Volks petitionnement Het Volkspetitionnement Eervolle vermeldingen Nieuwe button Manifestatie Solidariteitskoor De Bevelanden Stille kring vervolg van pag. 21 socialisme vormde hun emancipatie van de traditie. Multatuli was het die hen de middelen gaf om de band met de traditie los te snijden, maar hun gebrekkige opleiding, de geringe mogelijkheden om te lezen (al was de leeshonger nog zo groot), maakte dat velen moesten werken met de kennis die hen in hun jeugd was ingepompt. Zo was het ook met Poerstamper, de arbeider die droomde van de nieuwe wereld, maar niet wist hoe hij er moest komen. Hoe vaak kon hij niet uitroepen als hij dacht aan die ouder revolutionair Bakoenin: '01! had ik zijn schildknaap mogen zijn!' Aanvankelijk dacht hij dat er maar duizend bewuste mensen voor nodig waren, en soms was één enkele bom al genoeg, net als een toneelschrijver die maar een engel uit de hemel de problemen van zijn stuk in één klap laat oplossen. Toen hij ouder werd wist Poerstamper ook wel: er was nog een heleboel bekeringswerk nodig vooraleer de ware maatschappij er zou zijn. Intussen liet hij zich niet kisten. Regelmatig moest hij van woonplaats veranderen, omdat hij ontslagen werd. Aan het begin van de Eerste Wereldoorlog werkte hij in Rotterdam. Later werkte hij bij Stork in Hengelo, waar hij onder andere weigerde zijn inkomstenbelasting te betalen. Met een belastingschuld van 103,- (ongeveer een maandloon) vertrok hij in juli 1919 naar Vlissingen om weer op De Schelde te gaan werken. In Vlissingen vond hij de anarchisten ingeslapen. De meeste vrij-socialistische arbeiders waren aktief in de syndikalis- tische vakbonden die er in Vlissingen waren, of in de Socialistische Partij. Deze was met het oog op de stemplicht opgericht als vrij-socialistisch alternatief voor de SDAP of de CPH. De echte anarchisten zoals de oude Lode wijk Mieremet en de smeden Bart Legemaate en Van den Berg, stonden geïsoleerd. Dat isolement drukte ook Poerstamper terneer. Hij schreef heel sporadisch eens wat en van zijn voornemen om in Vlissingen leven in de brouwerij te brengen bleef alleen de aankondiging op papier staan. Hij werkte relatief lang op De Schelde, tot hij op 1 november 1924 ontslagen werd. Hij was door zijn ijver in het verdomboekje geraakt van die mensen in de gieterij die goede en vaste posities hadden. In een nota die Toon direkt de volgende dag aan de direktie schreef, 18 pagina's dik, maakte hij duidelijk hoe de baas op een gegeven moment de zijde van deze arbeiderselite gekozen had, om geen bonje te krijgen, en hoe toen Poerstamper om een klein foutje ontslagen was. In februari 1925 vertrok hij naar Schiedam, maar lang is hij daar waarschijnlijk niet gebleven, want in november van dat jaar vond ik in 'De Vrije Socialist' alweer vergaderingsverslagen van A.P., maar nu uit Den Haag. Waar hij gebleven is en wanneer hij overleed is niet bekend, ook niet aan een neef en een nicht van hem die nu nog in leven zijn. Bert Altena 22 Als het een beetje meezit heeft intussen iedereen een briefje gekregen van het Komitee Kruisraketten Nee met de oproep om mee te doen aan het Volkspetitionne ment tegen de kruisrakettenvoornemens van het kabinet. Stuur in elk geval vóór 26 oktober uw kaartje met handtekening(en) terug. Wie weet heeft de aktie effekt. Tenslotte zijn de doelen van de volkspetitionnementen, die sinds 1853 in Nederland werden gehouden, ook allemaal bereikt. Het eerste vroeg om het stichten van bisdommen in Nederland (en zie: ze zijn er), het