RADIO POPULAR 24 UUR PER DAG Het is een nieuw fenomeen: voormalige radiopiraten vestigen zich net over de grens in België en zijn daar eenklaps een legale, gerespecteerde omroep. Van Limburg tot Zeeland is er een keten van lokale omroepen ontstaan, die hun uitzendingen richten op Nederland. Langs de Zeeuws-Vlaamse grens opereren bijvoorbeeld Radio Noordzee en Radio Popular. Met Nederlandse advertentiegelden wordt alles bekostigd. Radio Popular heeft aspiraties om de Middelburgse, of Walcherse, lokale omroep te worden. 'Het is een kwestie van hard werken en laten zien dat we goed radio kunnen maken', vinden de mensen van Popular. Vierentwintig uur per dag en zeven dagen per week is Popular in de lucht. Een enthousiast collectief aan het woord dat liefst de weg van Veronica zou volgen. 'Noem maar geen namen, dan komen er misschien barsten in de club.' de Belgische zenders te beschermen. 'Sinds februari dit jaar zenden we uit van Watervliet in België. Maar Padio Popular bestond al veel langer. We opereerden vanuit Middelburg, niet frequent vanwege het risico gepakt te worden. Dat is nu voorbij, we zijn een legale radio die op legale manier aan advertenties komt. Uit metingen blijkt dat we niet maar een paar honderd luisteraars hebben, maar in de duizenden. We merken dat ook 's nachts veel mensen luisteren. Dat zijn voornamelijk mensen in de nachtdienst. Voor hen is het alsof het overdag is: ze moeten gewoon werken en wij draaien muziek alsof het overdag is, geen soft nachtwerk waar je slaperig van wordt. Verticaal We hebben een vereniging zonder winst oogmerk opgericht en met zo'n twintig vrijwilligers maken we nu 24 uur per dag, zeven dagen in de week, radio. En iedereen wat zijn inbreng ook is, beslist mee over alles wat met radio Popular te maken heeft. Zo krijgt iedereen een binding met het station, of ie nu een programmaatje maakt, de studio verbouwt of in het promotie-team zit. Het zijn allemaal radio-enthousiasten, niemand wordt betaald. Daar is trouwens ook geen geld voor. We moeten ons houden aan de Belgische eisen. Dat betekent onder meer dat er een maximum vermogen is vastgesteld. Er zijn er die vanaf de grens zo ver mogelijk Nederland in blazen om zoveel mogelijk adverteerders binnen te halen. Een groot bereik is lucratief. Voor ons hoeft dat niet zo nodig. We zijn gericht op Walcheren en tot Goes zijn we goed te ontvangen op de transistor en de autoradio. En op andere radio's met een verticale antennespriet. Dat laatste is onze grootste handicap: we mogen alleen gericht zijn op radio's met een verticale antenne. Dat is een eis van de Belgische minister om 14 Breed Verreweg het belangrijkste in de program ma's is de muziek. We proberen een zo breed mogelijk publiek te pakken, dus moeten we muziek draaien voor een breed publiek. Dat is pop, rock, country. We willen wel meer dan pop alleen. Zoeken bijvoorbeeld naar contacten in de jazz, mensen die er iets van weten en die muziek kunnen draaien. Maar smartlippen bij voorbeeld, daar beginnen we niet aan. Overdag brengen we eens per twee uur, van tien tot zes, nieuws. In de weekends is dat elk uur. Een eigen nieuwsdienst verzorgt de berichtgeving. De informatie halen we van alle kanten: Teletekst, BBC, Telegraaf, Algemeen Dagblad, Volkskrant, PZC, Scheldebode. Op basis van die informatie maakt de nieuwsdienst er een betrouwbaar bericht van. We halen het nooit uit een krant. Zo'n bericht wordt uitgetypt en getimed, zodat alles naadloos op elkaar aansluit. De nieuwsdienst zorgt er ook voor nooit tweemaal achtereen hetzelfde nieuws door te geven, dan wordt geprobeerd steeds de nieuwste feiten eraan toe te voegen. Uitgangspunt is dat Zeeuws nieuws voor gaat. Het probleem is de bron, want wat we uit de PZC halen, is niet actueel meer. Daar zoeken we naar. We willen muziek brengen voor Walcheren, maar zouden ook graag zien dat Walcheren voor ons muziek maakt. We gaan nu naar de mensen toe. Wat ze graag willen horen, dat brengen we op de radio. De technische know-how hebben we, het kan. Kleine dingetjes Er is zelfs iemand bij die ongeveer alles van Zeeuwse bands afweet en die er aardigheid in heeft reportages en interviews te doen over Walcherse zaken. Hij heeft op dat gebied al een en ander gedaan. Zo is hij bij het Middelburgse filmhuis Meccano ge weest voor een gesprek over het komende filmprogramma, hij maakte een interview tje over een jongerendag, liet iemand praten over een modeshow. Dat is leuk voor de mensen. We zijn daar pas mee begonnen, maar dat willen we uitbreiden. Om nog even op het nieuws terug te komen, het is voor ons niet interessant om een treinongeluk in Spanje te vermelden of het weer in Noord- Duitsland. Het gaat om het weer in Zeeland. En als er een boot op de Westerschelde is gestrand, dan is dat ook vermeldenswaard. De kleine dingetjes uit Zeeland, zeg maar. Radio Popular is een schakel tussen wat er nu is; dan luisteren ze naar Hilversum III en dan pakken ze ons. Zoals Veronica destijds radio maakte, populariteit kreeg en het vervolgens op een legale manier ging doen, zo willen wij ook werken. We willen eerst populariteit krijgen, laten zien dat we 't kunnen, een perfect station zijn, voorzover dat mogelijk is en dan over twee jaar zeggen tegen de gemeente Middelburg: dat kunnen we en dat zijn we. Want daar willen we naar toe, hier op Walcheren lokale radio maken. Professioneel Advertenties hebben we alleen nodig voor de dekking van de onkosten, de studio, de apparatuur, de huur van het gebouw, reiskosten, de zendmast. We hebben een mast neegezet van 38 meter hoog, dat kost wel wat. De advertenties zijn, net als bij de STER, rond het hele uur vóór het nieuws. De adverteerders krijgen spots, die door een professioneel bedrijf worden gemaakt, hetzelfde bedrijf dat ook de radiospotjes voor de STER maakt. De meeste adverteer ders hikken nogal tegen de kosten van zo'n spotje aan, maar wij vinden het belangrijk dat het allemaal professioneel

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 14