie, en passant een serie uitwassen noterend in de gevestigde welzij nswereld. De Terneuzense gemeenteraad staat be paald niet te trappelen om met een krediet van 5000 gulden een vaste kracht bij het JAC mogelijk te maken. Eerder dit jaar wees de raad een verzoek van het JAC, om een hogere onkostenvergoeding voor de vrijwilligers, af. De financiële positie van het JAC is verre van rooskleurig. Het gevolg is dan ook dat een stagière geen cent vergoed krijgt voor de dagelijkse busreis van huis naar werk, terwijl ze door omstandigheden ook niet over een uitke ring beschikt. Dat werkt ontmoedigend. Het volgende ook. In het populaire familieblad Panora ma verscheen deze zomer een artikel over jeugdhulpverlening. De schrijver sprak over ronselpraktijken van de Zeeuwse Stichting Jeugd Zonder gezin (cynisch) en over JAC's die kinderen aan het ouderlijk gezag onttrekken. Medio juni kon in de Stem de volgende oproep worden gelezen, mij toegestuurd door een attent en oprecht Zeeuwsvlaming die mijn interesse op dit gebied kent: Wij zijn op zoek naar mensen die de laatste tijd bepaalde ervaringen hebben opgedaan met de werkwijze van het JAC in Terneuzen. In goed overleg zouden wij willen bekijken op welke wijze wij in actie zouden kunnen komen tegen die werkwijze. Wie zich door deze advertentie aangesproken voelt, kan contact opnemen met...' en dan volgt het telefoonnummer. Gezin Altijd nieuwsgierig naar de menselijke beweegredenen draai ik het. Een moeder, wier dochter is weggelopen, blijkt zich bezorgd te maken over de hulp van een bepaald medewerkster: 'Zo'/7 kind staat zwaar onder invloed van ouderen en het neemt de makkelijkste weg. Het JAC moet zo'n kind terug naar huis brengen. Het JA C vertelt verhaaltjes en daar sta je als ouder machteloos tegenover. Heeft u zelf ook kinderen? Ze hebben daar een vooroordeel tegen het gezin. Begrijp me goed. mijn eerste kind is goed geholpen, maar deze vrijwilligster, 't is niks, die vertrouw ik niet bij m'n kind. Ze zouden ook veel meer aandacht moeten hebben voor de problema tiek van de ouders.... Misschien kunnen we met een aantal het beleid bij het JAC veranderen....' Aldus. Van mijn werk ken ik de hopeloze onmacht die ouders soms tot agressie daden verleidt als hun kind is weggelopen. Vermeend falend ouderschap, onbegrip in de buurt. Ook weet ik uit ervaring dat het weglopen van een kind een zeer persoonlijke daad is en een traumatische bovendien. Het kind komt vaak in een kwetsbare en eenzame situatie te verkeren. Miskenning of niet serieus nemen van deze daad kan voor zo'n kind vérstrekkende gevolgen hebben. Van ouders mag verwacht worden dat zij hun eigen belangen kunnen behartigen. Ze worden daarin gesteund door de heersende moraal en een wetgeving die niet is afgestemd op minderjarigen (het gebeurt nog steeds dat weggelopen kinderen via de politie worden terugbezorgd). Bij een JAC kan een wegloper rekenen op hulpen steun. Recht Als belangrijkste uitgangspunt van een JAC geldt het recht van de jeugd om zelfstandig hulp te vragen en te ontvangen. Ze worden kortom serieus genomen. Verwonderlijk is het dan ook niet dat die houding felle reacties kan opleveren, zeker in het gezagsgetrouwe en traditionele Zeeuwse land, overdadig behept met het christelijke eert uw vader en moeder. Voor veel jongeren is de huidige maat schappij kennelijke een zeer teleurstellende, gezien het toenemen van het zwerfgedrag, de groei van randgroepvorming, zelfdo ding. alcoholgebruik en drugverslaving. Een wereld, opgebouwd door ouderen met een op hen afgestemde orde en rangschik king, waarin jeugdige rebellie geen plaats heeft of wordt misbruikt als consumptie artikel, zoals in de muziek- en reklame- wereld. Bidden en danken Eén gelukkig aspect heeft het wel: door hun gedrag dwingen zij de ouderen na te denken over hun eigen situatie. Veel traditionele welzijnsinstellingen houden intussen vast aan de vertrouwde conservatieve en discri minerende rol. De christelijke stichting voor internaten voor schipperskinderen bijvoorbeeld stelt dat kinderen, ongeacht de levensovertuiging van hun ouders, in het internaat geplaatst kunnen worden. Wel moet men voldoen aan drie dingen.... juist ja, zei de moslim, bidden en danken 17

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 17