tweede betrof de schoolstrijd voor gelijke rechten van het bijzonder onderwijs (die er uiteindelijk kwamen), het derde vroeg om algemeen kiesrecht (het is er) en de laatste keer werd geageerd -door 30,2% van de volwassen bevolking- tegen de Vlootwet. Die Vlootwet werd daarop verworpen. Als miljoenen volwassen Nederlanders met hun handtekening duidelijk maken dat ze geen kruisraketten in Nederland willen, wordt het voor Lubbers cs toch wel heel moeilijk om daar in november dwars tegen in te gaan. In Zeeland worden tijdens de maanden september en oktober diverse aktiviteiten ondernomen om het petitionnement te ondersteunen. Op het moment dat deze krant naar de drukker gaat, zijn de meeste daarvan nog niet helemaal rond. Vandaar bij deze een lijst met kontaktadressen, waar men alles over aktiviteiten in de eigen regio te weten kan komen. Dat zijn: voor Schouwen-Duiveland: Joke van Anraad, Regenboogstraat 25 Zierikzee (01100-4134); voor Walcheren: Jaap Flohil, Hugo de Grootlaan 35, Middelburg (01180- 13105); voor de Bevelanden: Gerrit Hoo- gendoorn, Kievitstraat 15, Heinkenszand (01106-2279); voor Zeeuws-Vlaanderen: Aad van Hoek, Spui 52, Axel (01155-3281). Eén aktiviteit kan hier al gemeld worden: in Souburg zullen op 14 september de kaarten van het volkspetitionnement opgehaald worden door mensen van de wijkvereniging Van Duij ven voorde. Dat gebeurt met vrolijke muziek door de Tilburgse Fanfare van de Eeuwigdurende Bijstand. Berichten voor de maart-aflevering van deze rubriek moeten uiterlijk op donder dag 21 februari binnen zijn bij de redactie. De eervolle vermeldingen zijn gratis maar de redactie behoudt zich het recht voor om aankondigingen niet op te nemen. Met het konkreter worden van de plannen voor een tweede (en wie weet: derde) kerncentrale bij Borssele is ook de aktiegroep Stop Borssele weer in het geweer aan het komen. Naast allerlei andere plannen, wil men ook een nieuwe button laten maken. Daartoe doet de groep een oproep aan de lezers van Nieuw Zeeland: ontwerp een button met een korte duidelij ke tekst op een aansprekende ondergrond. De beste inzending wordt beloond met een prijsje. Ontwerpen naar: Agaat 7,4337 MX te Middelburg. In het kader van het internationaal jongerenjaar wordt op 14 september op de Dam in Middelburg een manifestatie gehouden. Dat begint om half 10 's morgens met een triathlon, vervolgens filmvoorstel lingen, een infomarkt, krachtparcours, theatervoorstellingen en -van 14.00 tot 22.00 uur concerten van o.a. Trafassi, Vietnamese jongeren, Turkse folklore, Zeeuwse bands en Molukse muziek. Meer informatie bij de Jongerenbeweging Tel: 01180-38318. Het Solidariteitskoor De Bevelanden is weer gestart met de repetities. Na de sluiting van café De Westpoort heeft men nu als vaste oefenruimte het verenigingsgebouw Amicitia te Kloetinge. Elke woensdag avond vanaf 9 uur wordt daar gerepeteerd. Nieuwe zangers en zangeressen zijn er welkom. Het eerste optreden van het seizoen is op 7 september tijdens een FNV- manifestatie in De Vroone te Kapelle en daarna op 4 oktober bij de Abva/Kabo te Kruiningen. Niet alleen tijdens de vredesweek, maar elke zaterdagmorgen organiseren mensen van de vredesbeweging in Middelburg een zogenaamde 'stille kring'. Van half 12 tot 12 uur staat men op de hoek Lange Delft- Koorkerkhof. Om het volkspetitionnement wat extra te benadrukken hopen de initiatiefnemers, dat in september die stille kringen heel groot zullen zijn.

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 22