AAU AU KJII-II-II-I/ 1 'Het is een feit, dat het aantal meeuwen de laatste jaren enorm is opgelopen in Zeeland. Dat je van een meeuwenplaag kunt spreken, ja. Voor kokmeeuwen is dat niet zo'n ramp, want dat zijn vrij onschuldige beesten, die leven van de troep die wij mensen achterlaten. Maar zilvermeeuwen leveren meer proble men op. Sommigen van hen specialise ren zich in het opvreten van jonge vogels van andere soorten. Soms doen ze dat in gebieden met weidevogels, soms in kolonies met sterntjes. We hebben het meegemaakt op de Hoge Platen in de Westerschelde dat één zilvermeeuw alle eieren opvrat van zeshonderd visdiefjes.... Dat bleek een meeuw te zijn, die een lamme vleugel had en niet goed vliegen kon. Dus toen loste hij z'n voedselprobleem zo op. Wij hebben nu het initiatief genomen voor een speciale avond over het meeuwenprobleem in Zeeland. Die wordt in januari gehouden. We moeten dan bekijken, wat er aan te doen is. Want behalve dat ze andere vogels terroriseren, heb je ook problemen rond de vuilnisstorten. Een van de belangrijkste reden waarom er zoveel zilvermeeuwen komen is dat er zoveel voedsel op die stortplaatsen ligt. In de winter, als de zwakken eigenlijk beho ren af te sterven, kunnen ze op die vuilnisstorten heel goed overleven. Maar hun aanwezigheid daar, levert weer problemen op voor de boeren die hun land in de omgeving hebben. Want ze stampen de grond gewoon helemaal dicht. Denk je maar even in, als daar zo'n duizend van die dikke, vette zilver meeuwen bij elkaar zitten, dan wordt die grond helemaal vastgestampt. En nu blijken ook mosselpercelen, waar jonge mosseltjes uit de Waddenzee worden uitgezet, tot hun nieuwe terrei nen gaan behoren. Die vissers zijn begonnen om vijf van die grote knal apparaten op de dijk bij Kats te zetten om zo die meeuwen te verjagen. Nou, daar zijn wij niet zo enthousiast over. Want dat levert voor de hele omgeving lawaaihinder op en ze jagen ook alle andere vogels weg. In Yerseke zitten ze nu ook op de verwaterplaatsen en daar schijten ze de zaak onder. Terwijl die mossels daar nou juist liggen om -vlak voor ze verkocht worden- schoon te spoelen. Ik begrijp best dat die mosselvissers daar iets tegen beginnen. Ze hebben er nu havikken en slechtvalken op losgelaten. Dat vinden wij een betere manier. Want die havik en die valk pakken de zwakke broeders eruit en dat is een vrij natuurlijke vorm van selektie. Ga je ze Meeuwenzwermen krijten zinledig wee uit over het hol toornen der godverlaten zee. (A. Roland Holst) Zoals alle meeuwesoorten zijn zili meeuwen zeer gulzig. Ze blijven zie volstoppen met voedsel tot ze nauwelijks meer kunnen lopen, laat staan opvliegen. (Friedrich Goethe - ornitholoi De grijze dag werd kil en hard en over de eenzame zee zwierf een meeuw, doods-wit, in weide kringen. (J.C. van Schagen) Fijn daterzc zien krijgt o| duingang. reel zij een s Naast de veel voorkomende vorm van het blijvende huwelijk komt zo nu en dan ook wisseling van partner voor, waarbij het tot heftige controverses kan komen tussen het oude en het nieuwe wijfje. Dat kan er zelfs toe leiden dat het mannetje zich weer bij zijn vroegere wijfje aansluit. (Rudolf Drost - onderzoeker) Bang zijn ze niet. Je kunt ze soms van dichtbij bekijken. En dan zie je die mengeling van argwaan en intelligentie in hun ogen. Dat zie je bij andere vogels niet zo. Ze hebben iets menselijks. (Joop Dam) 12 vijf dagen zeekant, ramen met de wind opwacht, het ploegspoor van meeuwen in het gehoor en het getemperd orgelspel van bultig water (Maurits Mok) De geluidentaai van i(i omvat minstens 18 vèrschA roepen. Algemeen botendi AAU AU KJII-ll-ll-IAil KJ Ai KJ A U KJ A U klinkendl schre betekenis heeft van een wings- of dominantieïeep. L lende, lang aangehouden ke schreeuw MIÈÈÈ dient voor van de partner en de ionger waarschijnlijk is de nmm 'm afgeleid van dit 'miaüwen'.

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 12