samenwonen Leden zijn welkom onderhoud. Mevrouw Riemens is daar beslist tegen en laat dat liever aan de goeie wil van de mensen over. Het merendeel van de gegadigden voor Popkensburg is rond de 60, de oudste is 73. Als nu die grote groep naar de 80 loopt, dan wordt het onderhoud van de tuin toch wel een probleem. Hoe regelen jullie dat? Pieter: 'Als er iemand wegvalt, dan nemen we uit de kandidaten steeds de jongste. De jongsten moeten de ouderen een beetje helpen. 'De bedoeling is', vindt Riemens, 'dat we er blijven wonen tot we dood gaan. Als het enthousiasme voor de mogelijkhe den van de gemeenschap begint los te komen, wordt het moeilijk voor de verslaggever-ouderwets uitgerust met pen en blok- om alles nog bij te houden. De voorpret blijkt bijna even belangrijk te zijn als het ideaal, zoals uit Riemens' woorden valt op te maken: We hebben er nu al onze drukte en avonturen mee, laat ik dat wel zeggen. Voor het doorbrengen van de tijd hoef ik niet weg trouwens, ik doe 't voor de gezelligheid. Fanatiek Pieter: 'Als je in je eentje staat te koken, is dat niet zo gezellig. Daar kun je met z'n vieren of vijven staan koken. Er komt veel tijd vrij door een rationele opzet van het huishoudelijk werk. Een klein groepje kookt steeds voor iedereen, er is een grote wasmachine, het werkt allemaal tijdbespa rend. Als je met z'n vijfentwintigen bent, kun je die dingen aanschaffen. Alleen is dat te kostbaar. Riemens: 'Als je nou een kop koffie drinkt, zit je met z'n tweeën tegenover mekaar en daar zie je nog eens een boel andere mensen. Ik zie 't wel zitten, hoor.' Pieter: We willen alles zelf regelen, er komt geen directie aan te pas. Riemens: Het wordt gewoon een democratie. Ze moeten niet fanatiek zijn en eerbied hebben voor een ander z'n mening of levensovertuiging. Als ze willen bidden voor 't eten, dan moet dat kunnen, als 't maar geen fanatieke mensen van links of rechts zijn. Ze mogen alleen fanatiek zijn voor de gemeen schap (Een grijns). Mevr. Riemens: 'Het gaat om gewone, simpele mensen die samen willen wonen. Pieter: 'De moeilijkheid is dat dit het eerste boerderijproject is, het is een experiment. We komen zaken tegen die we niet hadden voorzien. Zo hebben we geleerd voor het aantrekken van nieuwe leden een tijdslimiet te stellen, waarbinnen ze moeten beslissen over al of niet meedoen. Mensen die wilden afhaken, zeiden dat op het laatste moment. Experiment Riemens: Daar hebben we veel gedonder mee gehad, ja. De bouw had eigenlijk al in augustus begonnen moeten zijn. Maar we hebben binnenkort een vergadering en er hebben zich veel gegadigden gemeld. Als er tien huisjes vol kunnen, dan gaat de opdracht voor de bouw meteen de deur uit. Alles is er gereed voor. Alleen moeten de deelnemers nu wel een contractje tekenen. Dat hebben we geleerd. Zou het niet beter zijn een woongroep te vormen uit alle leeftijden, in plaats van alleen uit ouderen? Mevrouw Riemens: 'Ik heb een kleinkind aan de overkant van de straat wonen, maar ik moet je eerlijk zeggen: ik zal blij zijn als de vakantie straks weer om is. Ze mag er straks op bezoek komen en dan is 't mooi genoeg. Aan kinderen op 't hof heb ik geen behoefte. Pieter: 'Die muziek, daar worden we toch ook een beetje maf van'. Riemens: 'We zijn toch van een andere generatie.' En iets later: 'Als 't meezit en er zijn snel voldoende mensen, dan zouden we volgende zomer kunnen verhuizen. Het mag van ons snel gebeuren. Als 't lang duurt, gaan mensen al gauw afhaken. Even wordt er weer gedroomd. Pieter: 'We hopen ook, dat we met 'n paar auto's en een stel mensen, hup, ergens naar toe kunnen gaan. Als we zin hebben, moeten we gezellig kunnen uitgaan. Riemens: 'Dat moet toch kunnen.' Pieter: 'In feite zijn we afhankelijk van anderen, van de andere deelnemers, we praten eigenlijk ins Blaue hinein. Riemens: 'Toch moet 't kunnen. Daar zullen we in elk geval keihard aan werken. Ik vind het een uitdaging: je zit te prakkizeren: hoe moeten we dit doen, dat regelen....' 