Jan Scheffe; steeds geen Konversie Jan Scheffers werd ten tijde van het RSV-debacle tot voorzitter gebombardeerd van het Steun comité Behoud Werkgelegen heid KMS. Dat comité ging in die tijd -toen het bestaan van de Vlissingse werf De Schelde op het spel stond- samen met de direktie en de ondernemings raad naar Den Haag om er te pleiten voor een snelle order voor de bouw van een aantal marine-fregatten. En toch is Jan Scheffers al jaren van mening, dat je beter geen wapens kunt maken. Hoe voelde hij zich toen in Den Haag? Niet iedereen zal het weten, maar de oudste industrie van midden-Zeeland, de Koninklijke Maatschappij De Schelde, is de laatste tijd uitgegroeid tot een ware oorlogsindustrie. De nieuwbouwwerf draait alleen nog maar op orders van de marine en een andere 'poot' fabriceert nu aluminium casco's voor pantservoertui gen. Ter gelegenheid van de Vredesweek daarom een interview met voorzitter Jan Scheffers van de werkgroep Vrede Industrie Milieu, een groep, die sinds twee jaar probeert om in zeeland (en speciaal op De Schelde) het begrip 'konversie' aan de man te brengen. Konversie betekent in dit geval: het overschakelen van oorlogs- op civiele industrie. Dus van fregatten op fluitke tels, zoals het bij De Schelde wel eens is genoemd. In de werkgroep VIM zitten ook mensen, die bij De Schelde werken: het zijn vertegenwoordigers van de bedrijfsleden- groepen van FNV en CNV, die bij hun eigen achterban ook zieltjes proberen te winnen voor de konversie. Simpel is het niet en dat je soms met je eigen principes in botsing kunt komen, blijkt wel uit het vraaggesprek met Jan Scheffers, die in z'n gewone doen namens het bisdom Breda als industriepastor in Zeeland werkt. Scheffers: Ja, toen ben ik in een gewetens- conflikt terecht gekomen. Maar ik ben er ook uitgekomen. Want je moet bedenken, dat we toen niet hebben gepleit voor een nieuwe order.... nee, die order bestond al, maar ze was wegens bezuinigingen verscho ven. Wij hebben er slechts voor gepleit om die order weer op de oorspronkelijke datum te plaatsen. Ik kon dat ook in geweten doen omdat ik er van overtuigd was dat je mensen, die nu hun brood verdienen in de oorlogsproduktie niet de dupe kunt laten worden van 'n verkeerde politieke manoeu vre. Als we de militaire produktie willen veranderen moeten we bij de politici zijn. En niet de schuld én de gevolgen neerleggen bij hen die hun brood verdienen in de militaire produktie. Je mag een politiek probleem niet reduceren tot een gewetens probleem voor de mensen die toevallig bij De Schelde werken. Temeer omdat De Schelde eerst helemaal geen exclusieve marinewerf was, maar dat pas geworden is na het onderzoek van de Commissie Winsemius. NZ: Je wenst dus niet te appeleren aan het persoonlijke geweten van mensen die oorlogs schepen bouwen? Scheffers: We appeleren wel aan hun geweten, maar die mensen zijn niet meer verantwoordelijk dan jij en ik. We leggen dus niet exclusief de verantwoordelijkheid bij hen neer. 4 NZ: Zij zijn alleen verantwoordelijk als kiezer? Scheffers: Ze zijn verantwoordelijk als kiezer, maar natuurlijk heb je ook als arbeider een stuk eigen verantwoordelijk heid voor de vraag: 'Wat maak ik wèl en wat niet?' Maar zolang de keuze nog is: óf meedoen aan de militaire produktie óf de WW in, dan is het vanzelfsprekend dat ze zeggen: laat mij maar aan die fregatten bouwen, want de WW is geen lolletje. Makkelijk praten NZ: Vind je niet dat je het de mensen zo wel erg makkelijk maakt? Ik bedoel: zo goed als ik liever de WW in ga dan ooit voor de Telegraaf te werken, zo kan een bankwerker toch ook voor zichzelf beslissen: ik zal nooit meewerken aan het maken van wapentuig? Scheffers: Bij De Schelde