A o Geen stukje vlees of spek? Leugenaar! KRYPTOGRAM 9 Bert Gerestein wachtte daarom tevergeefs. Geconstateerd werd: 'Er is geen wettelijke maar wel een morele verplichting, temeer omdat de verwantschap zo na is en beide geacht worden in goede doen te verkeren.' In een dergelijk geval werd in 1933 genoteerd: "t Is verschrikkelijk, maar verplicht kunnen ze niet worden. De overheid dient de plicht welke hopeloos verwaarloost wordt door de broers van G.H. om haar te ondersteunen over te nemen, 't Kan eigenlijk geen benaming gegeven worden.' Nog omstreeks 1960 worden grootouders aangesproken om bij te dragen aan de verpleging van hun kleinkind. Bij eventuele weigering zal echter niet worden overwogen wettelijke maatre gelen te nemen, omdat er een wetswijziging van de armenwet in het vooruitzicht heet te zijn, waarbij zulke aanspraken komen te vervallen als het grootouders betreft. In een kleine gemeenschap moet, zo komt het na lezing van zulke verhalen voor, de druk die op familie kon worden gelegd als wettelijke hulp niet worden afgedwongen, niet worden onderschat. Ondersteuning hoefde het Burgelijk Arm bestuur ook niet te geven als een armlastige krankzinnig was en in een verpleeginrich ting verbleef, omdat die direct voor rekening van de gemeente kwam. Verder klopten ook werklozen tevergeefs aan; daar waren aparte kassen voor in het leven geroepen, werd in de crisisjaren genoteerd, waaraan de gemeente bijdroeg. Wie meende van z'n loon of steun niet rond te kunnen komen, klopte tevergeefs aan, ook al werd de billijkheid van zo'n verzoek tot onder steuning best gezien. In 1936 kwam J. van D. de voorzitter van het Burgelijk Armbestuur vragen om enige ondersteuning bovenop zijn loon. Dit zou te gering zijn. Hij zou daar niet van rond kunnen komen, nimmer een stuk vlees of spek kunnen eten, enz. De voorzitter zei de vergadering iedereen te woord te willen staan, die moet komen vragen, 'maar wanneer iemand komt staan liegen, gaat hij er onverbiddelijk uit.' Heel goed had Van D. het natuurlijk niet, werd eraan toege voegd. Hij had echter een hele zomer geregeld werk gehad, 'zodat hij het niet slechter had dan z'n collega's.' Al die verhalen hoe slecht hij het had waren dus 'leugens' en zolang Van D. nog werk had, waren er geen termen aanwezig om een toeslag te geven. Zo werd ook dit verzoek afgewezen. In veel gevallen werd hulp wel billijk geacht, maar werd ondersteuning geweigerd of in geringe mate gegeven of niet direkt, omdat er geen geld was. De leden van het Armbestuur waren niet bereid de post onvoorzien te overschrijden en vroegen ongaarne in de loop van een begrotingsjaar een aanvullende subsidie aan de gemeente. Zo bleef vooral directe hulp vaak achterwe ge en werd de beurs vaak onvoldoende of niet geopend. Vrijwel zonder uitzondering kon ieder begrotingsjaar 'tot grote tevre denheid' met een klein positief slot worden afgesloten. 