Mannelijke uitspraken over vrouwenemancipatie Stoelendans 2 Netjes Mengprodukt Directeur personeelszaken Ruules: vrouwen in nachtdienst en dienstplicht voor vrouwen. 'Elke wettelijke betutteling die een volwaar dige plaats voor vrouwen in de weg staat, moet verdwijnen', meldde het hoofd personeel Ruules van Dow Chemical in zijn toespraak bij de opening van Vrouw en Werk in de Nieuwstraat in Middelburg. Ruules sprak als voorzitter van de werkge versvereniging in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone. Vrouw en Werk wil tenslotte ijveren voor werk voor vrouwen. Het door het ministerie gesubsidieerde emancipatie bureau werd afgelopen maand officieel geopend door staatssecretaris Kappeyne van de Copello. Ze deed dat door met een hamer een spijker in een balk te duwen - ook de staatssecreta ris wil meer vrouwen in de techniek. Met zijn pleidooi tegen de betutteling vindt Ruules de staatssecretaris en Vrouw en Werk aan zijn zijde. In de chemie is volop werk te vinden en het verbod op het doen van nachtdienst belet vrouwen bijvoorbeeld carrière te maken als proces-operator. Wat Vrouw en Werk betreft laait de discussie over nachtwerk voor vrouwen weer op. Tot op heden is er niet meer bereikt dan een paar experimenten, onder meer bij Dow in Terneuzen. Het bedrijf kreeg een tijdelijke ontheffing van het verbod op nachtarbeid. De vakbeweging is daar niet zo blij mee: het is geen emancipatie als je vrouwen ook toelaat tot slechte arbeids omstandigheden. Dat is toch een tikkeltje betuttelend. Nachtwerk mag dan wel in sommige omstandigheden onprettig zijn, het is aan de vrije wil van de vrouw of man om dat werk al dan niet te doen. Bovendien zijn er merkwaardigerwijs be roepen, waarin vrouwen wel nachtdienst mogen doen, zoals de verpleging. Het verbod heeft dan ook meer te maken met de traditionele verdeling in mannen- en vrouwenberoepen. Ruules trok in zijn verhaal de volle consequenties van zijn opvatting dat man en vrouw minimaal voor de staat gelijk moeten zijn. Behalve dat het verbod op nachtarbeid moet verdwijnen zei hij: 'Onafhankelijk van hoe je over vrede en oorlog denkt of hoe je politieke instelling ook is, vrouwen zouden net als mannen militaire dienstplicht moeten vervullen.' En: 'Het is droevig te constateren dat in het streven naar emancipatie, regels bedacht worden die een nog grotere betutteling in de hand werken. Betutteling in de vorm van een verbod op overwerk of het belasten van werken met twee is een additionele bevoogding van de vrouw.' Tot zover Ruules. Nog even iets over Vrouw en Werk. Volgens Kappeyne van de Copello moet het zich vooral richten op 'herintreedsters', vrou wen die opnieuw aan het werk willen na enkele jaren aan huis en haard gewijd te hebben. Daarvan zijn de gescheiden vrouwen in de bijstand de grootste groep. 'Het is van groot belang', aldus de staatssecretaris, 'zowel uit oogpunt van emancipatie als uit financieel oogpunt, dat gescheiden vrouwen de mogelijkheid krij gen om door arbeid weer in het eigen levensonderhoud te gaan voorzien. Het gaat hier om twee sporen die leiden naar mogelijke en gewenste economische zelf standigheid van vrouwen. Deze al jaren aan de gang zijnde ontwikkeling wil ik blijven ondersteunen.' De arbeidsbureaus kregen van de staatsse cretaris een circulaire, waarin het advies werd gegeven samen te werken met Vrouw en Werk. De bureaus gaan ook samenwer ken met een emancipatiecoördinator die ervoor moet zorgen dat de 'herintreedsters', spijtoptanten is ook een mooi woord, voorrang krijgen op de arbeidsmarkt. De taak van Vrouw en Werk bij dit alles is het adviseren en informeren van vrouwen over beroepen, waarin werk is; het organiseren van cursussen die de vrouwen beter beslagen ten ijs doen komen en het steunen van vrouwen die een eigen bedrijf willen beginnen. De kans dat Tjeu Strous inderdaad het tweede Zeeuwse PvdA-kamerlid wordt na de (waarschijnlijk suksesvolle) verkiezingen van volgend jaar, lijkt te dalen. Siepie Langendijk, voorzitster van de kandidaat stellingscommissie heeft in 'Voorwaart', het PvdA-kaderblad uiteen gezet aan welke nieuwe mensen vooral behoefte is: mensen ónder de 35 jaar en bóven de 65 jaar; financiële en juridische deskundigen en vooralméér vrouwen! Want het streef getal van 25% PvdA-zetels bezet door een vrouw lijkt toch al niet gehaald te worden. Dus wordt het misschien toch Gré de Vries. Want Gerrit Schoenmakers zit net als Tjeu in de verkeerde leeftijdscategorie en of hij voldoet aan de eis, dat men bereid en geneigd moet zijn tot het sluiten van compromissen Intussen is er weer een nieuwe deelnemer aan de stoelendans: John Lillipalli uit Middelburg. Hij werkt bij het ministerie van onderwijs en heeft als voordeel, dat hij een belangrijk persoon is bij een minder heidsgroep, n.l. de Molukkers. Op 10 oktober komt Max van den Berg naar de Middelburgse PvdA (acht uur in de Concertzaal) en wie weet wie zich daar weer naar voren dringen. Onder het motto 'onze eigendommen moeten er netjes uitzien' verwijderde de PZEM van twee transformatorhuisjes te Terneuzen enige affiches van het Komitee Kruisraketten Nee. Vervolgens werd voor die arbeid niet minder dan 307 gulden in rekening gebracht bij het plaatselijke KKN. Het merkwaardige is, dat de schoonheids manie van de PZEM zich beperkte tot de affiches van het KKN. De biljetten van de in Zeeuws-Vlaanderen aktieve fascistische organisatie Voorpost, waarop de eis staat 'Geen stemrecht voor buitenlanders' op dezelfde PZEM-gebouwtjes zijn niet verwij derd. Kennelijk vindt de PZEM dat soort vuiligheid wel 'netjes' staan. 'De stijging van het drinkwaterverbruik welke in 1982 inzette, lijkt een permanent karakter te krijgen, althans voor de eerst komende jaren. Als de afzet onze verwach tingen voor het verbruik in de zomer van 1986 door warm en droog weer overtreft, zal de produktiecapaciteit van het grond waterstation niet toereikend zijn om de zomerpiek op te vangen. Het zal dan nodig zijn om gezuiverd oppervlaktewater bij het grondwater te mengen. Dit oppervlakte water zal worden gezuiverd op het pomp station Braakman en het mengprodukt zal worden afgezet in West-Zeeuws Vlaande ren. (begroting 1986 provincie Zeeland) 21

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 21