zeggen ze op zo'n opmerking: jullie hebben makkelijk praten, maar heb je ook ander werk voor me? Nou, dat is er niet. En verder kom je natuurlijk op allerlei terreinen gewetensproblemen tegen. Wat moet iemand bij de Sociale Dienst doen met die nieuwe voordeurdelersrege- ling? Wat moet een drukker doen, die porno moet drukken of een handleiding voor het gebruik van wapens? Ik denk dat het onze taak is om die problemen te vertalen naar het politiek niveau. Zodat daar beslist wordt, dat er geen zaken meer gedaan worden in ons land waardoor mensen in gewetensconflikt kunnen komen. NZ: Komt het voor, dat Schelde-werkers nu in gewetensproblemen zitten? Scheffers: Ik ben nog nooit iemand tegen gekomen, die bij De Schelde vroeg of-ie alsjeblieft aan die fregatten mocht helpen werken. Iedereen wil liever civiele produk- ten maken, want ze weten heus wel waar die dingen uiteindelijk voor gebruikt kunnen worden.En dan heb je de arbeidsvreugde. Nou, die is op de marinewerf ook niet om over naar huis te schrijven. In feite bouwen ze casco's voor de elektronische industrie. De ambachtelijkheid is verte zoeken en dan is er de ontzettend strenge, regelmatige en veelvuldige controle door de Marine. Er hebben wel eens Schelde-mensen tegen me gezegd: 'Ik werk niet bij De Schelde, maar bij de Marine. Want er staan daar allerlei toezichthouders naar me te kijken; de een met nog meer strepen op zijn mouw dan de ander.' En verder.... die hele pasjeszaak en het screnen van mensen. Dat is nou ook niet bevordelijk voor de werksfeer. Maar.... 't is brood en 't is bestaanszekerheid. Wat heb ik ze voor alternatieven te bieden? Dan zijn we gauw uitgepraat. Hardstikke gek NZ: Je zegt steeds: Den Haag is verantwoor delijk, maar jullie willen toch in Zeeland de diskussie op gang brengen over konversie? Scheffers: We moeten hier zijn én in Den Haag. We proberen hier de bevolking te mobiliseren; er althans voor te zorgen dat ze niet anti-konversie worden. Want toen we in '83 begonnen te praten in de konversie- groep, kregen we te horen: 'Zijn jullie nou hardstikke gek? Eerst loop je 't vuur uit je sloffen voor die fregatten-order en nu wil je er weer van af.... Zo ligt het dus niet. Wat wij willen is dat de Werkgelegenheid bij De Schelde minder afhankelijk wordt van militaire produktie. Op dit moment is het bedrijf er voor 50% van afhankelijk. Intussen weten we uit onderzoek, dat dit werk op de korte termijn wel brood op de plank geeft maar op langere termijn is het heel onzeker. Nu al krijg je signalen, dat de vervolg-order van nog eens 4 M-fregatten na 1990 niet eens zo zeker is. Dus, wat moet er gebeuren als die order niet doorgaat? nu al denken aan het ombuigen van de produktie, zodat je ook na 1990 geen mensen hoeft te ontslaan. NZ: Dat is het verhaal van een vakbonds bestuurder; het zijn geen argumenten van de voorzitter van een konversiegroep. Je doet alsof je het vervelend vindt, dat die vervolg- order onzeker is, terwijl je in je hart natuurlijk blij bent als er minder oorlogs schepen worden gebouwd.... Scheffers: Ook al zou De Schelde bulken van de marine-orders, dan nog is de toekomst op langere termijn onzeker. En verder: naar welk land gaan die fregatten dan? En de kwaliteit van het werk blijft iets, waar je je druk over kunt blijven maken. NZ: Maar het gaat jullie er toch om, dat er minder wapens gemaakt worden. Het is toch geen konversie-argument dat de werkgele genheid zo onzeker is en het werk zo vervelend.... Scheffers: Alsof dat verschillende soorten argumenten zijn. In mijn ervaring zijn ze niet te scheiden: ethiek en ekonomie vallen samen. Het streven naar konversie is ook

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 4