e5 voelt zich nog i on Quichote het streven naar een hoge kwaliteit van de werkgelegenheid. Andere golflengte NZ: Hoe ligt het nou binnen het bedrijf zelf? Scheffers: Dat is in de eerste plaats het operatieterrein van de bedrijfsledengroepen FNV en CNV. Nou, die hebben het niet gemakkelijk. In elk geval mikken ze niet op het ontwerpen van een compleet alternatief voorde militaire produktie. Want als ze met een compleet alternatief aankomen, zou de direktie daar de krenten uit kunnen pikken en uitvoeren, maar misschien een deel laten vallen omdat dat teveel arbeids krachten kost. En dan wordt de bond mee verantwoorde lijk voor het mogelijk ontslag van mensen. Want je moet wel bedenken, dat het in ons land nog altijd zo is, dat de vakbond leuk plannen kan indienen, maar dat ze bij de uitvoering niks te zeggen heeft. NZ: De direktie van De Schelde, hoe reageert die op het konversie-verhaal? Scheffers: Eerst dachten ze misschien dat we een stelletje relschoppers waren, maar dat is nu niet meer zo. We hebben zaalruimte voor onze themadag vanhen gekregen en er waren daar twee direkteuren aanwezig. Het is bekend dat ze zeker niet afwijzend staan tegenover konversie. Als je ze op zo'n themadag aanspreekt, blijkt wel dat ze op 'n andere golflengte zitten dan wij, maar aan de andere kant is het ook voor hen duidelijk, dat een te grote afhankelijkheid van Defensie riskant is én de luiheid van het bedrijf in de hand werkt. Maar -zoals ik zei- we worden voor vol aangezien en niet als verdwaasde idealisten. NZ: En dat voel je je ook niet? Scheffers: Nee, dat zou ik zijn als ik als 'n soort vredesapostel aan de poort ging staan roepen: 'Dit is fout en dat mogen jullie niet doen!' Voor de mensen die daar werken ben je dan ongeloofwaardig en dan ben je dus in-effektief bezig. NZ: Maar hoe bereik je dan wel effekt bij het personeel? Scheffers: Door dus samen te werken met hun eigen vakbonden. Zuid Afrika In het verleden hebben ze bij De Schelde wel eens geweigerd om een fregat voor Zuid- Afrika te bouwen. Zouden ze dat nu weer doen? Scheffers: Toen hadden ze volop werk en dan is 'nee' zeggen gemakkelijk. Ik denk, dat als er nu buitenlandse orders komen, dat de mensen zich wel zullen afvragen, waar het naar toe gaat. Of ze zullen weigeren, weet ik niet, maar dat is ook de verantwoordelijkheid van de direktie. En van de nationale politiek, die een export vergunning geeft. NZ: En is er geen persoonlijke verantwoorde lijkheid.... Scheffers: Ja, eh, ik denk dat we dan net als in '83 bij ons pleidooi voor de fregatten- order, ons zorgvuldig moeten afvragen, hoever we kunnen gaan. En daarbij zul je steeds moeten overwegen dat je wel kunt zeggen: 'Dat niet', maar dan moet je ook de vraag beantwoorden: 'Wat dan?' En als dan het alternatief is: 'de WW in', dan denk ik dat ik het heel moeilijk zou hebben om te mensen op te roepen om zo'n order te weigeren. NZ: Dan nog maar 'nfregat vooreen kwalijk regiem.... Scheffers: Het ligt er aan voor welk land.... Maar om zo'n situtatie te voorkomen hebben we nü al de noodzaak om samen te zoeken naar alternatieven, om de scheeps bouw van De Schelde minder afhankelijk te maken van oorlogsschepen. Maar ik zeg nog eens: we moeten er ons niet toe laten verleiden om het als een geïsoleerd probleem voor Schelde-werkers te zien. Het is een politiek en maatschappelijk probleem van ons allemaal. We zijn allemaal slachtoffers én profiteurs van dit bestel en we gaan er allemaal mee door. Dus het is hardstikke ingewikkeld en we moeten oppassen dat we niet tevreden zijn met naïeve oplossingen. Want dan jaag je illusies na. NZ: Je voelt je nog steeds geen Don Quichote? Scheffers: Nee, want ik merk dat zowel binnen De Schelde als bij de rest der Zeeuwen men doorkrijgt dat het ons te doen is om de toekomst van de werkgelegenheid èn van de kwaliteit van het werk veilig te stellen. En je moet daarbij wel bedenken, dat we in een tijd van crisis zitten en dat mensen dan nooit zo hard achter idealen aanrennen. Den Haag NZ: Wat willen jullie nou dat Den Haag doet? Minder fregatten, maar meer.... wat eigen lijk Scheffers: Naast de garantie van defensie orders op korte termijn willen we dat de Schelde-direktie de opdracht krijgt om tegelijk aan alternatieven te werken. Mèt subsidie. Want als je nu ziet, dat Philips, ondanks z'n winsten, subsidie krijgt voor het ontwikkelen van super-chips, dan zeg ik: waarom dat geld niet naar het ontwik kelen van konversieplannen gesluisd? En dan.... TNO is een overheidsinstelling, de universiteiten en hogescholen hebben on derzoeksafdelingen. Geef hen opdracht in het kader van een samenhangend landelijk konversiebeleid. NZ: De motie van de PvdA voor het instellen van een nationale conversie-commissie is afgestemd.... Scheffers: Ach, de socialistische maat schappij is er ook nog niet, maar toch zitten veel mensen nog niet bij de pakken neer.... NZ: En dan eindelijk lukt het om die konversie er in Nederland door te krijgen en dan bouwen ze die fregatten over de grens.... Scheffers: Maar wij houden niet op bij de landsgrenzen. Ik zit ook in de nationale Pax Christi-campagne 'Stop de wapenhandel- begin met konversie' en daarin hebben we duidelijk tegen elkaar gezegd, dat we niet de illusie moeten hebben, dat als het bij De Schelde of in Nederland zover is, dat dan de konversie is gelukt. Nee, dan is er nog niks gelukt. NZ: Het is een lange weg. Scheffers: 't Is een lange weg, jaah. Kees Slager 5

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 5