Gereformeerde taboes beginnen te wankelen 'De spanning tussen assimilatie en persis tentie bij de emancipatie van de bevindelijk gereformeerden', dat was het onderwerp waarop de heer C. Janse (hoofdredacteur van het Reformatorisch Dagblad) promo veerde. Die bevindelijk gereformeerden zijn de in Zeeland ruim aanwezige Gerefor meerde- en Oud-Gereformeerde Gemeen ten, de Gereformeerde Gemeenten in Nederland en de zogeheten 'Bonders' in de Hervormde Kerk. Janse bespreekt in zijn proefschrift de emancipatie van deze groep, die o.a. gekenmerkt wordt door het stemmen op de SGP en een abonnement op zijn eigen 'RD'. 16 Die emancipatie bestaat uit het bereiken van een wat betere welstandspositie. Daarnaast is de 'prestigepositie' van de groep als geheel iets gunstiger en de machtspositie (aantal, rechten, eensgezind heid) iets zwakker geworden. Een zeer beperkte emancipatie dus, maar emancipatie is ook niet de doelstelling van deze groep, aldus Janse: 'Enerzijds vanw ege het sterke accent op de beslissende betekenis van het hiernamaals en het 'vreemdeling schap' van de ware gelovigen. Anderzijds vanwege het sterke accent op het berusten in de bestaande situatie als zijnde overeenkom stig Gods voorzienig bestel'. Toch creërt deze emancipatie (en ontwikke lingen in de moderne maatschappij, zoals meer vrije tijd, zwakkere gezinsband, ontsluiting van het platteland en welvaarts stijging) een spanning onder de leden van de groep. Een spanning tussen aan de ene kant de neiging om op te gaan in de samenleving (assimilatie) en aan de andere kant het blijven bij de groep met z'n oude normen en waarden (persistentie). Dat spanningsveld behandelt Janse in een boek waarin veel cijfers verwerkt zijn en alle sociologisch relevante aspecten op het landelijk niveau ter sprake komen. Toch valt er wel kritiek te leveren en ze werd 'Wijd is de poort en breed is de weg die tot het verderf leidt en velen zijn er die daardoor in gaan. Eng is de poort en smal is de weg die ten leven leidt en weinigen zijn er die hem vinden'. Die tekst uit Mattheus 7 vormde de inspiratie voor een plaat die in heel wat gereformeerde Zeeuw se gezinnen aan de muur hing: 'de brede en de smalle weg'. Kinderen werd zo al vroeg ingeprent om af te zien van de wereldse verlokkingen en te kiezen voor een sober, ingeto gen leven. Maar ziet, zelfs onder de streng gereformeerde jongeren begint jeen andere mentaliteit door te werken. Dat blijkt uit het proef schrift, waarop deze zomer C. Janse promoveerde tot doctor in de sociologie. In dat proefschrift doet hij verslag van een enquête onder 765 oudere en jongere leden van (oud)gereformeerde gemeenten. Daaruit blijkt dat bijvoorbeeld de taboes op het hebben van televisie, het meedoen aan wedstrijdsport en het hebben van vrienden uit andere kringen vooral onder de jeugd, niet meer aanslaat. Dreigen zelfs de zwaar-gereformeerden te zwichten voor de verlokkingen van de 'brede weg'? Jan Zwe- mer bespreekt een belangwek kend proefschrift. DE BREDE EN DE SMALLE WEG

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 16