'Ja', beaamt Pieter, 'ik heb 't zo verschrikke lijk druk, de dag glijdt zo tussen m'n vingers door. ik vraag me wel 'ns af hoe ik vroeger tijd kon vinden om nog naar m'n baas te gaan. Individualisering Nog even de gezinssociologie. De laatste alinea uit haar lezing. 'Tenslotte wil ik concluderen dat groepswo- De Walcherse Leefgemeenschap van Ouderen wordt financieel mogelijk ge maakt door een protestantse vereniging, de Maatschappij van Welstand. Zij bouwt de huizen die een huur vergen van 400 gulden per maand. (455 gulden voor een woning met twee slaapkamers). Huursubsidie behoort, zoals gebruike lijk, tot de mogelijkheden. De leden van de gemeenschap vormen een coöperatie. Zij kopen zich in voor 20.000 gulden per huis. Dat geld is een bijdrage voor het stichten van de gemeen schappelijke ruimte, die dus eigendom wordt van de coöperatie. Voor mensen die niet zomaar 20.000 gulden kunnen ophoesten, kan de maatschappij moge lijk hulp bieden. Bij de Walcherse leefgemeenschap kun nen zich nog nieuwe leden melden. 'Maar', zegt Riemens, een van de enthousiaste supporters van het initiatief, 'we kunnen geen mensen hebben die helemaal niks meer kunnen. Als alles eenmaal functioneert dan kan dat wel, niet bij de opbouw. Ikzelf heb van de winter een operatie gehad, maar ik ben nu weer helemaal boven Jan. Natuurlijk niet zoals vroeger, toen ik alle weken zestig uur werkte. Maar ik kan weer lekker keutelen.' Gegadigden kunnen contact opnemen met de familie Riemens, tel. 01180-14890 of de familie Steen, 01184-66185. De minimum-leeftijd is 55 jaar. nen te maken heeft met de groeiende zelfstandigheid en de groeiende individualise ring van mensen. Daar schrikt menigeen van. Bij individualisering denken mensen al gauw aan ik-gericht, isolement, eenzaamheid. Maar ik denk dat het omgekeerde waar is: isolement en eenzaamheid komen meer voort uit een gesloten gezinsleven, waarin men niet geleerd heeft diepe contacten met meer mensen te onderhouden. Juist die zelfstandig heid en individualisering leiden tot een bewuste keuze van levensvorm: er zelf over denken en bewuster kiezen voor contacten met andere mensen in alle fasen van het leven. Dat betekent minder afhankelijk zijn van één ander figuur, men kan beter de afhankelijk heid van meerdere mensen kiezen. Ik denk juist en het lijkt een paradox maar is het niet, dat individualisering het sociale leven in de hand werkt.' Nog een kleine, laatste dialoog. Riemens: 'De een leest de Provinciale, een ander Het Vrije Volk. Die kun je onder mekaar laten rouleren. Da's een stuk goedkoper. Boeken ook, mogelijkheden zijn er legio, als de mensen maar van goede wil zijn. Pieter: 'Ja, maar samenwonen is toch een emotioneel experiment: er zullen veel zaken moeten worden opgelost. Riemens: 'Problemen zullen er genoeg wezen, maar die moet je met rede oplossen. Je hebt er de ruimte, je hoeft niet op mekaars lip te zitten. Ad de Jong

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 8