Scheiden klinkt. Bovendien is het ook in belang van de adverteerder, want met een goede spot krijgt hij meer reacties. We mogen zeven minuten reclame per dag hebben en dat zit op het ogenblik nog lang niet vol. We zitten ongeveer op de helft. Daarmee konden we de kosten aardig dekken, maar nu we op lokatie willen gaan opnemen, wordt 't duurder en zullen er een paar reclamespotjes bij moeten. Radio Noordzee werkt heel anders, die draait alleen maar om adverteerders te kunnen trekken. De d.j.'s maken program ma's om hun eigen stem te horen en ze krijgen er ook een vergoeding voor. Welk budget we nodig hebben voor de uitzendingen? Dat is moeilijk te zeggen. De maandelijkse opbrengst van de advertenties willen we liever niet prijsgeven vanwege de concurrentie van Radio Noordzee. Maar, dat kunnen we wel zeggen, het is geen gouden handel en dat is onze opzet ook niet. Als je een commerciële radio wordt, stootje zoveel mensen tegen het hoofd. We kunnen genoeg adverteerders krijgen. Maar, zeggen ze dan, we willen dan wel in een program maatje onze naam ook eens horen. Daar beginnen we niet aan. Gelul Het zou heel aardig zijn de raadsvergade ringen uit te kunnen zenden, waarin beslist wordt over de komst van een lokale radio. De tweede kerncentrale is ook een aardig onderwerp. Maar je moet oppassen dat je niet teveel gelul op de radio krijgt, zoals bij de VPRO. Het moet ook goed worden gebracht; het gaat erom dat je niet een standpunt erdoor drukt. Wij zeggen altijd: Radio Popular is objectief en betrouwbaar. En vooral: de mensen willen geen moeilijk gelul, ze komen van hun werk en willen een muziekje opzetten. Wij denken dat een lokale radio voor Middelburg en Vlissingen geen haalbare kaart is. Wel zijn we er van overtuigd dat er een lokale radio voor heel Walcheren komt. En dat worden wij. We hoeven geen subsidie. Krijgen we het, dan zeggen we natuurlijk geen nee. Wij willen bewijzen dat we 't zonder subsidie en reclame op Walcheren kunnen. Over ongeveer twee jaar is de PTT pas, technisch gezien, zo ver dat een lokale radio zou kunnen starten. Dus over twee jaar gaat het hier pas spelen, wij kunnen dan zeggen: al tweeëneenhalf jaar maken we goede radio, we hebben alle apparatuur, we kunnen onmiddelijk begin nen. Het is een kwestie van hard werken. Wat Radio Popular betreft, wordt de lokale radio op Walcheren straks een mixture van Hilversum III en regionale zaken. Dan kun je de mensen naar je toe halen. Als je geen Zeeuws nieuws brengt en alleen Zeeuwse muziek, dan draaien de mensen gauw de knop om. Als we alleen Zeemlse boeren jongens zouden moeten brengen, dan hoeven wij niet zo nodig. Misschien blijft Radio Popular dan wel bestaan, maar in België. De mensen moeten denken; het is onze radio, wij krijgen erop wat wij willen. Ad de Jong 'Wist jij dat Annie en Hans gaan scheiden?' Hij roerde even in zijn koffie en lepelde daarna uitvoerig zijn zachtgekookt eitje leeg. Hij slurpte er behaaglijk bij. 'Annie heeft het me verteld', zei ze kortaf. Ze stond op en liep naar de gootsteen. Hij keek haar na tussen zijn oogharen door. 'Het lijkt wel een epidemie. Gisteren Chris en Alie, vorige week Rob en Lia, en niet te vergeten Ben en Gerrit. Dat zijn dan wel twee homo's, maar ze woonden toch ook al twaalf jaar bij elkaar. Nou ja, voor de kinderen hoeven zij in ieder geval niet bij elkaar te blijven.' Hij lachte even hinnikend en sloeg met een klap zijn lege eitje tot moes. Ze kwam stuurs terug aan tafel zitten en bekeek misprijzend de rotzooi die hij ervan gemaakt had. 'Het heeft wel je interesse hè?' vroeg ze met hoge stem. 'Ach, je wordt er zo vaak mee gekonfronteerd', zei hij vaag. 'Je kunt er nauwelijks nog omheen. Het is een alledaagse bezigheid geworden.' Ze snoof nadrukkelijk. 'Er wordt hier in huis de laatste tijd nergens anders meer over gepraat. Elke dag weer kom jij met verhalen over vrienden en kennissen die uit elkaar gaan. Het lijkt wel of je er speciaal langs gaat om te vragen hoe het er mee staat. Heb je soms ook plannen in die richting?' 'Ik?' Met grote onschuldige ogen keek hij haar aan. 'Maar lieve schat, hoe kom je daar nou bij? Ik heb een prima leventje bij jou hoor. Op tijd m'n natje en m'n droogje, 's Avonds lekker teeveetje kijken, in de weekends een rondje rijden. Wat wil je nog meer? Nee, nee, het feit dat ik er over praat, komt gewoon omdat je er niet omheen kunt. Het gebeurt nu eenmaal voor je ogen, dat moet je toch wel kunnen onderscheiden.' 'Zie je wel, weer het woord scheiden', riep ze fel: 'Het zit gewoon in je kop.' Hij leunde achterover op de houten keukenstoel. 'Liefje', zei hij rustig. 'Je ziet spoken. Als ik nu voortdurend op m'n tellen moet gaan passen om te voorkomen dat ik een bepaald woord uitspreek kunnen we er wel mee uitscheiden.' Hij stokte even en keek kwasi-wanhopig naar het plafond. 'Genoeg', gilde ze furieus. Ze kwam met haar gezicht dicht bij het zijne en liet haar stem dalen tot een sissend gefluister. 'Ik wil dat woord hier in huis niet meer horen. Versta je me? Nu-niet-en-nooit-niet! Basta. Om haar woorden kracht bij te zetten sloeg ze zonder te kijken met haar vlakke hand op een tube mayonaise die op tafel lag. Een lange sliert spoot schuin omhoog in haar haar, waardoor ze plotseling op een versierde kerstboom leek. Hij probeerde een opkomende bulderlach te onderdrukken, maar het resultaat was een wezenloos gehinnik, wat niet meer te stoppen viel. In machteloze woede ging opnieuw haar hand omhoog, maar huilend van het lachen ontweek hij haar en vluchtte de trap op naar het slaapkamertje dat hij aan het timmeren was. Met een boos gezich bekeek ze zich in de spiegel en kon er niet om lachen. Geruime tijd hoorde ze hem boven stommelen en timmeren. Het had iets gezelligs, dat gerotzooi in huis. Af en toe floot hij iets of zong een liedje met zelfgemaakte tekst. Meestal schunnig, want daar had hij altijd ontzettende lol in. Langzaam werd ze rustiger. Ze deed de afwas, zette koffie en schonk voor hem ook een kopje in. Met het kopje in de hand liep ze de trap op om het hem te brengen. Plotseling verstarde ze. Met een lange uithaal hoorde ze van boven zijn stem: 'Het zóóónnetje gaat van ons sch Even viel er een diepe stilte. Het kopje trilde in haar hand, terwijl ze beweging loos op loos half op de trap stond. Toen zette hij opnieuw in: 'Het zóóónnetje gaat ons verlaaaten, het avondrood kleurt reeds Moeizaam klom ze verder de trap op. 'Rotzak', mompelde ze vertederd. Raats 15

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 15