'De kas laat geen of'niet meer' ondersteuning toe.' Menigmaal werd een redelijk geacht verzoek zo van de hand gewezen. Afkerig de overheid meer geld te vragen en met geringe inkomsten uit een toch aanzienlijk bezit, was de bodem van de kas steeds in zicht. Stijging van kosten moest zoveel mogelijk worden afgehouden. Zo bleek regelmatig de deur gesloten. Menige arme zal een 'godver' hebben ingeslikt om deze pas thuis, waar het gezin vol hoop wachtte, weer uit te spuwen. Jan Bruijns Oplossingen kunnen vóór het verschijnen van het volgende nummer van Nieuw Zeeland worden gestuurd naar Postbus 276, 4330 AG Middelburg. Onder de goede inzenders wordt een Nieuw Zeeland T-shirt verloot. De winnaar van kryptogram 7 is: André Kaaisteker, Mesch (Limburg) Oplossing kryptogram 8 Hor.: 1. Voorspoed, 4. Wip, 7. Herberg, 9. Ultra (uitvaller viel), 10. S-tennis, 11. Pré, 13. Non-stop, 16. Arend, 17. Oor, 18. Biest, 19. Bedekt, 24. Bar-rel, 25. Barbé, 26. Vee, 27. Inter, 29. L-aarzen, 31. Gas, 32. Bergtop, 36. Lia-an, 37. Emplooi, 38. Das, 39. Kloetinge (kogel niet). Vert.: 1. Venus, 2. Scharendijke, 3. O-eros, 4. Wagen, 5. Priester, 6. Steppe(n), 8. (Chris) Evert, 12. Bab(b)el, 14. (Wim) Spit, 15. (Paulus) Potter, 20. Dubbel, 21. Bolero, 22. Haring-vliet, 23. Ober, 26. Verbaasd (bas daver), 28. (Abel) Tasman, 30. Aftap, 33. Reeds, 34. Provo, 35. Snede. Horizontaal: 1. Wijst precies aan (5) 3. Stort z'n licht uit (7) 7. Stapelwapen (5) 9. Eén druk en 't bloemetje springt eruit (6) 10. Wat u in maart deed, zal me altijd bijblijven (6) 11. Laat de Russen hoorbaar een figuurslaan (7) 13. Knaagdier valt Europeaan aan (6) 18. Prent van een sportman aan het Veerse Meer (11) 19. De honden beten de onbekende in de strot (6) 22. Draai de bierkraan dicht! Daar komen de militairen! (6) 25. Kees rook er 's de lucht van Vlissingen-Oost bij zuidoostenwind (11) 28. De kleine dame is je zusje, dat zit er in (6) 30. Eenenvijftig voor de dode Russische politiechef; hij stuurde ze naar Afrika (7) 33. Aan wal ijveriger? (6) 34. Alle kranten voor de A-ploeg (6) 35. Bontje van een vogel (5) 36. Koppels plaatsen (7) 37. Naaste familieleden (5) Vertikaal: 1. Schuine vreemdeling aan het Veerse Meer (9) 2. Slingert de tijd weg? (7) 4. Een inhouds- en een lengtemaat liggen met elkaar overhoop (6) 5. Volwassenen groeien in de winter (5) 6. Weg met zo'n hand kaarten (6) 8. De steen is dol op vis (5) 12. Graan houdt de vogel stil (6) 14. Laat u er niet in leggen; u bent toch geen baby meer? (5) 15. De Eerste en de Tweede Kamer samen? Dat klinkt ons als muziek in de oren! (5) 16. Besef dat u 't ervan neemt! (5) 17. Gevaarlijk kledingstuk (4) 19. Snippenbergplaats (5) 20. Vreemdeling waar menigeen 's winters op uitglijdt (4) 21. Meestal later 's gelogenstraft (6) 23. Voorzichtig aan 't stopkontakt, want je slaat er tegenaan! (5) 24. Onderzoek naar muzikaliteit? (5) 26. Water rijdt menig ingenieur in de wielen (9) 27. Wie zou die schoft het liefst niet 's de nek omdraaien? (5) 28. Zal ze 'm krijgen met wat geluk? (6) 29. Is-ie 'r niet vooruit te branden? (7) 31. Het binnenste geeft kleur aan de vrucht (6) 32. Je weet dat die boef 'n Rus is, en suf niet zo! (5) Din 'EU dig mo per toe We Rut ver naa ijve het bur geo van Ze in e ris zijn Rui We wer van cari Wa disc wee dan Doi tijdt nacl zo 1 vrot oms beti som het om Bov roef mog verb trad vroi Ruu con en moe nacl

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 20